Wierność obrazów. Fotografie i filmy René Magritte’a

Od 18 kwietnia do 10 czerwca 2012 roku | Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

René Magritte to jeden z najbardziej znanych twórców z kręgu surrealizmu. Dowcipne, niekiedy niepokojące obrazy artysty stanowiły ciągłą grę z tym, co realne i tym, co wyobrażone. Poetyckie, przepełnione nastrojową atmosferą prace, na których zwykłe z pozoru przedmioty zyskują niezwykłą aurę i intrygujący charakter zapewniły artyście nie tylko miejsce wśród klasyków XX wieku, ale również w kulturze popularnej, która na własny użytek przejęła szereg najbardziej rozpoznawalnych motywów z jego twórczości.

„Cnota nagrodzona”, René Magritte, Bruksela, 1934© Ch. Herscovici - SABAM Belgium 2012 (źródło: materiał prasowy)

„Cnota nagrodzona”, René Magritte, Bruksela, 1934© Ch. Herscovici - SABAM Belgium 2012 (źródło: materiał prasowy)

Na wystawie w Galerii MCK po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie unikatowy zbiór fotografii przedstawiający aranżowane z dowcipem sceny z prywatnego życia znakomitego surrealisty René Magritte’a i jego przyjaciół. Kilkadziesiąt zdjęć, powstałych w latach 1925–1955, a także filmy z lat 50. upubliczniono po raz pierwszy dopiero po śmierci malarza.

Wystawa Wierność obrazów. René Magritte i fotografia trwać będzie od 18 kwietnia do 10 czerwca 2012 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Magritte w podobny sposób jak malarstwo traktował również fotografię, choć ta część jego dorobku przez długi czas pozostawała nieznana.

Na fotografiach element artystycznej kreacji łączy się z prywatnym, intymnym światem twórcy i jego najbliższych. Magritte przedstawiał przede wszystkim żonę – zarazem muzę i jedyną modelkę – Georgette oraz przyjaciół i równocześnie współtwórców surrealizmu belgijskiego – poetów i pisarzy – Louisa Scutenaire’a, jego żonę Irène Hamoir, Paula Nougé, Marcela Lecomte’a, Marcela Marïena Camille’a Goemansa i Paula Colinet.

Louis Scutenaire w następujący sposób opisywał te realizacje:

Podobnie jak żonglował elementami tworzonych obrazów, aby stworzyć z nich inny świat, w wolnym czasie René Magritte ze szczególnym upodobaniem ustawiał ludzi, swoją żonę czy przyjaciół, w zaaranżowanych przez siebie fikcyjnych sytuacjach, zanim któryś z jego znajomych zrobił ich portret, podobnie jak układał elementy swoich obrazów, by stworzyć inny świat.

Powstałe podczas wspólnych podróży i niezobowiązujących spotkań fotografie łączą w sobie dadaistyczny żart, humor, upodobanie do burleski z charakterystyczną dla płócien Magritte’a atmosferą i często wykorzystywanymi motywami.

Kilkadziesiąt zebranych na wystawie fotografii uzupełni wczesny rysunek i powstała pod koniec życia artysty litografia Trzy jabłka przedstawiająca jeden z jego ulubionych motywów.

„Kokieteria”, autoportret René Magritte'a, Jardin des Plantes (fotokabina), Paryż, 1928© Ch. Herscovici - SABAM Belgium 2012 (źródło: materiały prasowe)

„Kokieteria”, autoportret René Magritte'a, Jardin des Plantes (fotokabina), Paryż, 1928© Ch. Herscovici - SABAM Belgium 2012 (źródło: materiały prasowe)

Wystawa zorganizowana we współpracy z Przedstawicielstwem Walonia-Bruksela w Warszawie. Wystawa została włączona w główny program Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Od 18 kwietnia do 10 czerwca 2012 r.
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków

Dodaj komentarz