• 2012-05-30

Europejski Stadion Kultury 2012

Od 2 czerwca do 1 lipca 2012 roku | Lublin, Rzeszów

Tegoroczna edycja Europejskiego Stadionu Kultury ma w sobie nową jakość. Dwa miasta w pobliżu granicy z Ukrainą – Lublin i Rzeszów – razem uczestniczą w kulminacji polsko-ukraińskiego projektu kulturalnego w kontekście przygotowań do Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Wspólnie zrealizują program nawiązujący zarówno do odbywających się rozgrywek jak i do współpracy kulturalnej Polski i Ukrainy. Finał Europejskiego Stadionu Kultury zainaugurowany zostanie 2 czerwca specjalną edycją Nocy Kultury Lublin – Brama Wschodu, a zakończony w Rzeszowie w dniach  od 29 czerwca do 1 lipca.

Europejski Stadion Kultury 2012 (plakat)

Europejski Stadion Kultury 2012 (plakat)

Projekt startuje nieomal z rozpoczęciem Euro. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk przedstawił program Nocy Kultury. Wydarzenia Nocy Kultury rozegrają się w centrum Lublina. Specjalnie na tę Noc zostaną zamknięte ulice i place na głównej osi miasta, tworząc kilkukilometrowy pasaż – wyłączoną z ruchu samochodowego Aleję Kultur. W programie m.in. Teatr Gardzienice, Teatr Woskresinnia, warsztaty i prezentacje najlepszych performerów z Polski i Ukrainy z udziałem Vlodko Kaufmana, Vasyla Bazhaya, Volodymyra Topiya, a także koncerty zespołów Voo Voo z projektem z płyty Voo Voo i Haydamaky, Harmonia, Panke Shava, Atmasfera, DagaDana. Start Europejskiego Stadionu Kultury w Lublinie już teraz cieszy się ogromnym powodzeniem.

Pod koniec czerwca projekt przeniesiony zostanie do Rzeszowa. Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa, Stanisław Sienko, zaprosił na trzy dni finiszu Europejskiego Stadionu Kultury.  W programie m.in. spektakle: Projekt Witkacy, Ławka Rezerwowych czy FOOTBALL@… spektakl Polskiego Teatru Tańca. Muzyczne projekty No Border Music, Silent Disco, koncerty WARSZAWA KIYV EXPRESS, ADDICTIVE TV, Robodrom.  Na szczególną uwagę zasługuje koncert – ZWYCIĘZCY 1960-2008 – 30 czerwca na  Stadionie Miejskim. W czasie koncertu można będzie usłyszeć przeboje z lat mistrzostw Europy w piłce nożnej 1960-2008. W koncercie wezmą udział Anna Rusowicz, S.K.A.Y., Mezo, Kasia Kowalska, Czesław Śpiewa, Halina Młynkowa,  SKRYABIN, Anna Dąbrowska, Raz Dwa Trzy, Sunsay, Stanisław Soyka, TNMK, Tatiana Okupnik. Ponieważ ostatni dzień Europejskiego Stadionu Kultury – 1 lipca to także finał Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, specjalnie z tej okazji przygotowany zostanie projekt dla fanów piłki, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet. Projekt Silent TV to wyjątkowy, kobiecy komentarz piłkarski, którego będzie można posłuchać korzystając z bezprzewodowych słuchawek. Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie to także liczne wystawy takich twórców i grup artystycznych jak Tomasz Gudzowaty, Tadeusz Rolke, Karolina Breguła, lwowskie stowarzyszenie Dzyga, czy Liubov Gorobiuk.

To tylko kilka wyjętych z całego programu propozycji Europejskiego Stadionu Kultury. Na uczestników obu wydarzeń czekają też akcje w przestrzeni miejskiej, warsztaty, plenerowe projekcje filmów z Polski i Ukrainy, debaty, spotkania autorskie, projekty muzyczne i spektakle.

Scena lwowskiego klubu „Dzyga” w Lublinie, fot. Wojciech Pacewicz (źródło: materiały prasowe)

Scena lwowskiego klubu „Dzyga” w Lublinie, fot. Wojciech Pacewicz (źródło: materiały prasowe)

Europejski Stadion Kultury zainicjowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowany w 2012 roku przez Narodowe Centrum Kultury, Miasto Rzeszów, Estradę Rzeszowską, Miasto Lublin i Warsztaty Kultury w Lublinie jest odpowiedzią na porozumienie o współpracy między rządami polskim i ukraińskim, w którym strony zadeklarowały wsparcie dla przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych z udziałem przedstawicieli obu państw w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku.

Narodowe Centrum Kultury – państwowa instytucja kultury, której najważniejsze cele to podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i państwowej, promocja polskiego dziedzictwa narodowego jako elementu europejskiego dziedzictwa kulturowego, edukacja kulturalna oraz zwiększanie zainteresowania kulturą i sztuką

Innowacyjny Rzeszów – Rzeszów, stolica województwa podkarpackiego, stanowi największy ośrodek przemysłowy, handlowo-usługowy, akademicki i kulturalny w południowo-wschodniej Polsce. Dogodne położenie miasta na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych oraz bliskość południowej i wschodniej granicy (ok. 90 km od granic z Ukrainą i Słowacją) stanowią o jego znaczeniu jako ważnego węzła komunikacyjnego, sprzyjają rozwojowi gospodarki, handlu, turystyki i kultury.

Teatr Arabesky, „Czerwony Elvis” (źródło: materiały prasowe)

Teatr Arabesky, „Czerwony Elvis” (źródło: materiały prasowe)

Estrada Rzeszowska – istniejąca od 1958 roku instytucja kultury, która zajmuje się prowadzeniem działalności artystycznej w Rzeszowie oraz profesjonalną organizacją miejskich wydarzeń kulturalnych, m.in.: koncertów, recitali, festiwali i wystaw. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odbiorców organizuje i popularyzuje najciekawsze zjawiska z różnorodnych dziedzin sztuki.

Lublin Miasto Inspiracji – Lublin to miasto o blisko 700 letniej historii, obfitującej w ważne wydarzenia rodzące się na styku kultury polskiej i wschodnich kresów Rzeczypospolitej. Nie można w pełni zrozumieć naszego miasta bez poznania jego tradycji jagiellońskich, wieloreligijności i przedwojennej diaspory żydowskiej. Obecnie magiczny klimat Lublina tworzy między innymi posiadające własną duszę Stare Miasto i ulokowane w zabytkowych kamienicach liczne stylowe restauracje i puby. To miasto, w którym historia przeplata się ze współczesnością, a bogate dziedzictwo kulturowe wpływa na codzienne życie. Aby się o tym przekonać, trzeba tego doświadczyć.

Warsztaty Kultury – innowacyjna lubelska instytucja kultury, realizująca międzynarodowe projekty, głównie we współpracy z partnerami z Europy Wschodniej (L² – potęgowanie kultury Lublina i Lwowa, Siła Sztuki, Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego) oraz duże wydarzenia w przestrzeni miejskiej (Noc Kultury, Jarmark Jagielloński, Carnaval Sztuk-Mistrzów). Warsztaty prowadzą działalność galeryjną w obszarze sztuki współczesnej, edukacyjno-animacyjną (m. in. autorskie programy Inkubator Animacji Kultury, Wolontariusz Kultury) i wydawniczą (miesięcznik wymiany idei kulturaenter.pl). Członek sieci Trans Europe Halles.

Noc Kultury – odbywająca się od 2007 roku manifestacja kultury Lublina, w ramach której wszystkie instytucje kulturalne oferują darmowy wstęp oraz specjalne atrakcje. Najważniejszą sceną wydarzeń artystycznych Nocy jest przestrzeń publiczna całego miasta. Ulice, place, podwórka kamienic, a nawet fontanny co roku są miejscem kilkuset zdarzeń artystycznych. Noc, chociaż zainspirowana podobnymi europejskimi wydarzeniami, zyskała swój niepowtarzalny charakter w zetknięciu z lubelskim kulturalnym genius loci oraz entuzjazmem mieszkańców współtworzących program artystyczny.

Program finiszu Europejskiego Stadionu Kultury:
29 czerwca:

 • Piłkarzyki na sprężynce, Warsztat plastyczno-konstruktorski (godz. 12.00 – 14.00)
 • Radio Stadion, Projekt radiowy dla zainteresowanych sportem, muzyką, literaturą (godz. 12.00 – 18.00)
 • Warsztaty NoBorder (godz. 12.00 – 18.00)
 • Flaga EURO, Warsztat plastyczny (godz. 15.30 – 17.00)
 • Dance Inter Space Interdyscyplinarny polsko-ukraiński performance ruchowy w przestrzeni miasta (godz. 16.00 – 18.00)
 • Football jako zwierciadło kultury (I) Debata z udziałem dra hab. Mariusza Czubaja, prof. SWPS (godz. 16.30 – 17.30)
 • Warszawa Kyiv Express, Polsko-ukraiński zespół aranżujący muzykę ludową na sposób jazzowy (godz. 17.30 – 19.00)
 • Projekt Witkacy, Koprodukcja polsko-ukraińska na podstawie nietłumaczonych dotąd na język ukraiński dramatów Witkacego (godz. 17.30 – 19.30)
 • Dryblując przez granicę. Polsko-ukraińskie EURO 2012, Spotkanie promujące książkę o miastach, w których odbywają się mecze Euro 2012 (godz. 18.00 –19.00)
 • Robodrom, Warszawski duet łączący muzykę, słowo i ruch sceniczny (godz. 19.00 – 20.30)
 • NoBorder Music, Muzyka elektroniczna najlepszych twórców z Ukrainy i Polski grana w nieużywanych halach fabrycznych (godz. 20.00 – 03.30)
 • Football@…, Przedstawienie łączące dwie z pozoru bardzo odległe dziedziny: taniec i piłkę nożną (godz. 20.30 – 22.00)
 • Addictive TV, Pochodzący z Londynu jeden z najbardziej innowacyjnych duetów na świecie tworzący (godz. 22.00 – 00.00)
 • Silent Disco, Impreza taneczna przy użyciu bezprzewodowych słuchawek (godz. 23.00 – 03.00)
 • Kino ESK, Cykl filmów krótko- i długometrażowych o tematyce sportowej (godz. 23.00 – 01.00)

30 czerwca:

 • Sportowy Picasso, Warsztat dla dzieci (godz. 11.30 – 13.30)
 • Rozgrzewka miasta, Ruchowy performance z mieszkańcami miasta (godz. 12.00 – 13.00)
 • Radio Stadion, Projekt radiowy dla zainteresowanych sportem, muzyką, literaturą (godz. 12.00 – 18.00)
 • Da Camera, Koncert zespołu instrumentalnego (godz. 13.00 – 14.00)
 • Warsztaty NoBorder (godz. 12.00 – 19.00)
 • Dance Inter Space, Interdyscyplinarny polsko-ukraiński performance ruchowy w przestrzeni miasta (godzi. 14.00 – 15.30)
 • Komputer niech się schowa – moja własna gra planszowa, Warsztat dla dzieci (godz. 14.30 – 16.30)
 • Football jako zwierciadło kultury (II), Debata z udziałem dra hab. Mariusza Czubaja, prof. SWPS (godz. 15.00 – 16.00)
 • Projekt Witkacy, Koprodukcja polsko-ukraińska na podstawie nietłumaczonych dotąd na język ukraiński dramatów Witkacego (godz. 15.00 – 17.00)
 • Capoeira, Warsztaty sportowe (godz. 15.00 – 18.00)
 • Loch Mess Kontra Bas (I), Improwizowane ukraińsko-polskie poezjokoncerty w rzeszowskich podziemiach (godz. 16.00 – 17.30)
 • Piłkarski labirynt, Gra miejska w centrum Rzeszowa dla osób w każdym wieku (godz. 16.00 – 19.00)
 • Contemporary Pole Dance: Dobre ciało, Spektakl taneczny opowiadający o trudnej drodze do zaakceptowania swojego ciała (godz. 18.00 – 18.30)
 • Europejski Stadion Kultury. Zwycięzcy 1960 – 2008, Koncert prezentujący fragmenty trzynastu Mistrzostw Europy i piosenki, które w tych latach były hitami na światowych listach przebojów (godz. 20.30 – 22.30)
 • NoBorder Music, Muzyka elektroniczna najlepszych twórców z Ukrainy i Polski grana w nieużywanych halach fabrycznych (godz. 20.00 – 03.30)
 • Silent Disco, Impreza taneczna przy użyciu bezprzewodowych słuchawek (godz. 23.00 – 03.00)
 • Kino ESK, Cykl filmów krótko- i długometrażowych o tematyce sportowej (godz. 23.00 – 01.00)

1 lipca:

 • Filmowa niedziela w Muzeum Dobranocek, Pokaz popularnych dobranocek oraz wystawa około 150 oryginalnych lalek filmowych (godz. 10.00 – 13.00)
 • Sportowe modele, Warsztat plastyczno-konstruktorski (godz. 11.30 – 13.30)
 • Rozgrzewka miasta, Ruchowy performance z mieszkańcami miasta (godz. 12.00 – 13.00)
 • Radio Stadion, Projekt radiowy dla zainteresowanych sportem, muzyką, literaturą (godz. 12.00 – 18.00)
 • Warsztaty NoBorder (godz. 12.00 – 19.00)
 • Wykopmy rasizm ze stadionów, Wykład Stowarzyszenia Nigdy więcej! (godz. 14.00 – 15.30)
 • Gra planszowa 3D dla dzieci (godz. 14.00 – 16.30)
 • Filmowa niedziela w Muzeum Dobranocek, Pokaz popularnych dobranocek oraz wystawa około 150 oryginalnych lalek filmowych (godz. 15.00 – 18.00)
 • Loch Mess Kontra Bas (II), Improwizowane ukraińsko-polskie koncerty poezji śpiewanej w rzeszowskich podziemiach (godz. 15.30 – 17.00)
 • Ustawka, Relacja z projektu przeprowadzonego w przestrzeni miejskiej Kijowa w ostatnim tygodniu Mistrzostw Europy (godz. 16.30 – 17.30)
 • Contemporary Pole Dance (godz. 17.00 – 17.30)
 • Ławka rezerwowych, Komedia muzyczna z przymrużeniem oka ukazująca naszą reprezentację poza boiskiem (godz. 18.30 – 20.00)
 • Silent TV, Wyjątkowo kobiecy komentarz meczu finałowego UEFA EURO 2012 – głos komentatorek podkładany na żywo do meczu o puchar (godz. 20.00 – 22.00)
 • Finisaż ESK 2012 (godz. 23.00)
 • Silent Disco (godz. 23.00 – 03.00)
 • Kino ESK, Cykl filmów krótko- i długometrażowych o tematyce sportowej (godz. 23.00 – 01.00)

Wystawy(Podczas 3 dni festiwalu):

 • Liubov Gorobiuk, Cultus Agri. Pokój bohatera, Instalacja wideo odtwarzająca prywatną przestrzeń sportowca pracującego nad swoim ciałem
 • Tadeusz Rolke, Warszawscy sportowcy, Rekonstrukcja przedwojennych fotografii warszawskich sportowców pochodzenia żydowskiego
 • Dzyga, SpARTakiada 2012, Multimedialny projekt artystów ukraińskich badający granice wzajemnych stosunków pomiędzy przyrodą, sztuką oraz kulturą fizyczną i sportem
 • Tomasz Gudzowaty, Beyond the body, Przegląd twórczości fotograficznej Tomasza Gudzowatego poświęcony różnym dziedzinom sportu
 • Centrum Totem, Recycling, Performance wideo artystów ukraińskich stawiający pytania o drogę ewolucji człowieka
 • Karolina Breguła, Ćwiczenia muzealne Wideo będące instrukcją obsługi muzeum: zbiorem gestów dozwolonych w galeriach
 • Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Wystawa dokumentacji imprez kulturalnych Europejskiego Stadionu Kultury z sierpnia 2011 r.

Europejski Stadion Kultury 2012
Noc Kultury w Lublinie
Inauguracja: 2 czerwca, Lublin
Zakończenie: od 29 czerwca do 1 lipca, Rzeszów

Dodaj komentarz