Iwona Chmielewska – Czytając obrazy oglądać teksty

Od 1 do 24 czerwca 2012 roku | Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Większość jej książek wydawana jest w Korei Południowej. Gdy ukazuje się nowa książka Iwony Chmielewskiej, seulskie biblioteki zapełniają tłumy ludzi, którzy znają i podziwiają jej twórczość od lat. To z jej książek dowiedzieli się o starym Toruniu i Mistrzu Mikołaju, o przedwojennej Warszawie i Starym Doktorze, który był zarówno ojcem, jak i matką bezdomnych dzieci.

Iwona Chmielewska, „Czytając obrazy oglądać teksty” (źródło: materiały promocyjne)

Iwona Chmielewska, „Czytając obrazy oglądać teksty” (źródło: materiały promocyjne)

Książki Chmielewskiej tłumaczone są z języka koreańskiego na hiszpański i chiński, wydawane są w krajach hiszpańskojęzycznych – nagrodzona przez meksykańskie Ministerstwo Edukacji książka Niebieska laseczka/Niebieska skrzyneczka została wprowadzona do szkół w Meksyku jako lektura. Na corocznych konkursach na najlepszą książkę roku na świecie, na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii jej książki reprezentują Koreę Południową.

Iwona Chmielewska napisała i zilustrowała ponad dwadzieścia książek, z których ilustracje i teksty zostaną pokazane na wystawie w Galerii Sztuki Wozownia. Wystawa jest wyjątkową okazją do spotkania z twórczością artystki, która rzadko pokazuje swoje książki w Polsce.

Idea książki obrazowej, w której obraz jest tak samo ważny lub ważniejszy niż tekst, nie jest jeszcze szeroko znana w Polsce. Nie są to książki ilustrowane, ani książki z obrazkami, ani też infantylne książeczki dla dzieci. To książki bez określonej kategorii wiekowej, których koncepcja artystyczna porusza zarówno dzieci jak i dorosłych. Książki pomyślane są jako książki na całe życie, są zaproszeniem czytelników do współudziału w dyskursie na najważniejsze, społeczne, czasem trudne i nie podejmowane w książkach dla dzieci tematy. Krótkie, głęboko przemyślane teksty wraz z pełnym metafor i niedopowiedzeń obrazem stanowią rodzaj poezji wizualnej, swoistego ikonolingwistycznego przekazu.

Iwona Chmielewska

Iwona Chmielewska ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, obecnie w tejże uczelni prowadzi zajęcia z przedmiotu Książka autorska na kierunku edukacja artystyczna. Tworzy głównie autorskie książki obrazowe picturebook, z których większość wydawana jest w Korei Południowej. Na tamtejszym rynku ukazało się już 17 jej książek. Jej picturebooki ukazały się także w Ameryce Łacińskiej, w Chinach, na Taiwanie, w Japonii, Portugalii i Niemczech. Prezentowała swoje książki na wystawach indywidualnych i zbiorowych pokazach sztuki książki w kraju i za granicą, była wielokrotnie nagradzana. Najważniejsze nagrody to ilustratorski Oskar na Targach Książki w Bolonii, czyli Bologna Ragazzi Award 2011 w kategorii Non Fiction za ilustracje do książki Dom Duszy – MAUM oraz Złote Jabłko (2007) przyznane przez Międzynarodowe Biennale Ilustracji w Bratysławie za ilustracje do Thinking ABC.

Obecnie współpracuje z wydawnictwem Gimpel Verlag, które wydało w Niemczech jej najnowszą książkę autorską Pamiętnik Blumki (Blumkas Tagebuch). To picturebook o życiu w Domu Sierot prowadzonym przez Janusza Korczaka (wydawcą polskim jest Media Rodzina). Pamiętnik Blumki ukaże się wkrótce w Izraelu i Korei Południowej. Książka ta otrzymała w marcu 2012 nominację do najważniejszej, państwowej nagrody literackiej w Niemczech Der Deutsche Jugendliteraturpreis, której finał odbędzie się w październiku. Pamiętnik Blumki znalazł się również na prestiżowej liście Białych Kruków 2012 Internationale Jugendbibliothek w Monachium. W Seulu na CJ Picturebook Festival została wybrana do grona 100 najlepszych książek świata. W 2011 książka Pamiętnik Blumki została dwukrotnie nagrodzona w konkursie IBBY (Polska Sekcja Stowarzyszenia Książki dla Młodych), zdobywając tytuł Książki Roku 2011 w kategorii Książka obrazkowa oraz wyróżnienie literackie. Iwona Chmielewska jest także laureatką Pegazika, nagrody przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek wybitnym twórcom książek dla dzieci i młodzieży podczas XI Poznańskich Spotkań Targowych 2012.

Iwona Chmielewska (źródło: materiały promocyjne)

Iwona Chmielewska (źródło: materiały promocyjne)

Książki, w których obraz i tekst pełnią równorzędną funkcję, poruszają ważne, społeczne tematy za pomocą bardzo precyzyjnego zamysłu artystycznego. Takimi książkami powinna się szczycić literatura dla dzieci, uświadamiają one nam, że sformułowane przez Bachelarda prawo do marzeń wymaga od wizji wyrazistości, popartej ciężką pracą i wytrwałością poszukiwań.

(z werdyktu jury konkursu Bologna Ragazzi Award 2011)

W Polsce zostały wydane cztery książki: O wędrowaniu przy zasypianiu (2006), Domowe duchy (2010), Pamiętnik Blumki (2011), Kłopot (2012).

Dzieci, ćwiczące się od najmłodszych lat w odczytywaniu picturebooków, z lekkością poruszają się w wielowarstwowych konstrukcjach, jakie oferują książki Iwony Chmielewskiej. Odbijając się to od słowa, to od obrazu, tworzą one własna opowieść, dla której opowieść autorki jest idealnym pretekstem.

Dodaj komentarz