• 2012-05-14

Kissprint

Od 18 do 23 maja 2012 roku | Soho Factory w Warszawie

W Soho Factory w Warszawie 50 młodych artystów związanych z Wydziałem Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zaprezentuje swoje prace podczas wystawy Kissprint. Na odwiedzających czeka pół tysiąca metrów kwadratowych surowych przestrzeni wystawienniczych oraz prawie 150 dzieł sztuki, które będzie można nie tylko obejrzeć, ale i kupić.

Marta Banaszak, „Khan Asad Pasha IV” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Banaszak, „Khan Asad Pasha IV” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wybrane grono młodych artystów, studentów i absolwentów wydziału grafiki udowadnia, że grafika artystyczna to ciągle żywa i dynamiczna dziedzina sztuki. (…) Wizja światowa kreowana przez młodych artystów jest niepokojąca. To świadome, wyraziście sformułowane wypowiedzi. Łączy ich wspólna pasja, potrzeba twórczego działania, prezentowania najnowszych dokonań oraz próba dotarcia do nowych grup odbiorców. Grafika artystyczna funkcjonuje gdzieś na obrzeżach sztuki. Jak wszystkie zjawiska niszowe, czeka na swoje odkrycie.

prof. Andrzej Węcławski

Kissprint to profesjonalna wystawa najlepszych prac studentów i absolwentów Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, zorganizowana z inicjatywy Fundacji 2str. działającej przy uczelni. Opiekę merytoryczną nad wydarzeniem objęli Dziekan Wydziału Grafiki ASP w warszawie prof. Piotr Smolnicki oraz prof. Andrzej Więcławski, prowadzący obecnie dynamiczną i nowatorską pracownię grafiki warsztatowej na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Wystawa ma promować młodych artystów i zapoznać szerszą publiczność z grafika warsztatową. Tradycyjnie, ręcznie odbitą na papierze, ale też posiłkującą się fotografią i drukiem cyfrowym, a także w postaci projektu multimedialnego. Na wernisażu, i na nastepującym po nim afterparty, będzie można spotkać i porozmawiać ze wszystkimi uczestnikami tego wydarzenia. Jest to niepowtarzalna okazja dla ludzi zainteresowanych sztuką, kolekcjonujących sztukę, by nawiązać kontakt z najlepiej zapowiadającymi się artystami młodego pokolenia.

„Kissprint” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kissprint” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grupa entuzjastów z kręgu warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych stworzyła wydarzenie, które ma za zadanie rozpropagowanie grafiki artystycznej i zapoznanie odbiorców z tą dziedziną sztuki. Grafika polska ma ogromną renomę na świecie, ale póki co, we własnym kraju nie znalazła jeszcze należnego sobie miejsca – w domach, galeriach, instytucjach. KISSPRINT ma zamiar to zmienić, szczególnie, że przerodzi się w imprezą cykliczną.

Grafika artystyczna jest skomplikowana technicznie, czasochłonna, wymagąjaca wyrzeczeń, ale przez to przemyślana i wysublimowana. Graficy z Kissprint twierdzą, że z powodzeniem może konkurować z malarstwem, a nawet je przewyższać – jakościowo i formalnie, właśnie ze względu na jej trudność, wielość przeszkód które trzeba pokonać, by osiągnąć pożądany efekt. Grafika artystyczna dnia dzisiejszego ma różne oblicza. Posiłkuje się coraz częściej drukiem cyfrowym, przybiera formę multimedialną – ponadto prawdziwie nadąża za współczesnością i jest wyśmienitym medium dla obecnych czasów.

2str. to fundacja wspierająca młodych artystów powstała w studenckich kręgach Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Fundacja zorganizowała szereg wystaw, z których najważniejsze przyciągnęły za każdym razem ponad 1500 osób i były szeroko komentowane w mediach.

Artyści:
Arczewski Mariusz, 
Atoniak Zofia,
 Bajer Małgorzata, 
Banaszak Marta, 
Bartnik Paulina, 
Betlińska Katarzyna,
Budka Ewa, 
Buźniak Paulina, 
Dąbrowski Mateusz, 
Dębniak Aleksandra, 
Domagalski Wojciech, 
Domański Antoni, 
Drogowski Jarema, 
Dymitruk Małgorzata, 
Gębal Joanna, 
Janisiewicz Zuzanna, 
Janowska Ula, 
Januszewski Maciej, 
Klajs Zofia, 
Kochański Michał,
 Kosiec Agnieszka, 
Krynicka Klaudia,
 Kubrakiewicz Wojciech, 
Kuszyk Michał,
Leszczyńska Joanna, 
Lipski Mariusz, 
Mardeusz-Karpińska, Katarzyna 
Markiewicz, Maria 
Marzec, Katarzyna 
Nałęcz-Jawecka, Aleksandra 
Nejman, Anna 
Nguyen Le Mai, 
Nijak Rafał, 
Olszewska Agnieszka, 
Owczarek Aleksandra, 
Pacyga Kinga, 
Poniatowski Cezary, 
Przybysz Tomasz, 
Robak Dominik, 
Runo Przemysław, 
Smolińska Monika,
Sokołowska Anna, 
Sztuka Marta, 
Tofil Filip, 
Trzeciecka Ewelina, 
Tubielewicz Aleksandra,
 Walas Adam, 
Witowska Karolina, 
Zaleski Kamil, 
Ziółkowska Dorota.

Zespół organizacyjny:
Dziekan Wydziału Grafiki prof. Piotr Smolnicki
Kierownik Katedry Grafiki Warsztatowej prof. Andrzej Węcławski
Prodziekan dr hab. Błażej Ostoja-Lniski
Prof. Agnieszka Cieślińska
Dr hab. Rafał Kochański
Aleksandra Tubielewicz – Fundacja 2 str.

Wernisaż: godz. 19.00
After Party: godz. 21.00
Noc Muzeów: godz. od 21.00 do 1.00

Od 18 do 23 maja

Soho Factory
ul. Mińska 25
Warszawa

Komentarze wyłączone.