• 2012-05-08

Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego w Warszawie

Od 12 do 20 maja 2012 roku | Teatr Konsekwentny Koneser w Warszawie

Celem organizacji kolejnej edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego jest wyłonienie najlepszych monodramów z całej Polski i zaprezentowanie ich warszawskiej publiczności – także produkcji nieinstytucjonalnych i off-owych. Festiwal od lat ma nowatorską formułę, ponieważ w jednym konkursie uczestniczą teatry zawodowe, instytucje kultury, organizacje pozarządowe i nieformalne grupy artystyczne. Jedynym kryterium kwalifikacji do konkursu jest wysoki poziom artystyczny monodramów.

Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas ośmiu dni tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Przegląd Monodramu Współczesnego spektakle konkursowe zaprezentowane zostaną w Teatrze Konsekwentnym Koneser na warszawskiej Pradze. Do Przeglądu drogą kwalifikacji zostały dopuszczone monodramy powstałe w instytucjonalnych i nieinstytucjonalnych teatrach w Polsce, których premiera odbyła się w ciągu dwóch ostatnich lat i formą lub treścią odpowiadają określeniu współczesny. Przewidywana jest prezentacja 10 spektakli konkursowych w ciągu 5 dni. Jury będzie składało się z wybitnych twórców teatralnych, dziennikarzy i krytyków teatralnych oraz przedstawiciela publiczności.

Gwiazdami tegorocznego Przeglądu Monodramu Współczesnego będą między innymi: Joanna Szczepkowska w spektaklu ADHD i inne cudowne zjawiska. Wykład nieprzewidywalny, Thierry Verger (tancerz i performer z Francji), Teatr Capitol z Wrocławia i Katarzyna Groniec promująca swoją najnowszą płytę Pin- up Princess.

Szczegółowy program festiwalu:

12 maja, godz. 20.00 - Pin-up Princess - Katarzyna Groniec – koncert. Album ten to rodzaj zapisu przemyśleń, jakie nawiedzają kobietę po 35 roku życia – zapis zarówno chwil pięknych, jak i tych, kiedy uświadamiamy sobie, że uczestniczymy w długim procesie przemijania.

13 maja, godz. 19.00 - Rzecze Budda Chinaski, Teatr Capitol Wrocław (spektakl pozakonkursowy).

14 maja, godz. 20.00 - Nina – monodram muzyczny (premiera, spektakl pozakonkursowy). Spektakl pod tytułem Nina ma być w założeniu połączeniem zaskakująco zaaranżowanego recitalu, złożonego z 10 utworów Niny Simon (przetłumaczonych specjalnie na tę okazję przez Katarzynę Groniec) z różnych okresów jej twórczości z klasycznym monodramem opartym na adaptacji autobiograficznej . Zarówno piosenki, jak i tekst, mają tworzyć spójną opowieść o skomplikowanym i pełnym napięć życiu artystki, która od wczesnej młodości, aż do późnej starości zmagała się z piętnem, jakim na zawsze w jej życiu pozostał kolor skóry.

15 maja, godz. 19.00 - Rewolucja balonowa, Teatr Powszechny, Warszawa. Monodram napisany specjalnie dla Katarzyny Marii Zielińskiej przez zdobywczynię Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej – Julię Holewińską. Rewolucja balonowa to barwna, a jednocześnie sentymentalna opowieść o polskiej transformacji ustrojowej lat dziewięćdziesiątych, widzianej oczami małej dziewczynki. To również portret pierwszego wychowanego w demokracji pokolenia – dzisiejszych trzydziestolatków.

15 maja, godz. 20.45 - Teatralność, Lublin. Spektakl inspirowany fragmentami tekstów Bernarda Marie Koltesa, Łukasza Rippera i Michała Walczaka.

16 maja, godz. 19.00 - Orfeusz i Eurydyka, Stowarzyszenie Teatralne Antrakt, Poznań. Monodram Orfeusz i Eurydyka oparty jest na noszącym ten sam tytuł poemacie Czesława Miłosza oraz innych tekstach poety (Zniewolony umysł, Abecadło). Będzie to spektakl multimedialny, w którym używając nowoczesnych środków artystycznego wyrazu, bliskich i zrozumiałych współczesnemu odbiorcy, autorzy spróbują zmierzyć się z tym co ukryte w micie, odwieczne i uniwersalne, z tajemnicą ludzkiej egzystencji, z którą od wieków mocują się poeci i filozofowie

16 maja, godz. 20.00 - Adama Mickiewicza liryczna próba odnalezienia się w branży rozrywkowej, Gdynia
Roku Pańskiego 2011-go wielki nasz Adam Mickiewicz zstępuje na padół w ciele nowym. Czy powodem poetycka ambicja, czy nuda panująca w niebiesiech, a może ponowny zew mesjanistyczny i troska o Polaków u początków XXI wieku – sam On nie jest pewny. Pewnym natomiast, że znalazł menadżera i próbuje wgryźć się ze swoją wrażliwością i natchnieniem w nowoczesną rozrywkę.

godz. 21.30 - Novecento, Łódź. Wspaniała opowieść włoskiego pisarza Alessandro Baricco, o genialnym pianiście-samouku, przywoływana przez najbliższego przyjaciela – muzyka z okrętowego bandu. W przestrzeni ograniczonej burtami statku znajdzie się miejsce dla pasji, muzyki, przyjaźni i marzeń. Odsłania się świat bohatera niezwykłego, którego talent muzyczny jest prawie magiczny.

17 maja, godz. 19.00 - Medium rzeczy pospolitych, Nieformalna Grupa Avis/Piwnica przy Krypcie, Szczecin
Monodram jest kompilacją wybranych dzieł twórców literatury polskiej XIX i XX wieku, skupiających się wokół martyrologii narodowej. Cytaty prowokują do wgłębiania się w ich sens, coraz odważniej postawione zostają pytania dotyczące tożsamości.

17 maja, godz. 20.30 - Patryk K., Elbląg (spektakl konkursowy)
Monodram na podstawie tekstów Jerzego Pilcha to opowieść przeciętnego Polaka, który bez skrępowania mówi o sobie, o swojej rodzinie, swoim życiu seksualnym bądź jego braku. Autobiograficzna spowiedź z pozoru normalnego człowieka, w której odsłania się dewiant.

18 maja, godz. 18.00 - Zapis automatyczny, Porywacze ciał, Poznań. Wszystko jest kwestią pragnień. Trzeba tylko wiedzieć czego się chce i na co ma się Wpływ. Człowiek jest tym czego może dokonać lub tym czego nie może dokonać. Żebyśmy nie wiem ile mieli czasu do dyspozycji, to i tak nic nie możemy już zmienić. Można co najwyżej powalczyć o sensy i wybrać sposób tej walki.

18 maja, godz. 21.00 - ADHD i inne cudowne zjawiska. Wykład nieprzewidywalny (spektakl pozakonkursowy)
Aktorka postanowiła wziąć na warsztat zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Sztuka ADHD i inne cudowne zjawiska. Wykład nieprzewidywalny jest jej autorskim projektem, który ma na celu zbadanie problemu deficytu uwagi u dorosłych. Aktorki ukazują różne oblicza zespołu nadpobudliwości psychoruchowej: podkreślają jego zalety, jak też i uwypuklają wady.

19 maja, godz. 19.00 - Innocents. Niewinni, Thierry Verger (Francja, spektakl pozakonkursowy). Wiatry zrywają się na ziemi. Świat się budzi. Mężczyźni galopują w chmurach, uśmiechają się do znaków z góry, ich twarze zwrócone w stronę słońca. Ujeżdżany przez anioła, szalony koń powraca z otchłani, idąc za głosem serca ujawnia tajemnicę. Czy istnieje raj, który raszpla ten ogień, zapach życia?

19 maja, godz.20.00 - film o artyście i wystawa zdjęć. Modal Vision – wystawa fotografii której bohaterem jest Thierry Verger, twórca Modal Underground. Modal to nie tylko taniec – to wizja, która rozlewa się na wszystkie aspekty artystycznego przekazu. Wystawa, którą przygotowano, ma za zadanie pokazać rzeczywistość Modal: świat tańca, ludzi i przedmiotów ukazywanych w nieszablonowy sposób – pozornie niezgodnie z ich naturą. Thierry odkrywa we wszystkim drugie ja drugą naturę, znacznie bardziej intrygującą i ciekawą.

19 maja, godz. 21.00 koncert - Gadająca Tykwa

20 maja, godz. 18.00 - Król dopalaczy, Warszawa. Król dopalaczy to klasyczna stand up comedy, a więc humor ostry i prowokujący. Nie zabraknie nawiązań do postaci znanych szerokiej publiczności: Leszka Kołakowskiego, Kate Middleton czy Piotra Adamczyka. Generalnie Król zna wszystkich – choć nie o wszystkich ma dobre zdanie. A czego, jak czego, ale swoich sądów ukrywać nie zamierza. Król wytłumaczy, jak uwieść kobietę, zarobić naprawdę duże pieniądze, nakręcić filmowy hit a nawet odnaleźć radość życia na emeryturze.

20 maja, godz.19.00 - Cosi, gdziesi, kajsi, ktosi, Teatr im. Horzycy, Toruń.

20 maja, godz. 21.00 - I będą świętato inspirowany reportażami i prasowymi wywiadami monolog zrozpaczonej kobiety, która traci męża w katastrofie lotniczej. Niespodziewana śmierć męża – osoby publicznej i powszechnie szanowanej staje się inspiracją do rozliczenia z samą sobą – próbą nazwania swojego miejsca w dotychczasowym życiu, i rozliczenia się z tym życiem, które definitywnie się skończyło.

20 maja, godz. 22.30 - ogłoszenie wyników i rozdanie nagród

Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 12 do 20 maja

Teatr Konsekwentny Koneser
ul. Ząbkowska 27/31
Warszawa

Dodaj komentarz