• 2012-05-22

Silver of the stars

Od 30 maja do 29 lipca 2012 roku | Pałac Krzysztofory w Krakowie

Srebra Edynburga – Edinburgh Silver to wystawa wyrobów nowoczesnego szkockiego złotnictwa. Składa się ona z dwóch znakomitych kolekcji. Jedna z nich – zatytułowana Silver of the stars – jest efektem współpracy dziesięciu międzynarodowych osobistości i dziesięciu najznamienitszych szkockich złotników. Zadaniem każdej z par było stworzenie naczynia, które mogłoby zostać wykorzystane do relaksu z drinkiem w towarzystwie przyjaciela. Musiało więc ono być zarazem funkcjonalne, jak i oddawać osobowość gospodarza.

Spiteri - serwis do herbaty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spiteri - serwis do herbaty (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tle każdego eksponatu umieszczona została krótka historia związana z projektem naczynia. Tak więc zwiedzając wystawę, dzięki ciekawym, działającym na wyobraźnię opowieściom towarzyszącym każdemu z naczyń oraz dowcipnym zdjęciom autorstwa Alistaira Devine’a, można wejść w świat wyobraźni każdej z osobistości.
W trakcie zwiedzania wystawy podziwiać można parę tradycyjnych celtyckich naczyń – quaich, którymi sir Sean Connery podejmował Atatürka w Ankarze. Naczynia te wykonane ze srebra i pozłacane, udekorowane są motywem jabłka. Wybór takiego ornamentu nie jest dziełem przypadku – złotnik Michael Lloyd, spod którego ręki wyszły naczynia, używając motywu jabłka, symbolu wiedzy, chciał podkreślić zaangażowanie Seana Connery’ego w działalność dobroczynną wspierającą edukację.

Czajnik do parzenia herbaty zaprojektowany dla szkockiej piosenkarki Lulu nie posiada uchwytów, w związku z czym osoba nalewająca herbatę zmuszona jest trzymać go w obu dłoniach, by nalewanie z niego przypominało japońskie rytuały herbaciane. Aby uniknąć oparzenia, a zarazem otrzymać gorący napój, potrzebna była idealna izolacja termiczna. W celu jej uzyskania konieczna była współpraca inżynierska. Zestaw kawowy Ewana McGregora ma przypominać wyprawę motocyklową dookoła świata, jaką aktor odbył w 2004 roku. Ciężki i typowo męski zestaw składa się z dzbanka na kawę, kubka i dzbanka do śmietanki. Naczynia wykonane z kutego srebra, połączone są nitami z uchwytami do motoru, które to uchwyty pełnią funkcję rączek. Kielich do absyntu zaprojektowany dla Alexandra McQuinna kojarzy się ze średniowiecznymi pucharami biesiadnymi. Odlany ze srebra, waży ponad dwa i pół kilograma i ozdobiony jest dwiema twarzami wyrażającymi przeciwstawne emocje, co może nawiązywać do nagłych zmian nastroju, co charakteryzuje ponoć pijących absynt.

Czajnik do herbaty i dwie filiżanki zaprojektowane dla Sharleen Spiteri zostały wykonane innowacyjną metodą, którą złotniczka Sara Hutchison rozwinęła tworząc biżuterię i drobne wyroby złotnicze. Zestaw ten zrobiony ze srebra i pozłacany, został dodatkowo udekorowany drobnymi diamencikami. Zestaw stworzony dla Iana Rankina służy do picia Irn Bru, typowo szkockiego napoju. Projekt ma nawiązywać do szkockiej architektury i przeszłości przemysłowej Szkocji. John Creed, złotnik, który wykonał zestaw dla Iana, zawsze przejawiał zainteresowanie tworzeniem wyrobów złotniczych posiadających jakieś odniesienia do architektury.

Druga część kolekcji, nazwana Millenium Collection for the Bute House, to srebrna zastawa stołowa przeznaczona do Bute House, czyli oficjalnej rezydencji premiera rządu szkockiego. Kolekcja ta powstała z okazji uroczystości nowego Millenium i reaktywacji Szkockiego Parlamentu po prawie 300 latach. Kolekcja ta jest uznawana za jedną z najlepszych w Szkocji. Ma też zastosowanie praktyczne – jest używana przez szkocki rząd do podejmowania VIP-ów z całego świata. Została zamówiona przez Zrzeszenie Złotników miasta Edynburga i wykonana przez czołówkę szkockich złotników. Zrzeszenie to zostało założone w połowie XV wieku. Jego główną funkcją jest zarządzanie Edynburskim Biurem Probierczym oraz promowanie szkockiego wzornictwa i nowym technik złotniczych, zarówno na terenie Wielkiej Brytanii, jak i poza jej granicami. Poza administrowaniem Edynburskim Biurem Probierczym, Zrzeszenie ufundowało dwie instytucje charytatywne: Silver of the Stars and The Scottish Goldsmiths’ Trust, które promują i wspierają dziedzictwo sztuki i rzemiosła szkockich złotników.

Alexander McQuinn - kielich do absyntu (źródło: materiały prasowe organizatora

Alexander McQuinn - kielich do absyntu (źródło: materiały prasowe organizatora

Wystawa była już pokazywana w czasie światowego tournee od stycznia 2007 do kwietnia 2008 (w Londynie, Nowym Yorku, Sankt Petersburgu, Pekinie, Kyoto i Edynburgu) a także w latach 2009-2010 w Ameryce Północnej. Wystawa w Krakowie w 2012 roku jest częścią kolejnego europejskiego tournee. Następnym miejscem eksponowania sreber ma być muzeum w Koldinghus w Danii, po czym obiekty zostaną przewiezione do Hiszpanii.

Wystawa bedzie czynna od 30 maja do 29 lipca.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35
Kraków

Dodaj komentarz