• 2012-05-21

Wystawa Zbigniewa Gostomskiego

Od 11 maja do 29 czerwca 2012 roku | Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

Wystawa Zbigniewa Gostomskiego w radomskiej Elektrowni prezentuje wybrane dzieła artysty powstałe w latach 70. aż po ostatnie realizacje. Wśród nich znajduje się legendarna praca Zaczyna się we Wrocławiu przypomniana podczas otwarcia wrocławskiego Muzeum Współczesnego, która nawiązuje do wydarzeń sprzed 40 lat, kiedy to Zbigniew Gostomski zaczął serię działań o charakterze konceptualnym.

Wernisaż wystawy Zbigniewa Gostomskiego w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” (źródło: materiały prasowe)

Wernisaż wystawy Zbigniewa Gostomskiego w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” (źródło: materiały prasowe)

Ponadto w Elektrowni prezentowany jest cykl Dom – sześć ascetycznych w formie, jarzących się błękitnym światłem neonów, których zarysy przypominają kontury pomieszczeń. Eksponowane prace pochodzą m.in. z kolekcji Fundacji Signum w Poznaniu, Muzeum Współczesnego we Wrocławiu oraz Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

W powstałych w XXI wieku dziełach prezentowanych na wystawach, w różnych konfiguracjach, pod wspólnym tytułem Dom, artysta podsumowywał wcześniejszą problematykę, zaskakując różnorodnością form malarskich wypowiedzi i wielością kontekstów. Rysunki, obrazy, rzeźba pokazywane były wraz z granatowymi taflami rozświetlonymi niebieskimi neonami. Autor przywoływał przy tej okazji średniowieczny czterowiersz przekazywany sobie przez mistrzów kamieniarskich w okresie gotyku: Punkt w Kole/ Mieszczący się w Kwadracie i Trójkącie. Znasz ten punkt? W takim razie wszystko w porządku;/ Nie znasz go ? W takim razie wszystko na próżno!. Ów punkt będący największym sekretem dawnych majstrów odnieść można tak do tajemnicy twórczości, jak i odbioru sztuki. Gostomski gra znaczeniami, zmuszając widza do poszukiwania punktów, które decydować mają o wartości jego dzieła. Tworzy zamknięte i otwierające się przestrzenie, w których konstatacja stanów rzeczy przebiegać może od pojedynczych mikroelementów aż do totalnego kontekstu oddziaływania wnętrza i zewnętrza.

Lech Stangret, Zbigniew Gostomski. Ad rem (fragment książki)

Wydarzenie połączone jest z wydaniem monografii autorstwa Lecha Stangreta w 80. rocznicę urodzin artysty.

Zbigniew Gostomski – urodził się w 1932 roku w Bydgoszczy. Jest malarzem, twórcą artystycznych eksperymentów, artystą konceptualnym, fotografikiem, profesorem ASP w Warszawie. Choć jego twórczość przybierała bardzo różne formy, jej cechą dominujacą jest konsekwentna dyscyplina i rygor konstrukcji plastycznych, w czym widać wyraźnie tradycję polskiego konstruktywizmu. W latach 60. tworzył czarno-białe reliefy op-art, tzw. Przedmioty optyczne, w których zajmował się analizą iluzyjności przestrzeni, kontrastów światła i cienia. Późniejsze prace Zbigniewa Gostomskiego przybierały często formę environments i czerpały inspirację z różnych kierunków artystycznych (sztuki kontekstualnej w aranżacji Zaczyna się we Wrocławiu, language art w Ulissesie, konceptualizmu w 10 Obrazach).

Wystawa Zbigniewa Gostomskiego
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu
ul. Domagalskiego 5
Czas trwania wystawy: Od 11 maja do 29 czerwca

Dodaj komentarz