• 2012-06-01

23. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie

Od 2 czerwca do 16 września 2012 roku | Muzeum Plakatu w Wilanowie, Warszawa

Tradycja Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie sięga 1966 roku i związana jest z działalnością inspiratora i wieloletniego organizatora konkursu – prof. Józefa Mroszczaka. Spotykając się przez kolejne lata z coraz większą przychylnością międzynarodowego środowiska grafików, warszawskie Biennale stało się najbardziej prestiżową imprezą tego typu na świecie. Każdorazowo nadsyłanych jest blisko trzy tysiące prac. Od 1994 roku, uroczyste otwarcia odbywają się co dwa lata, tradycyjnie w pierwszą sobotę czerwca, w siedzibie pierwszego na świecie Muzeum Plakatu, powstałego w 1968 roku w warszawskim Wilanowie.

Plakat 23. Międzynarodowego Biennale Plakatu (źródło: materiały prasowe)

Plakat 23. Międzynarodowego Biennale Plakatu (źródło: materiały prasowe)

Warszawskie Biennale jest symbolem nowoczesnej sztuki – uważa Bojidar Ikonomov, członek Jury 23. Biennale Plakatu. To miejsce spotkań artystów i miłośników sztuki z całego świata, pełne nowych pomysłów, humoru, emocji. Artyści zaskakują najbardziej prowokacyjnymi wizjami, by zmierzyć się z problemami nowoczesnego świata. W swojej kategorii Biennale jest numerem jeden na świecie! – przekonuje bułgarski plakacista.

Konkurs co dwa lata przyciąga uwagę twórców i wielbicieli sztuki plakatu z całego świata. W tym roku impreza odbędzie już po raz dwudziesty trzeci. Zdaniem japońskiego twórcy – Takashiego Akiyamy, każda edycja jest zupełnie inna. Wystawy te dają szansę zobaczenia na własne oczy, jakie trendy panowały w świecie plakatu w ciągu ostatnich dwóch lat oraz z jakimi problemami społecznymi mierzyli się artyści – mówi.

Międzynarodowe Biennale Plakatu zostało zapoczątkowane w 1966 roku i było pierwszą tego typu imprezą na świecie. Podkreśla to Michał Batory, polski grafik i członek Jury. Podstawową różnicą między Biennale warszawskim i innymi jest jego historia. To pierwsze miejsce, które postawiło plakat na piedestale, zbliżając je do kategorii dzieła sztuki – uważa artysta. Zdanie to podziela Takashi Akiyama. Do dzisiaj organizatorzy podobnych wystaw w innych krajach zawsze, w mniejszym lub większym stopniu, wzorują się na nim – zauważa japoński twórca.

Jurorzy zgodnie przyznają, że atmosfera warszawskiego Biennale jest wyjątkowa. Biennale dzięki dużej ilości wystaw towarzyszących, stale wiedzie prym wśród innych tego typu pokazów. Byłem w kilku miejscach na świecie, gdzie organizowane są podobne imprezy. Żadne z nich nie ma tej atmosfery, którą odnajduje w Warszawie. Tutaj stale coś się dzieje, chodzę od wystawy do wystawy i jestem w uniesieniu, 5 cm nad ziemią – mówi Piotr Kunce, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wtóruje mu kolumbijska artystka Marta Granados – W czerwcu Warszawa wygląda jak kolorowy ogród – to piękne tło dla sztuki graficznej. W żadnym innym miejscu wyobraźnia nie czuje się lepiej.

Kolumbia, Ekwador, Indonezja – to tylko kilka krajów, z których przysłano zgłoszenia na 23. Międzynarodowe Biennale Plakatu. Muzuem Plakatu w Wilanowie podsumowało liczbę prac nadesłanych na odbywający się w czerwcu konkurs. Jak zwykle wydarzenie to przyciągnęło uwagę artystów z całego świata – przysłano ponad 2200 prac z blisko 50 krajów.Ich prace wyłonione przez komisję kwalifikacyjną zostaną zaprezentowane po raz pierwszy na wernisażu w Muzeum Plakatu w Wilanowie 2 czerwca 2012 r. o godzinie 18.00.

Plakat 23. Międzynarodowego Biennale Plakatu (źródło: materiały prasowe)

Plakat 23. Międzynarodowego Biennale Plakatu (źródło: materiały prasowe)

Muzeum Plakatu w Wilanowie powstało 4 czerwca 1968 roku, jako oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Jednym z głównych inicjatorów powołania pierwszej na świecie instytucji tego rodzaju był ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego, profesor Stanisław Lorentz. Na siedzibę muzeum wybrano tereny dawnej ujeżdżalni należącej do kompleksu zabudowań Pałacu w Wilanowie. Obecnie placówka może pochwalić się kolekcją plakatu artystycznego liczącą 55 000 tytułów, z czego 33 000 to plakaty polskie. Oprócz organizacji wystaw, których celem jest prezentowanie szerokiej publiczności tej dziedziny sztuki, muzeum prowadzi także działalność wydawniczą. Od 1994 roku odbywa się tu organizowane co dwa lata Międzynarodowe Biennale Plakatu; na każdą jego edycję napływa ponad 2000 prac z całego świata.

W 2004 roku w regulamin Biennale, oprócz dotychczasowych trzech kategorii: reklamowej, społecznej i kulturalnej wpisana została nowa – Złoty Debiut, która powstała aby ułatwić start w Konkursie młodym twórcom. Wystawa prezentuje prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie.

W tym roku otrzymaliśmy imponującą liczbę zgłoszeń do konkursu – zauważa Maria Kurpik, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie. – Cieszy nas fakt, że dostajemy prace zarówno od profesjonalistów jak i młodych artystów. Dzięki temu Biennale staje się okazją do wymiany artystycznych wizji. Z tą opinią zgadza się Alain Weill, członek Jury tegorocznego konkursu. Biennale jest dla studentów szkół artystycznych świetną okazją, by poznawać ludzi związanych z projektowaniem grafiki oraz by odkrywać nowe prace i trendy – komentuje Weill.

Plakat 23. Międzynarodowego Biennale Plakatu (źródło: materiały prasowe)

Plakat 23. Międzynarodowego Biennale Plakatu (źródło: materiały prasowe)

2 czerwca 2012 roku podczas uroczystej gali w Muzeum Plakatu w Wilanowie ogłoszono wyniki 23. Międzynarodowego Biennale Plakatu. Nagrody przyznane zostały w czterech kategoriach, a także w tegorocznej kategorii specjalnej EURO 2012.Jury przyznało nagrody w kategoriach: plakat ideowy, reklamowy i kulturalny, w których oceniano prace twórców profesjonalnych oraz w kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego, przeznaczonej dla młodych plakacistów. Wyłoniono także zwycięzców kategorii specjalnej EURO 2012, w ramach której prezentowano graficzne spojrzenie na tematykę sportową, w związku z odbywającymi się mistrzostwami.

Ponadto, w 23. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu przyznano Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Grafików Projektantów ICOGRADA, Nagrodę Honorową im. Józefa Mroszczaka, a także indywidualne wyróżnienia jurorów. Na Biennale zgłoszono łącznie2165 plakatów (w tym 1727 plakatów profesjonalistów i 360 plakatów debiutantów oraz 78 plakatów w kategorii Euro 2012). Prace nadesłało 915 artystów z 49 krajów.

Werdykt:

Kategoria A: Plakaty Ideowe

 • Złoty Medal: plakat nr 265, Tetsuro Minorikawa (Japonia); Tsunami
 • Srebrny Medal: plakat nr 252, Holger Matthies (Niemcy); EURO Extra – klej do WSZYSTKIEGO?
 • Brązowy Medal: plakat nr 450, Banggian Zheng (Chiny); Czerwona Recepta
Złoty medal w kategorii Plakaty Kulturalne: Jianping He (Niemcy); Keith Godard, plakat nr 125 (źródło: materiały prasowe)

Złoty medal w kategorii Plakaty Kulturalne: Jianping He (Niemcy); Keith Godard, plakat nr 125 (źródło: materiały prasowe)

Kategoria B: Plakaty Kulturalne

 • Złoty Medal: plakat nr 125, Jianping He (Niemcy); Keith Godard
 • Srebrny Medal: plakat nr 275, Piotr Młodożeniec (Polska); 38 Międzynarodowy Festiwal Jazzowy
 • Brązowy Medal: plakat nr 175, Masahiko Koga (Japonia); Wystawa wystawy

Kategoria C. Plakaty Reklamowe

 • Złoty Medal: nie przyznano
 • Srebrny Medal: plakaty nr: 281-282, Rikako Nagashima (Japonia); Bądź głośna. Laforet
 • Brązowy Medal: Boris Ljubicic (Chorwacja); Witamy w Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu

Kategoria D. ZŁOTY DEBIUT

 • Złoty Medal: plakat nr 69, Zofia Klajs (Polska); Wpuść mnie!
 • Wyróżnienie honorowe: 103-104, Katarzyna Okraszewska (Polska); Ujawnione oblicze rasizmu

Kategoria E – EURO 2012

 • Plakat nr. 28, Jan Kryszkiewicz (Polska); Euro 2012
 • Wyróżnienie honorowe: plakat nr 44., Justyna Rybak (Polska); Polska gola!

Nagroda specjalna ICOGRADA

 • Plakat nr 234, Mehdi Mahdian (Iran); Twin Theatre

Nagroda Honorowa Józefa Mroszczaka

 • Plakat nr 345, Moisés Romero (Meksyk); Edukacja dla wszystkich

Indywidualne Wyróżnienie Jurorów:

 • Igor Gurovich, plakat nr 18, Ewa Tamara Bajek (Polska); Dekalog 6
 • Piotr Kunce, plakat nr 45, Marcin Górski (Polska); Józef i Maria. Teatr Polski w Poznaniu
 • Bojidar Ikonomov, plakat nr 115, Joanna Górska, Jerzy Skakun (Polska); Hekabe. Eurypide
Złoty medal w kategorii EURO 2012: Jan Kryszkiewicz (Polska); Euro 2012, plakat nr. 28 (źródło: materiały prasowe)

Złoty medal w kategorii EURO 2012: Jan Kryszkiewicz (Polska); Euro 2012, plakat nr. 28 (źródło: materiały prasowe)

23. Międzynarodowe Biennale Plakatu
Wernisaż: 2 czerwca, godz. 18.00
Od 2 czerwca do 16 września
Muzeum Plakatu w Wilanowie
St. Kostki Potockiego 10/16
Warszawa

Dodaj komentarz