• 2012-06-06

Anatomia Tytusa Fall of Rome. Komentarz do Szekspira

Od 16 do 20 czerwca 2012 roku | Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Anatomia Tytusa Fall of Rome (Upadek Rzymu) – parafraza dramatu Williama Szekspira o tragicznym losie rzymskiego wodza Tytusa Andronikusa – to apokaliptyczna wizja rozpadu imperium, które reaguje histerią na targające nim sprzeczności. Przemoc zamienia się w bestialskie okrucieństwo, rewanż staje się nieodpartym pragnieniem zemsty, a obcy przybierają postać odrażających barbarzyńców, których wykluczenie niespodziewanie nabiera cech eliminacji.

„Anatomia Tytusa Fall of Rome. Komentarz do Szekspira”, reż. Wojtek Klemm (źródło: materiały prasowe)

„Anatomia Tytusa Fall of Rome. Komentarz do Szekspira”, reż. Wojtek Klemm (źródło: materiały prasowe)

Przedstawiony świat traci fundament wartości, na których wzniesiony był jego gmach i które określały jego sens. Dramat napisany w 1984 roku przez Heinera Müllera – wybitnego autora ze wschodnich Niemiec – miał okazać się proroctwem zapowiadającym upadek radzieckiego imperium. Czy dzisiaj można go odczytywać jako proroctwo dotyczące przyszłości Europy, targanej niepokojami ekonomicznymi i politycznymi? Europy, której kodeks moralny – zorganizowany wokół idei wolności, solidarności, poszanowania różnorodności oraz uniwersalnych praw człowieka – rozpada się obecnie pod naporem wewnętrznych konfliktów, rosnącego poczucia egzystencjalnej niepewności oraz lęku przed tym, co obce? Tekst Heinera Müllera, uważanego za klasyka teatru postdramatycznego, opatrzony został podtytułem Komentarz do Szekspira. Podobnym zabiegom poddał autor także Makbeta czy Hamleta, tworząc ich własne wersje.

W tragedii Szekspira, gdzie konflikt między Rzymianami i podbitymi przez nich ludami, cyniczną w swojej cywilizacyjnej wyższości metropolią i dziką stepowo-leśną prowincją prowadzi do upadku całego świata, znalazł Müller [...] doskonałą podstawę do takiego przemalowania, by nieustanne tarcie między warstwą oryginalną a warstwą przez niego nałożoną ujawniało podstawowe konflikty również i naszej rzeczywistości. Próżno by jednak szukać w Anatomii Tytusa śladów jednoznacznych moralnych ocen. Naiwnej wiary w naturalną dobroć dzikusa czy dziejową sprawiedliwość; sadomasochistycznej przyjemności oglądania upadku źle urządzonego świata [...]. Goci Müllera zabijają tak samo okrutnie i bezmyślnie jak Rzymianie, czym prędzej pragnąc zająć ich dominującą pozycję. Obie strony, równe sobie w nieludzkości, pracują zgodnie – choć nie do końca świadomie – nad domknięciem pułapki świata.

Małgorzata Sugiera, Wariacje szekspirowskie w powojennym dramacie europejskim, Universitas 1997

"Anatomia Tytusa", fot. Bartłomiej Sowa, Narodowy Stary Teatr w Krakowie

"Anatomia Tytusa", fot. Bartłomiej Sowa, Narodowy Stary Teatr w Krakowie

Polską prapremierę Anatomii Tutusa – w świetnym przekładzie Moniki Muskały i z Janem Peszkiem w głównej roli – przygotowuje sprawdzony zespół, który w poprzednich sezonach zrealizował przedstawienia, grane do dzisiaj z powodzeniem na Scenie Kameralnej Starego Teatru: Piekarnię Brechta (2008) oraz Amfitriona Kleista (2010).

Heiner Müller, Anatomia Tytusa Fall of Rome. Komentarz do Szekspira
przekład: Monika Muskała
reżyseria: Wojtek Klemm

obsada:
TYTUS Jan Peszek
TAMORA Katarzyna Krzanowska
SATURNIN Krzysztof Zawadzki
MAREK Arkadiusz Brykalski
LUCJUSZ Błażej Peszek
LAWINIA Paulina Puślednik
AARON Wiktor Loga-Skarczewski
CHIRON Grzegorz Grabowski
DEMETRIUSZ Krzysztof Wieszczek
KLAUN Beata Paluch
SYN / GOT / TRUP Bolesław Brzozowski
SYN / GOT / TRUP Marcin Kalisz

scenografia: Mascha Mazur
dramaturgia: Igor Stokfiszewski
kostiumy: Julia Kornacka
muzyka: Dominik Strycharski
choreografia: Efrat Stempler
światło: Torsten König

Prapremiera polska: 16 czerwca
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
Kraków, ul. Jagiellońska 5

Dodaj komentarz