• 2012-06-25

Grolsch ArtBoom Festival

Od 15 do 29 czerwca 2012 roku | Kraków

Grolsch ArtBoom Festival to wydarzenie prezentujące w Krakowie sztukę współczesną, zarówno polską, jak i zagraniczną. Spośród innych festiwali poświęconych sztuce wyróżnia go to, że dzieła przygotowane na festiwal są prezentowane w przestrzeni publicznej miasta, dzięki czemu może zobaczyć je każdy – nie tylko osoby związane ze środowiskiem sztuki. Dzieła wchodzą w interakcję z otoczeniem i pobudzają przechodniów do refleksji nad rzeczywistością.

Lynn Hershman, „Guerrila Girl” (źródło: materiały prasowe)

Lynn Hershman, „Guerrila Girl” (źródło: materiały prasowe)

Co roku w czerwcu, w Krakowie swoje projekty prezentują najwybitniejsi i najciekawsi współcześni twórcy. Dotychczas byli wśród nich m.in. Jenny Holzer, David Černý, Pavel Büchler, Marcin Maciejowski, Pipilotti Rist, Joanna Rajkowska, Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Grzegorz Sztwiertnia, Grupa Twożywo, Guy Ben-Ner, Robert Kuśmirowski i Grzegorz Drozd. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Małgorzata Gołębiewska, a organizują go: Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Wschód Sztuki. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku hasłem przewodnim jest Twierdza Kraków – Festung Krakau. Przez dwa tygodnie, w Krakowie, prezentowane są projekty takich artystów jak: Guerrilla Girls, Grupa Voina, Ai Weiwei, Dorota Nieznalska, Rafał Jakubowicz, M-city, Karol Radziszewski, Roman Dziadkiewicz i Małgorzata Markiewicz. Festiwal dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ArtBoom to największe i najważniejsze wydarzenie prezentujące w Krakowie sztukę współczesną, zarówno polską, jak i zagraniczną. I to prezentujące ją w nietypowy sposób, bo w przestrzeni publicznej miasta, dzięki czemu dzieła może zobaczyć każdy, nie tylko osoby związane ze środowiskiem sztuki. Przez dwa festiwalowe tygodnie sztuka wchodzi w interakcję z otoczeniem i pobudza przechodniów do refleksji nad rzeczywistością.

Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W tym roku twórcy zmierzą się z pojęciem twierdzy, funkcjonującym na dwóch poziomach: historyczno-obronnym (mury, fortyfikacje, kopce) oraz metaforycznym, pojmowanym jako konserwatyzm i ostoja wartości.

Podejmując wątek Twierdzy Kraków, ArtBoom będzie eksplorował historię i tożsamość Krakowa, ale także Galicji – wielokulturowość, nakładanie się i przenikanie różnych tradycji, mylenie, stawanie się własnym tego, co jest cudze – wyjaśnia ideę dyrektor artystyczna festiwalu ArtBoom Małgorzata Gołębiewska. – Patrząc na miasto przez pryzmat Twierdzy Kraków poruszamy zapomniany, ważki, ale zaniedbany aspekt jego historii. Twierdza Kraków to unikatowy kompleks budynków, który może zostać przywrócony pamięci poprzez szereg działań artystycznych i kulturowej rewitalizacji. Wpisany topograficznie w przestrzeń całego Krakowa czyni z miasta pole gry. Projekty realizowane przez artystów będą odnosić się do wyobrażeń narosłych wokół miasta i jego funkcji. Działania side specyfic, staną się tym samym punktem wyjścia do rozważań na temat glokalności projektów artystycznych. Tym samym Twierdza Kraków staje się nie tylko przestrzenią o konotacjach historyczno-miltarnych, ale swoistym ruchomym archiwum, pozwalającym na przepisanie i redefiniowanie znanych historii i szukanie w nich aktualnych problemów. Twierdza Kraków jest również doskonałą metaforą wewnętrznie sprzecznej tożsamości tego miasta, konserwatywnego rodowodu, który przyciąga eksperymenty artystyczne, lewicowych artystów i intelektualistów.

Ai Weiwei, 2006 (źródło: materiały prasowe)

Ai Weiwei, 2006 (źródło: materiały prasowe)

Projekty tegorocznego ArtBoom Festival to między innymi:

So sorry | Documenta 12

W trakcie trwania festiwalu publiczność będzie mogła zapoznać się m.in. z pracami chińskiego artysty i architekta Ai Weiweia. W krakowskim kinie Agrafka zaprezentowane zostaną dwa filmy: 52 minutowy So sorry dotyczący trzęsienia ziemi w Syczuanie z 2008 roku oraz nakręcony podczas Documenta 12 w niemieckim Kassel obraz zatytuowany Fairytale.

I’m not a feminist, but if I were, this is what I would complain about

Niewątpliwą atrakcją tegorocznej edycji wydarzenia będzie również udział nowojorskiego kolektywu artystycznego Guerilla Girls. Na elewacji Bukra Sztuki w Krakowie na czas trwania festiwalu zawiśnie dwujęzyczny baner ze zdaniem autorstwa artystek: I’m not a feminist, but if I were, this is what I would complain about/ Nie jestem feministką, ale gdybym nią była właśnie na to bym narzekała. Będzie można także spotkać się z samymi Guerrila Girls  i wziąć udział w Twórczym narzekaniu w świecie sztuki i nie tylko… oraz w sesji pt. Estetyzuj swój gniew.

Tom Nowak, „Kathe and Frida” (źródło: materiały prasowe)

Tom Nowak, „Kathe and Frida” (źródło: materiały prasowe)

MS101

Film MS 101 w reżyserii Karola Radziszewskiego zrealizowany został specjalnie na Grolsch ArtBoom Festival.Scenariusz filmu MS 101 oparto na kanwie wydarzeń, do których doszło podczas pierwszej wojny światowej w 1914 roku. W Twierdzy Kraków znaleźli się wówczas jako żołnierze poeta Georg Trakl oraz filozof Ludwig Wittgenstein. Film opowiada historię ostatnich dni Trakla, który 3 listopada 1914 roku w szpitalu na Wrocławskiej popełnił samobójstwo oraz historię namiętności i pożądania pomiędzy nim a Wittgensteinem uwikłanym w związek uczuciowy z brytyjskim matematykiem Davidem Pinsentem. MS 101 to zapis historii trójkąta miłosnego, na jaki składa się korespondencyjna jedynie znajomość poety i filozofa (nigdy nie spotkali się osobiście) oraz utrzymywany listownie romans filozofa i matematyka. David Pinsent, podobnie jak Georg Trakl, zmarł podczas wojny – wydarzyło się to jednak po drugiej stronie linii frontu.

KinoreAKTYWACJA

Kraków kiedyś był twierdzą tradycyjnych kin. W czasie ostatniej dekady wiele z nich bezpowrotnie zniknęło z mapy. Rafał Stanowski i Artur Wabik projektem KinoreAKTYWACJA tworzonym w ramach Grolsch Art Boom Festival, chcą sprawić, że film wróci do dawnych sal kinowych. Wiadomo, że akcję otworzy performens związany z kinem Sztuka, organizowany pod hasłem Znów gramy w Sztuce. Warto przyjść w najbliższy poniedziałek ok. godz. 20.00 na ul. św. Jana 6 i przekonać się, w jakiej formie uda się reaktywować istniejącą od 1916 roku salę, która teraz czeka na nowego najemcę i nową przyszłość.

Sztuka, Wanda, Atlantic, Świt i Światowid – te kina przed laty przyciągały tłumy. Sztuka, Wanda i Atalntic pamiętały jeszcze czasy przedwojenne, a Wanda to jedno z najstarszych kin w Polsce, założone w 1912 roku. Świt i Światowid to perły architektury socrealistycznej, unikalne na skalę europejską – w żadnym z tych kin nie pokazuje się już filmów. Sztuka została niedawno pozbawiona foteli oraz ekranu i czeka na nową przyszłość, Wandę zamieniono w supermarket, Atalntic stał się klubem squash & fitness, Świt jest w trakcie przebudowy, a Światowid odrodził się jako Muzeum PRL.

Szczegóły akcji okryte są tajemnicą. Artyści zdradzają jedynie, że podczas pięciu dni będą starali się odrodzić pierwotną funkcję pięciu budynków. Chcą zaskoczyć mieszkańców Krakowa, by w ten sposób otworzyć ich pamięć. Informacje będą ujawniane na Facebooku na profilu KinoreAKTYWACJA oraz pojawią się w formie ulotek i plakatów.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz