Krakers – krakowski gallery weekend

Od 14 do 16 czerwca 2012 roku | Kraków

Ponoć coś siedzi pod Krakowem! Coś w miasta podziemiach, budynków korzeniach, fundamentach sprzed tysiącleci, siedzi i w tajemnicę obrasta. Na pytanie, co tworzy genius loci tego miasta, postanowiło odpowiedzieć 14 galerii, miejsc i fundacji działających w obszarze sztuki współczesnej. Swój udział potwierdziły zarówno uznane i od lat działające galerie, jak i miejsca nowe, pozostające poza oficjalnym obiegiem.

Art Agenda Nova (źródło: materiały prasowe)

Art Agenda Nova (źródło: materiały prasowe)

Przez kilka wieczorów Kraków przejdzie dreszcz wystaw, koncertów i projektów artystycznych, dowodząc, że to nie publiczne instytucje, a prywatne i działające w trzecim sektorze inicjatywy tworzą kulturę tego miasta. Jedynym wspólnym mianownikiem łączącym czerwcowe wydarzenia, będzie czas ich realizacji oraz wydany specjalnie na tę okazję przewodnik. Konsolidacja działań wystawienniczych w ciągu kilku dni wpisze się w bieg wydarzeń, jakimi żyje miasto, urozmaicając jego ofertę kulturalną. Bez narzuconego programu, bez przegadanych problemów i wielkich aspiracji zbudowane zostanie wydarzenie, które w ciągu czerwcowego weekendu połączy i zaprezentuję scenę artystyczną Krakowa.

Program:

czwartek, 14 czerwca:

 • 18.00 Berlin-Birkenau w Art Agenda Nova
 • 19.00 Mundus subterraneus w galerii Ersatz
 • 19.00 Jak daleko stąd, jak blisko w Arsene Galeria Wiatrak
 • 20.00 Zderzak 1:09 w Zderzaku
 • 20.00 Jessica Hilltout w galerii Pauza
 • 21.00 pokaz W haremie u Bogada Z w F.A.I.T.

piątek, 15 czerwca:

 • 12.00-17.00 Once Upon a Time oraz GILI – GILI prezentuje w galerii Łącznik
 • 17.30 Zazwyczaj nic złego się nie dzieję w galerii Łącznik
 • 18.00 NIE LUBIĘ! -panel dyskusyjny w Czułym Barbarzyńcy
 • 19.00 Pierwszy raz –Maria Rysuje w Garażu
 • 19.00 Przed biegiem w Sezonowej
 • 19.00 LIVE HAPPENINGS na Dietla 449
 • 21.00 Kazania Piotra Skargi w galerii AS

sobota, 16 czerwca:

 • 12.00-17.00 Once Upon a Time oraz GILI – GILI prezentuje w galerii Łącznik
 • 14.00 projekt Rampa w Fundacji Sztuk Wizualnych
 • 17.00 Już znowu z tobą w New Roman
 • 18.00 Maroko w korporacji artworld™
 • 20.00 Arti Grabowski w F.A.I.T.
 • 20.00 Autoportet w Pauzie

Galeria Łącznik
Galeria jest częścią prowadzonej przez Ewę Kawecką Pracowni Plastycznej 22KM, równocześnie na stałe współpracuje z krakowską grupą GILI-GILI. Swoją działalność rozpoczęła w kwietniu 2011 roku (od tej pory zaprezentowała już 15 wystaw). Łącznik stara się stworzyć miejsce umożliwiające działania w jak największym stopniu pozbawione konieczności uwzględniania kulturowych linii demarkacyjnych.

Ewa Kawecka

Arsene Galeria Wiatrak
Galeria powstała w 2010 roku, z inicjatywy Konrada Kuźniewskiego absolwenta i pracownika Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest to przestrzeń wystawiennicza o wymiarach zbliżonych do sześcianu. Dzięki zaangażowaniu wielu osób między innymi Łukasz Murzyna (Wysoka Kultura), malarki Bożeny Knecht miało w niej miejsce kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, które często są cyklami tematycznymi. Frontowa witryna otwierająca galerię na zewnętrzny kontekst pozwala na sprawną komunikację z otaczającą ją przestrzenią, jak również na niewielkie interwencje w sąsiedztwie budynku. Galeria nie posiada określonego profilu, ważnym pozostaje możliwość wypowiedzi artystycznej, w wielu dziedzinach sztuki i twórczej polemiki.

Konrad Kuźniewski

Galeria Sezonowa
Galeria Sezonowa została powołana do istnienia w czerwcu 2011 r. Jej powstanie nie wiązało się z protekcją konkretnej instytucji kulturalnej, a jej działalność nie ma charakteru komercyjnego. Pomysł na stworzenie galerii wyrósł na drodze spontanicznej decyzji kilku zaprzyjaźnionych ze sobą osób, które w twórczy sposób zapragnęły zagospodarować skromnych rozmiarów obiekt, mieszczący się przy ul. Pułaskiego 7. Od czerwca do września 2011 roku odbyło się w niej kilkanaście wystaw, spotkań i przeglądów filmowych. W Sezonie 2012 staramy się poszerzać grono naszych partnerów, intensyfikujemy współpracę z Akademią Sztuk Pięknych (sezon otwarła wystawa studentów z koła naukowego Prassa z Wydziału Grafiki), kładziemy nacisk na działania eksperymentalne z zakresu rzeźby, malarstwa, instalacji i fotografii. Ograniczona przestrzeń wystawiennicza sprzyja nawiązaniu bezpośredniego kontaktu między twórcą i jego pracami, a publicznością.

Małgorzata Pichura, Karolina Nowak

Korporacja art world™
Korporacja art world™ ma na celu promocję świata sztuki wśród podmiotów pozaartystycznych, poprzez rozszerzenie zasięgu pojęcia art o nowe dziedziny. Komunikujemy świat sztuki jako brand i wprowadzamy go na rynek. Korporacja powstała z projektu artystycznego, wielomiesięcznej kooperacji artysty z deweloperami i agencjami reklamowymi. Art world™, jest zarejestrowanym słowno-graficznym znakiem towarowym. Znak zastrzegliśmy dla artystów, aby bronić suwerenności znaczenia sztuki przed podmiotami niepożądanymi.

Rahim Blak

Fundacja Sztuk Wizualnych
Fundacja Sztuk Wizualnych to organizacja pozarządowa powołana w 2001 roku w Krakowie w celu promocji i popularyzacji sztuk wizualnych w Polsce. Głównym polem naszej działalności jest fotografia, a misją szukanie jej nowych definicji w kontekście sztuki współczesnej, historii i socjologii. Fundacja jest organizatorem międzynarodowego festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Prowadzi także działalność wydawniczą koncentrując się na publikacjach z zakresu teorii i historii fotografii oraz popularyzacji wydawnictw niszowych i kolekcjonerskich. Fundacja współpracuje z instytucjami kulturalnymi w kraju i zagranicą, jest członkiem międzynarodowych sieci współpracy oraz bierze udział w wielu wydarzeniach fotograficznych na świecie.

Tomasz Gutkowski, Karol Hordziej

Fundacja Sztuk Wizualnych (źródło: materiały prasowe)

Fundacja Sztuk Wizualnych (źródło: materiały prasowe)

Galeria AS
Galeria AS powstała w maju 2011 roku z inicjatywy Grzegorza Siembidy, dzięki współpracy młodych artystów i krytyków sztuki z Fundacją ART&SPACE. Galeria AS mieści się przy ulicy św. Marka 22 w Krakowie. Wpisana w przestrzeń Starego Miasta jest miejscem, do którego trafiają nie tylko dobrze zorientowani miłośnicy sztuki ale jak najszersze grono odbiorców. Dzieła prezentowane w ASie swą estetyką wykraczają poza powszechny profil galerii komercyjnych zlokalizowanych w obrębie historycznego centrum Krakowa. Galeria jest miejscem stworzonym w celu promowania współczesnej sztuki, gdzie spotykają się młodzi twórcy, krytycy i kuratorzy. Comiesięczna zmiana ekspozycji, którym często towarzyszą dodatkowe wydarzenia artystyczne i kulturalne, pozwala na prezentację nowych, godnych uwagi zjawisk we współczesnej sztuce nie tylko z kraju, ale także z zagranicy.

Grzegorz Siembida

Strony: 1 2

Dodaj komentarz