• 2012-06-08

Krystyna Meissner Hopla, żyjemy!

29 czerwca 2012 roku | Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

Premierą sztuki Hopla, żyjemy!we Wrocławskim Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego Krystyna Meissner zamknie ponad trzynastoletni okres kierowania sceną przy Rzeźniczej. Teatr za jej dyrekcji nie tylko mocno wpisał się w życie kulturalne Wrocławia, ale został również uznany za jedną z najciekawszych, najbardziej interesująco prowadzonych polskich scen. Ceniony jest za czytelny repertuar, poważne traktowanie widza, dobór realizatorów różnych generacji oraz ciekawy, stale rozwijający się zespół aktorski. Wysokie notowania wrocławskiego teatru potwierdziły liczne zaproszenia na prestiżowe festiwale w Polsce i za granicą, nagrody oraz wyróżnienia.

„Hopla, żyjemy!”, reż. Krystyna Meissner, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Hopla, żyjemy!”, reż. Krystyna Meissner, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W centrum zainteresowania Krystyny Meissner jako szefa teatru i jako reżysera tkwił zawsze współczesny człowiek – jego duchowa, ideowa i kulturowa kondycja. Również temu służy repertuar naszej sceny Wrocławskiego Teatru Współczesnego – dramaturgia (często prapremierowe realizacje), adaptacje, reinterpretacje polskiej i światowej klasyki – a także wiele innych projektów (np. Różewicz rozrzucony).

W czasie dyrekcji Krystyny Meissner we wrocławskim teatrze powstały tak znaczące spektakle jak Oczyszczeni Krzysztofa Warlikowskiego, Historia Jakuba i Księga Hioba w Piotra Cieplaka, Lochy Watykanu, Nakręcana pomarańcza i Transfer! Jana Klaty, Romeo i Julia Rimasa Tuminasa, Zwycięstwo Heleny Kaut-Howson, Niskie Łąki Waldemara Krzystka, Kaspar Barbary Wysockiej, Kartoteka Michała Zadary, Baal w Anny Augustynowicz, Bat Yam Yael Ronen a także Sytuacje rodzinne, Królewna Orlica oraz Białe małżeństwo w jej własnej reżyserii.

Krystyna Meissner jest również autorką i szefem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław, którego pierwsza edycja odbyła się w 2001 roku. Dialog Wrocław szybko stał się jednym z najwyżej cenionych festiwali teatralnych w Europie. Co 2 lata pokazuje we Wrocławiu najwybitniejsze spektakle polskie i zagraniczne, dając widzom możliwość śledzenia najnowszych trendów w światowej sztuce teatru.

Scenariusz najnowszej produkcji Krystyny Meissner opowiada o miłości i starości, i jest luźno inspirowany twórczością Gabriela Garcíi Márqueza. Starość jest w kulturze tematem tabu. Myślenie o życiu zawłaszczył i podporządkował sobie powszechnie obowiązujący kult młodości. Hopla, żyjemy! niejako rehabilituje starość. Mówi, że ten okres ludzkiego życia jest równoprawny z innymi. Przywraca starości jej godność. Mówi o prawie każdego człowieka do przeżywania życia w pełni, aż do jego końca. Domaga się szacunku dla ludzi starych i uznania ich prawa do miłości duchowej i fizycznej.

Autorka mówi, że miłość jest podstawowym elementem ludzkiego życia, że jest potrzebą, która istnieje w każdym z nas niezależnie od wieku, płci czy orientacji seksualnej, że jest wartością, dzięki której życie nabiera sensu, że człowiek jest skłonny poświęcić dla niej to, co najcenniejsze – nasze życie.

„Hopla, żyjemy!”, reż. Krystyna Meissner, fot. Bartłomiej Sowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Hopla, żyjemy!”, reż. Krystyna Meissner, fot. Bartłomiej Sowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Scenariusz i reżyseria: Krystyna Meissner
Dramaturgia: Aneta Cardet
Scenografia i kostiumy: Łukasz Błażejewski
Muzyka: Piotr Dziubek
Choreografia: Mikołaj Mikołajczyk.

Występują: Irmina Babińska (gościnnie), Anna Błaut, Łucja Burzyńska (gościnnie), Ewa Dałkowska (gościnnie), Aleksandra Dytko, Elżbieta Golińska, Ewa Kamas (gościnnie), Anna Kieca, Renata Kościelniak, Marta Malikowska, Marlena Milwiw, Irena Rybicka, Jolanta Solarz, Bolesław Abart, Jerzy Glapa (gościnnie), Edward Kalisz, Krzysztof Kuliński, Zdzisław Kuźniar, Jacek Piątkowski (gościnnie), Maciej Tomaszewski, Andrzej Wilk (gościnnie).

„Hopla, żyjemy!”, reż. Krystyna Meissner (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Hopla, żyjemy!”, reż. Krystyna Meissner (źródło: materiały prasowe organizatora)

27 i 28 czerwca, godz. 19.15 (spektakle przedpremierowe)
29 czerwca, godz. 19.15 (premiera)
30 czerwca, godz. 19.15
1 lipca, godz. 19.15

Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego
ul. Rzeźnicza 12
Wrocław

Dodaj komentarz