• 2012-06-04

Zdzisław Sosnowski, Goalkeeper vs. Robokeeper

Od 6 czerwca do 8 lipca 2012 roku | Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Prace polskiego artysty konceptualisty pokazujące związki pomiędzy sztuką i sportem złożą się na wystawę przygotowywaną przez wrocławskie Muzeum Narodowe z okazji Euro 2012. Jak zapewnia kurator Adam Sobota, nie będzie to zwykła propagandowa oprawa masowej imprezy. Prace mają wzbudzać refleksje nad zjawiskami autokreacji, kariery, znaczenia mediów i masowej komunikacji, które determinują zarówno funkcjonowanie sztuki jak i sportu.

Zdzisław Sosnowski, „Goalkeeper vs. Robokeeper” (źródło: materiały prasowe)

Zdzisław Sosnowski, „Goalkeeper vs. Robokeeper” (źródło: materiały prasowe)

Pokazane zostaną zarówno wczesne prace Zdzisława Sosnowskiego z lat 70-tych – a był to też okres największej świetności polskiej piłki nożnej – jak i prace najnowsze, które można odbierać w kontekście zbliżających się Mistrzostw Europy. W cyklu Goalkeeper (od 1974 r.) autor wykorzystał własne sportowe doświadczenia (w młodości był bramkarzem) przy konstruowaniu swojego wizerunku jako artysty. Fotografował się na tle bramki i z piłką, ubrany z wyzywającą ostentacją celebryty, z cygarem w ustach i otoczony seksownymi modelkami. W ten sposób pokazywał, jak media wpływają na postrzeganie sportu i przysłaniają tradycyjne wartości związane ze sztuką czy kulturą fizyczną. Nowy etap kultury medialnej, związany z wprowadzeniem komputerów i cyfrowego zapisu obrazu, dostarczył artyście impulsu dla ponownego podjęcia idei Goalkeepera. Powstał cykl zatytułowany Robokeeper, gdzie symulacja i manipulowanie przekazem osiągają nowy wymiar.

Jest to wystawa dla widzów z poczuciem humoru. Modelki, dwuznaczne sytuacje, piłkarz stylizowany na gwiazdę, wszystko zabarwione jest ironią i bardzo dowcipne.

Mariusz Hermansdorfer dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Zdzisław Sosnowski to we Wrocławiu postać już legendarna, jeden z czołowych przedstawicieli polskiej neoawangardy lat 70. Jako student PWSSP we Wrocławiu (1969-1974) związał się z postkonceptualnym nurtem sztuki (Wrocław w tamtym okresie uważany był za stolicę sztuki konceptualnej), był założycielem grupy Galeria Sztuki Aktualnej, która słynęła z kontrowersyjnych wystaw. W 1975 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie prowadził Galerię Współczesną. Tam zorganizował głośny pokaz Rekonstrukcja, który zaprezentowany został w książce Polish Art. Copyright. Ta pozycja została zniszczona przez cenzurę, która zarzuciła artyście szerzenie sympatii prozachodnich i pornografii. Kontrowersyjne wystąpienia artysty stały się przyczyną zamknięcia Galerii Współczesnej. W 1982 r. Zdzisław Sosnowski wraz z żoną Teresą Tyszkiewicz wyjechał do Paryża, gdzie obecnie mieszka. Zajmuje się malarstwem, fotomediami, designem i projektowaniem wystaw.

Zdzisław Sosnowski, Goalkeeper vs. Robokeeper
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 5
Wrocław
Czas trwania wystawy: od 6 czerwca do 8 lipca

Dodaj komentarz