• 2012-07-30

Budowanie Artysty

Od 10 sierpnia do 5 września 2012 roku | Galeria Rondo Sztuki w Katowicach

Michała Kotulę w sztuce pasjonuje komplikacja, a dokładnie ten rodzaj komplikacji, który powstaje z dopasowania wszystkich części składowych dzieła. W tym wszystkim stara się nie zatracić siebie, osoby, która przedkłada dopracowanie dzieła pod każdym względem ponad tanie efekciarstwo. W swoich pracach kładzie nacisk na oryginalność, precyzję, misterność wykonania, czytelność odbioru oraz wyszukaną kolorystykę. Ważne jest dla niego, by trafiać do przeciętnego odbiorcy, wywierać na niego wpływ, zmuszać do przemyśleń. Przy projektowaniu czy też tworzeniu swoich prac nie krępuje się korzystać ze zdobyczy techniki (np. komputera).

Michał Kotula, „Budowanie Artysty” (źródło: materiały prasowe)

Michał Kotula, „Budowanie Artysty” (źródło: materiały prasowe)

Budowanie Artysty to akcja artystyczna dla której podstawą jest synteza estetyki nowych mediów z ideą rozwoju i twórczości. Wynikiem akcji będzie ukazanie pewnych procesów towarzyszących kształtowaniu się twórcy, poprzez  które zostaje stworzony uniwersalny wizerunek artysty. Inspiracja Michała Kotuli estetyką nowych mediów decydująco wpłynęła na sposób wizualizowania jego idei. Ujmując estetykę w formie informatycznej, uzyskał możliwość przedstawiania rzeczywistości w innym kształcie.

Moduły tworzące całość dzieła w bliskiej perspektywie, układające się w  abstrakcyjne plamy, dopiero z odpowiedniej odległości pozwalają dostrzec istotę głównego motywu, którym będzie portret autora. A dlaczego właśnie autoportret? Wykorzystanie własnego wizerunku pozwoliło ukazać artyście uniwersalny aspekt idei osobistym przekazem. Komputer pozwala już na wstępie dokonać analizy mikrostruktury przyszłego dzieła sztuki. I tak, autoportret zbudowany z setek pikseli staje się murem z cegieł, a proces jego stworzenia jest metaforą rozwoju twórczego artysty.

Gotowa praca składać się będzie z około 950 pojedynczych elementów zwanych Cegłami Sztuki, czyli styropianowych cegieł pomalowanych i poukładanych według konkretnego projektu, i tworzących mur o wysokości 190 cm, szerokości 20 cm oraz długości 250 centymetrów. Wymiary pojedynczej Cegły Sztuki to 5 cm wysokości, 10 cm szerokości i 20 cm długości. Cegły będą układane w poprzek – a płaszczyzna ich przodu (główka cegły – 5 x 10 cm) zostanie pomalowana na kolory dwóch sąsiadujących ze sobą pikseli. Każda z cegieł będzie dwustronna w związku z czym główny motyw będzie widoczny z obydwu stron muru (z tym że tylna strona będzie jego lustrzanym odbiciem). Cegły będą malowane na wiele różnych sposobów – płasko, z fakturą, ekspresyjnie, grubo kładzioną farbą (z gestem), lawowane czy też farbą wcieraną suchym pędzlem. Jednakże ich finalny wygląd będzie podporządkowany odpowiednim pikselom oraz głównemu motywowi.

Droga rozwoju twórczego współczesnego artysty jest wyjątkowo trudna, wymaga dużego nakładu pracy, zaangażowania, czasu i pasji, która jako siła decydująca nie pozwala przerwać tego procesu. Symbolika muru budowanego cegła po cegle, potęguje autentyczność przekazu. Każda cegła malowana osobno i w różny sposób, tworzy strukturę malarską pracy, uosabiając każde doświadczenie w życiu artysty, poprzez które dokonuje się jego rozwój, odnajdując jednocześnie miejsce w otaczającej rzeczywistości. Projektowi towarzyszyć będzie wystawa prac wykonanych na podobnej zasadzie – czyli motywów stworzonych z małych pikseli, będących również małymi obrazami.

Michał Kotula, „Budowanie Artysty” (źródło: materiały prasowe)

Michał Kotula, „Budowanie Artysty” (źródło: materiały prasowe)

Michał Kotula jest absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W latach 2002-2007 studiował na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jacka Rykały. Laureat Nagrody Prezesa Fundacji Kultury im. I. J. Paderewskiego (2010, Kraków), ZŁOTEJ RAMY Nagrody ZPAP Okręgu Krakowskiego, II Ogólnopolskiego Konkursu Obrazy muzyką malowane (2009, Kraków), Wyróżnienia Honorowego w Międzynarodowym Biennale Obrazu Quadro Art (2009, Łódż). Grand Prix w międzynarodowym konkursie malarskim Obraz przestrzeni publicznej (2009, Poznań), nagrody w konkursie Obraz roku 2007 organizowanym przez Związek Polskich Artystów Plastyków (2008, Katowice) i nagrody publiczności w konkursie Bielska Jesień (2007, Bielsko-Biała). Brał udział w licznych wystawach zarówno indywidualnych m.in. w Galerii Muzeum Farmacji w Krakowie (2010), Galerii Sztuki Współczesnej Profil w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (2010), galerii Kronika w Bytomiu (2007), Klubie-galerii Cafe-Szafe w Krakowie (2007), galerii PrzyTyCk w Tarnowskich Górach (2006), jak i wystawach grupowych, podczas których jego prace były prezentowane w takich miejscach jak: galeria BestregArts, Frankfurt am Main (2011, Niemcy), Stadtgalerie Neu-Iseburg (2010, Niemcy), galeria Klimy Bocheńskiej w Warszawie (2008), galeria Szyb Wilson w Katowicach (2007), Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (2004).

Budowanie Artysty, Michał Kotula
od 10 sierpnia do 5 września 2012 roku
Wernisaż: 10 sierpnia, godz. 10.00
Galeria Rondo Sztuki
Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1
Katowice

Dodaj komentarz