Inne Brzmienia Art’n'Music Festival

Od 6 do 11 lipca 2012 roku | Lublin

Festiwal Inne Brzemienia prezentuje ciekawe zjawiska muzyczne. Widać, że organizatorzy przywiązują dużą wagę do korzeni: sporo prezentowanych zespołów gra muzykę z elementami etnicznymi czy folkowymi. Spora część gości zza granicy po raz pierwszy odwiedzi Polskę co dodaje tym koncertom wyjątkowości. Jednak Inne Brzmienia to nie tylko koncerty. W programie znajdują się też spektakl teatralny, wystawy – w tym Galeria Bezdomna, która odwiedzała już miasta od San Jose po Sydney, a także spotkania i warsztaty.

Shtetl Superstars (źródło: materiały prasowe organizatora)

Shtetl Superstars (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzyka

Piątek, 6 lipca – Rynek

 • godz. 20.00 Poluzjanci (Polska)

Znana i rozpoznawalna grupa, grająca muzykę funky, jazz i pop. Jej liderem jest Kuba Badach –znana osobowość i lubiany wokalista. Pierwszy album Poluzjantów pt. Tak po prostu ma status kolekcjonerski. Zespół tworzą także Robert Luty i Piotr Żaczek, muzycy, którzy grają również z Kayahą. Poluzjanci i Kayah zagrali koncerty w prestiżowej sali Avery Fisher Hall w Lincoln Center w Nowym Jorku. Koncert, przygotowany przez Ewę Sokołowską, poświęcony był Andrzejowi Zausze. Zespół wydał trzy płyty. Ostatnią w październiku 2011 roku.

 • godz. 22.00 Hadag Nahash (Izrael)

Zespół z Izraela, który doskonale łączy zachodni pop i funk z elementami muzyki wschodniej. Na sześciu albumach wydanych przez Hadag Nahash usłyszymy również elementy hip hopu, rocka i reggae. Wszystkie wydawnictwa osiągnęły status złotych płyt. Dzielili już scenę z Black Eyed Peas i Cypress Hill. Koncertowali w Ameryce i Europie. Światowa publiczność mogła usłyszeć ich piosenkę na ścieżce dźwiękowej do komedii z Adamem Sandlerem – Nie zadzieraj z fryzjerem.

Sobota, 7 lipca – Rynek

 • godz. 20.00 Fisz Emade Tworzywo (Polska)

Fisz Emade to Bartek i Piotr Waglewscy, prywatnie rodzeni bracia, a zawodowo: producent i wokalista. Trudno nie wspomnieć o ich muzycznych korzeniach. Ojcem tego duetu jest Wojciech Waglewski, lider zespołu Voo Voo. Od 2001 roku Fisz i Emade wydali 9 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej, łącząc ten gatunek z jazzem, rockiem i elektroniką. Bracia stale eksperymentują, starają się jednak by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik – wysoka jakość i zaangażowanie. Ostatnią płytę Zwierzę bez nogi wydali w listopadzie 2011 roku. Krążek uzyskał nominację do Fryderyka w kategoriach Album roku hip-hop/reggae/R&B i Najlepsza oprawa graficzna albumu. Materiał z tej płyty po raz pierwszy na żywo zagrają na tegorocznych Innych Brzmieniach.

 • godz. 22.00 Arrested Development (USA)

Arrested Development to jedna z ważniejszych grup w historii kultury afro i hip-hop, która na scenie prezentuje niezwykłą mieszankę cultural–southern–hiphop–folk–ethnic–funk nazywaną również Life Music. Na scenie są już od 1988 roku, z 4-letnią przerwą, a ich energią można by obdzielić kilka zespołów. Zdobyli dwie nagrody Grammy i uznanie fanów na całym świecie. W swojej dyskografii mają również płytę z serii MTV Unplugged. Na koncie mają 8 albumów. Koncertowali m.in. u boku Simple Minds oraz INXS.

Arrested Development (źródło: materiały prasowe organizatora)

Arrested Development (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niedziela, 8 lipca – Rynek

 • godz. 20.00 Shtetl Superstars (Anglia)

Shtetl Superstar to prawdziwa kulturowa mieszanka. Wystarczy spojrzeć na pochodzenie muzyków: Wielka Brytania, Ukraina, Niemcy, Włochy i Izrael. Grupa serwuje radosną mieszankę ska, reggae i funku z tekstami, które dotyczą europejskiej obsesji na temat imigrantów. Najczęściej są to prześmiewcze historyjki. Taniec, śmiech, żarty, skoczne rytmy i duża doza scenicznego luzu sprawiają, że Shtetl Superstar to koncertowa rakieta. W zeszłym roku zespół wydał debiutancką płytę A Day In The Life. Koncert na Innych Brzmieniach będzie ich pierwszym występem w Polsce.

 • godz. 22.00 Babylon Circus (Francja)

Grają od 1995 roku. Ich brzmienie to koktajl folkloru wschodniej Europy, francuskich neorealistycznych piosenek, miejskiego reggae, wybuchowego ska, jazzu oraz punku i dubu. Trudno oderwać wzrok, gdy ci sympatyczni Francuzi są na scenie – słynny jest ich charakterystyczny styl teatru komedii. Dodatkowo ich dźwięki wsparte są często specjalnymi dekoracjami na scenie. Oprócz Francji prezentowali się na scenach m.in. Irlandii, Belgii, Holandii, Niemczech, Danii, Czechach, Słowacji, Słowenii, Chorwacji, Austrii, Włoch, Szwajcarii, Syrii i Libanu. Kilka razy grali także w Polsce. Ostatni raz w 2010 roku. Wydali pięć płyt.

Poniedziałek, 9 lipca – Teatr Stary

 • godz. 20.00 Spektakl Ukrainność (Polska / Ukraina)

scenariusz i reżyseria: Magdalena Warzecha

Widowisko muzyczno-poetyckie, którego tematem przewodnim jest Ukraina, a dokładniej Kresy Wschodnie. Rzeczpospolita, Ukraina – kraj, którego naród istniał przez wieki na styku kultur, muzułmańsko-prawosławnego Wschodu i katolicko-protestanckiego Zachodu. Ukrainność to współbrzmienie motywów baśniowych i chrześcijańskich w polskiej i ukraińskiej tradycji. Połączenie klasyki ze współczesnością i liryki z wręcz kabaretowym żartem. W spektaklu usłyszymy m.in. motywy twórczości Jarosława Iwaszkiewicza, Czesława Miłosza, Antoniego Lange, Wasyla Hołoborodki i Łesi Ukrainki. Rdzenna muzyka ukraińska w jej archaicznym brzmieniu stanowi jeden z elementów charakteryzujących projekt „Ukrainność”. Oprawą muzyczną zajęli się czołowi polscy muzycy Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Paweł Iwaszkiewicz (drewniane instrumenty dęte) pod przewodnictwem muzyków ukraińskich: Sergija Okhrimchuka (skrzypce) i Anny Okhrimchuk (śpiew).

Wtorek, 10 lipca – Teatr Stary

 • godz. 20.00 Tomasz Budzyński Solo (Polska)

Wokalista, kompozytor, poeta, malarz. Frontman zespołów Siekiera, Armia, 2Tm2,3 oraz Budzy i Trupia Czaszka. W 1985 roku wraz z Robertem Brylewskim i filozofem Sławomirem Gołaszewskim założył zespół Armia, w którym jest wokalistą i liderem do dziś. Ma w swoim dorobku ponad 20 płyt. W 2011 roku zadebiutował jako reżyser oraz pisarz. Książka Soul Side Story to literacka i poetycka autobiografia, z kolei pełnometrażowy film Podróż na Wschód miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Tomasz Budzyński nagrywa płyty solowe, z których ostatnia pt. Osobliwości ukazała się w czerwcu 2011 roku.

Tomasz Budzyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Budzyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Środa, 11 lipca – Bazylika oo. Dominikanów

 • godz. 20.00 – Jorgos Skolias & DJ Krime (Polska)

Jorgos Skolias to niezwykle ciekawy i nietuzinkowy wokalista. Co śpiewa? Folk w klimatach bałkańskich i afrykańskich, a oprócz tego mieszankę rocka z bluesem, no i oczywiście, z jazzem. To muzyczna podróż od Grecji aż po Indie i Afrykę. Skolias pracował m.in. z Radosławem Nowakowskim, Tomaszem Stańko i Zbigniewem Namysłowskim. Z kolei DJ Krime na scenie muzycznej jest obecny od 1994 roku. MIstrz scratchy i beat jugglingów jest pionierem turntablizmu w Polsce. Na swoim koncie ma wiele tytułów i wyróżnień, np.: Dwukrotny Mistrz Europy Wschodniej Vestax Extravaganza czy Mistrz Polski ITF. Obraca się w klimatach funkowych, jazzowych, ale również hip hopowych czy reggae. Krime występował m.in. z Run DMC i Morcheebą. Wspólny koncert tych dwóch muzycznych tuzów to nowy projekt, który ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w 2012 roku.

 • godz. 21.00 – Trilok Gurtu Quartet (Indie)

To prawdziwy wirtuoz instrumentu „tabla”, uznawany za jednego z najlepszych perkusistów świata. Pochodzi z muzycznej rodziny. Jego matka Shobha Gurtu to słynna indyjska piosenkarka. Krytycy muzyczni określają Triloka mianem jednego z najbardziej wpływowych współczesnych jazzmanów. Trilok Gurtu gra mieszankę jazzu fusion, tradycji indyjskich i muzyki afrykańskiej. Sam jednak tłumaczy, że nie jest perkusistą jazzowym – stworzył własny styl i nie lubi być szufladkowany. Muzyk uwielbia eksperymentować, np. zanurza rozwibrowany gong w wodzie. Instrumenty perkusyjne obsługuje siedząc na podłodze. Dzięki temu działa w zgodzie z tradycją hinduską. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt płyt. Współpracował m.in. z Janem Garbarkiem, Robertem Milesem, Donem Cherrym, Johnem McLaughlinem i wieloma innymi.

Trilok Gurtu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trilok Gurtu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawy

 • Galeria Bezdomna

Idea Galerii Bezdomnej narodziła się w głowach dwóch wybitnych polskich fotografów: Tomka Sikory i Andrzeja Świetlika. Bezdomna, bo nie mająca stałej lokalizacji. Galeria pojawia się na krótko i zaraz znika, by ponownie otworzyć swoje podwoje w zupełnie innym miejscu. Pojawia się tam, gdzie tylko przyjdą ludzie gotowi pokazać swoje zdjęcia i gdzie znajdzie się wolne miejsce gotowe na jakiś czas otworzyć się na fotografię. Czasem są to opuszczone fabryki, innym razem pomieszczenia przed remontem lub przed oddaniem do użytku, kiedy indziej pustostany.

Galeria funkcjonuje bez żadnych nakładów finansowych. Prace eksponowane są bez wstępnej eliminacji i procedur kwalifikacyjnych. Swoje fotografie pokazać w niej może każdy fotografujący: tak fotograficzne gwiazdy i profesjonaliści, jak i początkujący amatorzy. Forma ekspozycji zdjęć jest również całkowicie dowolna. Do tej pory Galeria Bezdomna gościła w blisko stu miejscach na różnych kontynentach: od małej Tucholi poczynając przez Berlin, Algier, Londyn, San Jose, aż po dalekie Melbourne i Hobart.

Miejsce wystawy: Lublin, przyszły kompleks Alchemia, ul Olejna 2

 • Wystawa retrospektywna – Marek Karewicz

Marek Karewicz, ur. w 1938 r., wybitny fotografik, dziennikarz i popularyzator jazzu, absolwent wydziału operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Od końca lat pięćdziesiątych (kiedy to za namową Leopolda Tyrmanda poświęcił się fotografii) specjalizuje się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych. Nie ma chyba na świecie wybitnego jazzmana, którego nie sfotografowałby Karewicz. Jego fotograficzne archiwum liczy około miliona negatywów. Uwiecznił największe gwiazdy jazzu, m.in. Milesa Davisa, Duke’a Ellingtona, Ellę Fitzgerald, Raya Charlesa. Zdjęcia Marka Karewicza podziwiać można na ponad dwóch tysiącach okładek płytowych m.in. serii Polish Jazz.

Miejsce wystawy: Lublin, ul Olejna 2

 • Vaclav Havel – obywatel

Autorzy: Oldrich Skacha, Bohdan Holomicek, Pavel Stecha.

Miejsce wystawy: Klasztor oo Dominikanów, ul. Złota

 • Kobiety Sarajewa – Kuba Wójtowicz

Kuba Wójtowicz – fotografik, lingwista, aktor. Autor albumu fotograficznego przedstawiającego sylwetki 12 lubelskich rzemieślników. Absolwent Warszawskiej Szkoły Fotografii.

Autor o wystawie:

Gdy po raz pierwszy staniesz w centrum Sarajewa, od razu odczujesz wyjątkowość tego miejsca. Wielokulturowość jest wręcz namacalna. Nie bez powodu mówią na to miasto Europejskie Jeruzalem. Kobiety Sarajewa nadają temu miejscu nutę tajemniczości. Są niesamowicie piękne i zagadkowe. Kryją w sobie historię i siłę. Gdy tylko pozwolisz się im ponieść, pokochasz je tak samo jak miasto, z którego pochodzą.

Miejsce wystawy: Lublin, ul Grodzka 1 (ściana przy Czarnym Tulipanie)

Warsztaty

 • Warsztaty Fotograficzne – sobota, 7 lipca godz. 10.00

Prowadzący:

Tomasz Sikora – fotograf i fotoreporter. Zrealizował 4 światowe kampanie reklamowe: singapurskich linii lotniczych, hoteli Intercontiental, Sony, Levisa. W 1990 zdobył złoto w Międzynarodowym Konkursie (AWARD International Art Directors Awards in Sydney). W Europie był nagradzany na festiwalach: Golden Drum, Kreaturze, Epice, Cracfilmie.

Marek Karewicz – ur. w 1938 r., wybitny fotografik, dziennikarz i popularyzator jazzu, absolwent wydziału operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Od końca lat pięćdziesiątych (kiedy to za namową Leopolda Tyrmanda poświęcił się fotografii) specjalizuje się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych. Nie ma chyba na świecie wybitnego jazzmana, którego nie sfotografowałby Karewicz. Jego fotograficzne archiwum liczy około miliona negatywów.

 • Warsztaty Filmowe – czwartek-sobota, od 5 do 7 lipca

Prowadzący:

Artur Długokęcki – scenarzysta, operator, reżyser. Swoją przygodę z filmem zaczynał od Przedszkola Filmowego przy Szkole Wajdy. Brał udział w warsztatach filmowych na festiwalu Inne Brzmienia 2012, w klasie Yacha Paszkiewicza. Jego pierwszy film fabularny pt. Jak Bóg da zdobył nagrodę za scenariusz i Grand Prix festiwalu Off Plus Camera. Długokręcki uczestniczył również w plenerach filmowych Sławomira Idziaka, a także współpracował z Dorotą Kędzierzawską, Arturem Reinhartem, Bogdanem Dziworskim. Jest właścicielem firmy Debosco Films.

Temat: dokumentacja, scenariusz, praca z kamerą, kadrowanie, kompozycje, montaż

Inne Brzmienia Art’n'Music Festival Lublin
Od 6 do 11 lipca 2012 roku
Lublin

Dodaj komentarz