• 2012-07-18

Letni Festiwal Gitary w Krzyżowej

Od 26 lipca do 3 sierpnia 2012 roku | Krzyżowa

Letni Festiwal Gitary organizowany jest w Krzyżowej od dwunastu lat. W ramach imprezy corocznie odbywają się warsztaty gitary klasycznej, gitary akustycznej, elektrycznej, jazzowej, basowej, flamenco, a także… tańca flamenco. Stałym punktem programu festiwalu są prezentacje DVD, wykłady, wystawy gitar i akcesoriów muzycznych oraz oczywiście koncerty.

Krzyżowa 2010 (fot. Mariusz Mikołajczyk / źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzyżowa 2010 (fot. Mariusz Mikołajczyk / źródło: materiały prasowe organizatora)

Gospodarzem Letniego Festiwalu Gitary jest Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży. Dawna posiadłość hrabiowskiej rodziny von Moltke to dziś nowoczesny i znakomicie zagospodarowany ośrodek konferencyjny z bazą noclegową, zespołem bogato wyposażonych sal seminaryjnych, salą koncertową i stołówką. Do dyspozycji gości MDSM-u jest także sala gimnastyczna, siłownia, sauna, stoły pingpongowe, bilard oraz boisko piłkarskie (mecze piłki nożnej są już tradycją kursu) oraz plac zabaw dla dzieci.

W tym roku festiwal odbędzie się w terminie 26 lipca – 3 sierpnia. Program tegorocznej edycji imprezy obejmować będzie warsztaty indywidualne oraz grupowe z zakresu gitary klasycznej, jazzowej, flamenco oraz fingerstyle z udziałem zaproszonych gości. Wśród nich znajdą się: József Eötvös, Laurent Boutros, Simone Iannarelli, Leszek Potasiński, Jarema Klich, Krzysztof Pełech, Marcin Olak, Kuba Niedoborek, Robert Horna, Piotr Restecki oraz Piotr Słapa. Warsztaty tańca flamenco prowadzi Agata Teodorczyk.

Uczestnicy kursu pragnący doskonalić swoje umiejętności gry sami zdecydują w ilu i w jakich lekcjach będą uczestniczyć, wykupując jeden z dostępnych pakietów przygotowanych przez organizatorów. Oferta obejmuje siedem pakietów zróżnicowanych pod względem ilości godzin lekcyjnych, stylów gry oraz długości kursu. Dla najbardziej zaangażowanych przewidziany jest pakiet Maestro, obejmujący 8 indywidualnych lekcji gitary klasycznej oraz aktywny udział we wszystkich zajęciach grupowych (jazz, flamenco i orkiestra gitarowa). Mniej intensywną opcją jest pakiet Mix, który zapewnia udział w 5 lekcjach indywidualnych i wszystkich zajęciach grupowych. Dla gitarzystów zainteresowanych konkretnym stylem muzycznym idealną propozycję stanowi pakiet Plus oferujący 5 lekcji indywidualnych i udział w wybranych zajęciach grupowych (jazz, flamenco lub orkiestra gitarowa). Z myślą o opiekunach młodych gitarzystów powstał pakiet Kibic, który pozwala na pobyt w Krzyżowej podczas całego festiwalu oraz na uczestniczenie w roli obserwatora we wszystkich warsztatach. Tegoroczną nowością jest pakiet Fingerstyle, na który zapisywać się można tylko do 7 maja. Przewidziane są również pakiety jednodniowe, dla gitarzystów (Aktive) oraz obserwatorów (Classic). W ceny pakietów wliczone są, oprócz kosztów warsztatów, także pobyt w Krzyżowej z noclegami i wyżywieniem oraz możliwość uczestniczenia w wieczornych koncertach wykładowców.

Krzyżowa 2010 (fot. Mariusz Mikołajczyk / źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzyżowa 2010 (fot. Mariusz Mikołajczyk / źródło: materiały prasowe organizatora)

Wieczorami wykładowcy i uczestnicy warsztatów spotykają się w Piwnicy Dżemowej w Pałacu. To raj dla wspólnego muzykowania, doskonalenia sztuki improwizacji i tworzenia w sensie ogólnym. Scena w Pałacu udostępniana jest każdego wieczoru wszystkim, bez względu na wiek i umiejętności.

Wykładowcy 12. Letniego Festiwalu Gitary Krzyżowa 2012:

Gitara Klasyczna

 • József Eötvös (Węgry)
 • Laurent Boutros (Francja)
 • Simone Iannarelli (Włochy)
 • Leszek Potasiński
 • Jarema Klich
 • Krzysztof Pełech

Orkiestra Gitarowa

 • Robert Horna

Podstawy kompozycji – praktyczny kurs

 • Marek Pasieczny

Gitara Jazzowa, improwizacja

 • Marcin Olak

Gitara Flamenco

 • Jakub Niedoborek

Fingerstyle

 • Piotr Restecki
 • Piotr Słapa

Taniec Flamenco

 • Agata Teodorczyk

12. Letni Festiwal Gitary Krzyżowa 2012
Od 26 lipca do 2 sierpnia 2012 roku
Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży
Krzyżowa

Dodaj komentarz