• 2012-07-21

Nowa Huta 1949+

Od 11 lipca do 26 sierpnia 2012 roku | Muzeum Dzieje Nowej Huty w Krakowie

Wystawa Nowa Huta 1949+ to dzieje Nowej Huty podane w pigułce. Opowieść o burzliwych dziejach tej części Krakowa rozpoczyna przedstawienie miejsca akcji w roku 1949, zanim decyzją władz państwowych podkrakowskie wsie połączono w jeden organizm nazwany Nową Hutą. Na wystawie zaprezentowane zostaną przede wszystkim fotografie, dokumenty i plany, a także eksponaty ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz prezentacje multimedialne i filmy dokumentalne.

Fotografia prezentowana na wystawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia prezentowana na wystawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja przedstawia opowieść o burzliwych dziejach tej części Krakowa, rozpoczyna przedstawienie miejsca akcji w roku 1949, zanim decyzją władz państwowych podkrakowskie wsie połączono w jeden organizm nazwany Nową Hutą. Dalej narracja koncentruje się na nowohuckim kombinacie, od którego dzielnica wzięła swoją nazwę, opisuje powstawanie miasta idealnego, z jego architekturą i unikatową urbanistyką, rolę Kościoła w socjalistycznym mieście, a następnie opowieść snuje się wokół najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w Nowej Hucie, takich jak: obrona krzyża nowohuckiego, postawienie pomnika Włodzimierza Iljicza Lenina w Alei Róż oraz powstanie i działalność opozycyjnych organizacji nowohuckich aż do roku 1989.

Istotną częścią wystawy będzie także codzienność nowohucian, bo to oni są prawdziwymi twórcami historii Nowej Huty. Na koniec przedstawiona jest jeszcze krótka rozprawa z nowohuckimi mitami i podstawowy kurs dziejów Nowej Huty możemy uznać za zaliczony. Organizatorzy zachęcają jednak do dalszego zgłębiania dziejów tej dzielnicy. Można je dokładniej poznawać na wystawach czasowych organizowanych przez Muzeum Historii Miasta Krakowa, oddział Dzieje Nowej Huty.

Fotografia prezentowana na wystawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia prezentowana na wystawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zaprezentowane zostanały przede wszystkim fotografie, dokumenty i plany, a także eksponaty ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz prezentacje multimedialne i filmy dokumentalne, które pokazywane były podczas wystaw czasowych w oddziale Dzieje Nowej Huty. Całość wystawy jest tłumaczona na język angielski, aby turyści zagraniczni, coraz liczniej przybywający do Nowej Huty, również mieli możliwość zapoznania się z jej interesującą historią.

Nowa Huta 1949+
Od 11 lipca do 26 sierpnia 2012 roku
Muzeum Historii Miasta Krakowa
Oddział Dzieje Nowej Huty
Kraków

Dodaj komentarz