• 2012-07-19

O-Twórz Lublin!

Od lipca do września 2012 roku | Lublin

Już po raz drugi za sprawą sztuki fotografii, przestrzeń Lublina zostanie oddana w ręce i oczy jego mieszkańców i użytkowników. Projekt O-Twórz Lublin! narodził się jako pomysł na promocję Lublina. Specjalnie skonstruowany przez Marcina Moszyńskiego jednorazowy aparat otworkowy jest oczywiście czymś o wiele więcej, niż pomysłowym gadżetem promocyjnym.

O-Twórz! Lublin (źródło: materiały prasowe)

O-Twórz! Lublin (źródło: materiały prasowe)

Ten zgrabny przedmiot-pudełko, nawiązuje w swojej idei do dwóch bardzo ważnych tradycji kulturowych: do tradycji i całego ruchu fotografii otworkowej, której korzenie sięgają początków cywilizacji (camera obscura) i nawiązuje do tradycyjnej, a obecnie na nowo cenionej ręcznej wytwórczości (handmade). Fotografia otworkowa, to fotografia bez obiektywu. Obiektyw zastępuje niewielka dziurka. Światło przechodzi przez nią, a w kamerze powstaje obraz. Kamery otworkowe są używane do zabawy, w sztuce i nauce. Projektowanie i budowa aparatów, to świetna zabawa. Robienie zdjęć własnoręcznie wykonanym aparatem, również daje dużo radości.

Projekt O-Twórz Lublin! narodził się jako pomysł na promocję Lublina. Specjalnie skonstruowany przez Marcina Moszyńskiego jednorazowy aparat otworkowy jest oczywiście czymś o wiele więcej, niż pomysłowym gadżetem promocyjnym. Ten zgrabny przedmiot-pudełko, nawiązuje w swojej idei do dwóch bardzo ważnych tradycji kulturowych: do tradycji i całego ruchu fotografii otworkowej, której korzenie sięgają początków cywilizacji (camera obscura) i nawiązuje do tradycyjnej, a obecnie na nowo cenionej ręcznej wytwórczości (handmade). Fotografia otworkowa, to fotografia bez obiektywu. Obiektyw zastępuje niewielka dziurka. Światło przechodzi przez nią, a w kamerze powstaje obraz. Kamery otworkowe są używane do zabawy, w sztuce i nauce. Projektowanie i budowa aparatów, to świetna zabawa. Robienie zdjęć własnoręcznie wykonanym aparatem, również daje dużo radości.

W renesansie i wiekach późniejszych, technika otworkowa była używana głównie w astronomii, do celów naukowych, a camera obscura wyposażona w obiektyw, jako pomoc dla artystów i malarzy amatorów. Fotografia otworkowa stała się popularna w latach dziewięćdziesiątych XIX w. Komercyjne aparaty otworkowe były sprzedawane w Europie, USA i Japonii. W samym Londynie, w 1892 r., zostało sprzedanych 4000 aparatów otworkowych (Photomnibuses). Wraz z pojawieniem się Internetu, fotografia otworkowa zaczęła występować online. Stała się znów tak popularna, iż na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Fotografii Otworkowej. Na pierwszy Worldwide Pinhole Photography Day (WPPD) w 2001 r. 291 uczestników z 24 krajów przysłało fotografie. Z kolei w roku 2007 na serwer galerii przesłano 2943 zdjęcia z 68 krajów. Dlatego właśnie świat może stanąć przed nami otworem, dzięki niewielkiemu aparatowi otworkowemu.

W 2012 roku organizatorzy projektu zamierzają wniknąć jeszcze mocniej w tkankę Lublina i jeszcze bardziej wypełnić jego przestrzeń pozytywnymi emocjami mieszkańców.  Na duchowego przewodnika tegorocznej edycji projektu O-Twórz Lublin! wybrano Ludwika Hartwiga, ojca Edwarda Hartwiga, fotografa, po którym syn odziedziczył talent i pasję do obrazu utrwalanego na materiale światłoczułym. Sama edycja, opatrzona została podtytułem Spotkania. I będą to spotkania zarówno w przestrzeni miasta, spotkania z przestrzenią Lublina, spotkania z fotografią, ale przede wszystkim będą to spotkania międzyludzkie. Wzorem roku poprzedniego, projekt równolegle będzie istniał w przestrzeni wirtualnej, na nowo zbudowanej platformie interaktywnej, pod dotychczasowym adresem www.openlublin.eu oraz www.bezobiektywu.eu. Fotografie, które powstaną podczas działań w terenie, będą na bieżąco prezentowane w Internecie, na stronie projektu oraz na portalach społecznościowych.

O-Twórz! Lublin (źródło: materiały prasowe)

O-Twórz! Lublin (źródło: materiały prasowe)

W tym roku prezentacja  fotografii, a także program samych spotkań, zostanie wzbogacona przez zaprojektowanie interaktywnej mapy Lublina, na którą będą nanoszone kolejne adresy, obrazy utrwalone przez uczestników. Finalnym efektem wszystkich akcji będzie plebiscyt na najciekawsze fotografie miasta. Najlepsze fotografie zostaną na stałe włączone w pejzaż miasta.  We współpracy z zakładem fotograficznym  Renaty Sarnowskiej, zostaną utrwalone na porcelanie – jest to już zupełnie zanikająca tradycja, a zakład w Lublinie jest jednym z ostatnich w Polsce i w Europie. Tak wykonane estetyczne obrazy subtelnej wielkości, zostaną umieszczone na fasadach wybranych budynków w centrum miasta. Same porcelanowe majoliki, stworzą bardzo unikalny i intymny lubelski szlak, który może okazać się ciekawą alternatywą dla turystów odwiedzających w przyszłości  miasto.

Podsumowując: Druga edycja projektu O-Twórz Lublin!, została pomyślana jako cykl Spotkań. Będą to spotkania wokół pięciu zaproponowanych przez organizatorów tematów: Wzgórza, Dachy, Place Zabaw, Portrety: Dziadkowie i Wnuczkowie, Zakłady rzemieślnicze. Wszystkie działania będą prezentowane równolegle w Internecie na stronie www.openlublin.eu oraz www.bezobiektywu.eu Rozszerzeniu ulegnie formuła akcji, jaki i wirtualnej platformy.

O-Twórz! Lublin (źródło: materiały prasowe)

O-Twórz! Lublin (źródło: materiały prasowe)

Powstałe fotografie będą poddane opinii internautów, a następnie spośród wyselekcjonowanych obrazów wybrane zostaną te najciekawsze, najbardziej wyjątkowe. Kilka zwycięskich fotografii zostanie utrwalonych na porcelanie, tradycyjną metodą, prawdopodobnie używaną jeszcze tylko w Lublinie. Stworzone porcelanowe tabliczki zostaną umieszczone na fasadach wybranych budynków w centrum miasta. Stworzą intymny, niecodzienny szlak turystyczny, dla tych wszystkich, którzy zechcą poznać niecodzienne oblicze Lublina. Jednocześnie portal www.openlublin.eu zyska nową, interaktywną postać. Oprócz prezentacji wykonanych fotografii, umieścimy na stronie aktywną mapę Lublina, którą sukcesywnie będziemy zapełniać punktami i adresami, utrwalonymi na fotografiach uczestników projektu.

Trzy tegoroczne spotkania z fotografia zaplanowano na miesiące letnie, od lipca do września włącznie.  W ramach projektu O-Twórz Lublin! przygotowane zostaną 3 akcje fotograficzne:

  •  21 lipca: sobota – Portrety pokoleniowe
  • 26 sierpnia: niedziela – Wzgórza Lublina
  • 16 września: niedziela – Zakłady rzemieślnicze

Portrety pokoleniowe

Tym razem, jak piszą organizatorzy: zainspirowani twórczością Ludwika Hartwiga, który dokładnie 100 lat temu otworzył swoje największe atelier fotograficzne w Lublinie, w miejscu obecnego Hotelu Europa, chcemy stworzyć katalog portretów lublinian. Ta część projektu jest szczególnie dedykowana rodzinom wielopokoleniowym i ma też szczególny wymiar edukacyjny. Zdjęcia wykonywane przez Hartwigów, są lokalnym dziedzictwem kulturowym, zapisem czasów, które mówią o  tożsamości. Choć wiele z fotografii bezpowrotnie zniszczyła wojna, to pozostałe zbiory są zaskakująco liczne. W weekendowe popołudnie, młodzi adepci sztuki fotograficznej, zaproszą swoich dziadków do portretu. Niegdyś wyjście do fotografa było rodzajem święta – właśnie tę atmosferę wyjątkowości i budowania relacji organizatorzy pragną zaproponować lublinianom.

O-Twórz! Lublin (źródło: materiały prasowe)

O-Twórz! Lublin (źródło: materiały prasowe)

Wzgórza Lublina

W nawiązaniu do legendy Lublina – miasta wzniesionego niczym Rzym na siedmiu wzgórzach,  uczestnicy projektu bedą poszukiwań w topografii miasta założycielskich wzniesień i spojrzą na miasto właśnie z tych monumentalnych perspektyw, które rozszerzą myślenie  o Lublinie w kontekście dziedzictwa kulturowego i historycznego założenia.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz