• 2012-07-31

OFF Festival

Od 3 do 5 sierpnia 2012 roku | Dolina Trzech Stawów w Katowicach

OFF Festival to przede wszystkim muzyka. Na czterech scenach: mBank, Leśnej T-Mobile, Scenie Trójki oraz Scenie Eksperymentalnej zaprezentuje się około osiemdziesięciu artystów z całego świata. Przekrój prezentowanych gatunków jest bardzo szeroki. Od grania gitarowego, przez alternatywę, elektronikę i jazz po właściwie wszystko co można sobie wymyślić. Starannie dobranych artystów łączy ich unikatowość, niezależnie od muzycznego stażu.

Other Lives (źródło: materiały prasowe organizatora)

Other Lives (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ostatnich latach polski rynek festiwalowy kwitnie. Jednak w tej obfitości OFF Festival wyraźnie się wyróżnia. Artyści, którzy występują na tej imprezie są dobierani w sposób autorski i niezwykle przemyślany. Od zespołów-legend, takich jak Iggy Pop & The Stooges czy Swans, przez świetnych artystów, którzy zawsze byli gdzieś z boku, poza mainstreamem, po młodych, ambitnych i niesamowicie utalentowanych muzyków. To impreza dostrzeżona i nagradzana także przez zagraniczne media.

To kolejna edycja festiwalu, którego dyrektorem jest Artur Rojek. Pierwszy OFF Festival odbył się w 2006 roku w Mysłowicach, a od 2010 gospodarzem imprezy są Katowice. Przez sześć lat istnienia festiwal nie tylko na stałe wpisał się w kalendarz letnich festiwali, ale został doceniony także na arenie międzynarodowej (otrzymał nagrodę jako najlepszy średniej wielkości festiwal wg. Europe Festival Awards). Magazyn Pitchfork wymienił go wśród najważniejszych imprez tego lata, jako jedyne wydarzenie w Polsce.

Scena mBank, która jest największą sceną Festiwalu obfituje w największe gwiazdy. Już pierwszy dzień zapowiada się wyjątkowo. Kurt Vile and The Violators zaprezentują interesujące połączeni folku i gitarowego grania, w którym wyczuwalne inspiracje muzyką country, ustępują miejsca gitarowej alternatywie. Zaraz po nim wystąpi artystka, której nikomu przedstawiać nie trzeba, Katarzyna Nosowska, która zaśpiewa swój solowy repertuar. Późniejszy występ Charles’a Bradley’a and His Extraordinaires może okazać się jedyną z największych niespodzianek całego festiwalu. Na pewno nie zabraknie emocji i wzruszeń, występy amerykańskiego bluesmana wręcz nimi emanują i trudno będzie przejść obojętnym obok tego koncertu. Pierwszego dnia, jako gwiazda Sceny mBank występią Metronomy. Niewątpliwie najmodniejszy wykonawca tegorocznego OFF Festivalu, prawdopodobnie najbardziej taneczny.

Dość różnorodnie zapowiada się drugi dzień na głównej scenie. Bezpośrednio po sobie wystąpią reprezentanci sceny Trójmiejskiej: Kobiety i Apteka. Później publiczność czeka bardzo mocne i ciężkie metalowe uderzenie w wykonaniu Baroness. Amerykanie może nie są metalowymi ortodoksami i dużo czerpią z punku i noisea, ale nie ulega wątpliwości, że będzie to jeden z najostrzejszych koncertów na Festiwalu. Po nich na scenie pojawi się Thurston Moore znany z Sonic Youth. Wielu fanów chciałoby za pewne usłyszeć go wraz z legendarnym zespołem, jednak jego solowe dokonania są również na tyle interesujące, że warto usłyszeć je na żywo. Niewątpliwie największą gwiazdą dnia drugiego, jak i chyba całego festiwalu będzie występ Iggy Pop’a & The Stooges. Będzie to koncert żywej legendy, która inspirowała wielu innych wykonawców, którzy występuję na scenach festiwalu.

Swans (źródło: materiały prasowe organizatora)

Swans (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trzeci dzień na Scenie Głównej przynosi sporo hip-hopu. Łona i Weber oraz późniejszy koncert Kanały Audytywnego to jednak wyjątkowe projekty na rapowej scenie. Niebanalni, poszukujący, idący trochę pod prąd tego nurtu i łączący go z innymi gatunkami. W całkiem innej stylistyce poruszają się Battles. Nowojorska grupa wydała za ledwie dwa albumy, a już ma bardzo mocny status na alternatywnej scenie, o czym świadczy fakt, że na OFFie występią bezpośrednio przed Swans. Swans, którzy kreowali trendy w latach 90-tych, nie stronili od różnorakich eksperymentów i na pewno przyciągną wielu fanów pod scenę podczas ich występu.

Scena Leśna to artyści nieco mniej znani, jednak warci nie mnie uwagi. Wystąpi na niej m.in. jazzowy Profesjonalizm, warszawski sekstet, który na swoich występach lubi improwizować. W całkiem innej stylistyce zaprezentuje się hardcore’owy Converge, przedstawiany często jako muzyczna siekiera. Z kolei w poetycki nastój powinna wprowadzić widzów Mazzy Star ze swoimi przyjemnymi dla ucha piosenkam. Pośród wielu koncertów, bardzo ciekawy może okazać się wspólny występ Blindead i Tides From Nebula, które w latach poprzednich samodzielnie prezentowały się na scenach OFF Festivalu i spotykały się z ciepłym przyjęciem. Mocnym punktem programu powinien być występ Other Lives, formacji, która zbiera bardzo pozytywne recenzje wśród fanów oraz krytyków. Stephen Malkmus And The Jicks to koncert, który również przyciąga uwagę, ze względu na lidera formacji, znanego z grupy Pavment. Występy na Scenie Leśnej zamknie Chrome Hoof, który zagra swoją wersję soundtracku do kultowego filmu Andrzeja Kondratiuka Hydrozagadka.

Jacaszek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacaszek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bardzo różnorodnie zapowiadają się występy na Scenie Trójki. To z jednej strony niespokojny damski kwartet Savages, rodem z Wysp Brytyjskich, a z drugiej łącząca hip-hop i elektronikę Dominique Young Unique. To psychodeliczno-rockowe Bardo Pond i hardcore’owy duński Iceage. W posthipisowski klimat przeniesie zgromadzoną w namiocie publiczność zespół Megafaun, a Connan Mockasin z Nowej Zelandii pokaże jak się łączy psychodelię, pop i jazz. Wśród polskich zespołów w Trójkowym namiocie wystąpią dobrze już rozpoznawani Paula i Karol, weterani OFF Festivalu, łodzka formacja Cool Kids of Death, czy powoli przebijający się do szerszej publiczności Afro Kolektyw.

Organizatorzy wprowadzili małą nowość na Scenie Eksperymentalnej. Każdego z festiwalowych dni będzie miała ona swojego kuratora. I tak za piątek odpowiada The Queitus, za sobotę Joanathan Poneman, a ze niedzielę Fennesz. Niewątpliwie Scnea Eksperymentalna, mimo, że najmniejsza, może okazać się jedną z najciekawszych. Wśród polskich artystów ciekawie zapowiada się koncert Mikołaja Trzaski, który w całości zagra materiał z filmu Wojciecha Smarzowskiego Róża. Ale to tylko jeden z wielu bardzo interesujących koncertów tej sceny. Uwagę może przyciągnąć folkowy Josh T. Pearson, Shangaan Electro prezentujący etniczną afrykańską muzykę wkomponowaną w stylistykę electro, czy w końcu koncert projektu Fennesz & Lillevan.

OFF Festival
Od 3 do 5 sierpnia 2012 roku
Dolina Trzech Stawów
Katowice

Dodaj komentarz