Slot Art Festival

Od 10 do 14 lipca 2012 roku | Lubiąż k. Wrocławia

Slot Art Festival od początku swojego istnienia stawiał nie tylko na przedstawianie jego uczestnikom muzyki czy filmów. Dla organizatorów ważna jest zabawa twórcza, stąd chyba kluczem do zrozumienia idei tego Festiwalu są warsztaty, spotkania i wykłady. Uczestnicy są nie tylko odbiorcami kultury, stają się także jej twórcami. Mają możliwość rozmowy, dyskusji z osobowościami świata muzyki, filmu i wielu innych dziedzin. Na Slot Art Festivalu można nie tylko uczestniczyć w ciekawych koncertach, obejrzeć dobry film czy interesującą wystawę. Można też rozwinąć swoje zdolności bądź nawet odkryć nowe talenty.

Zespół Luxtorpeda (fot. Mateusz Stachowski / źródło: materiały prasowe organizatora)

Zespół Luxtorpeda (fot. Mateusz Stachowski / źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez 20 lat Slot stał się festiwalem o  uznanej marce, gronie wiernych sympatyków i rozpoznawalnym stylu. Jak zawsze – również w tym roku zasadą będzie różnorodność programu, stylistyczna fuzja, odkrywanie polskiej sceny niezależnej i angażowanie uczestników w twórczą zabawę.

Nowością XX edycji wydarzenia jest pojawienie się gości specjalnych. Dotąd swoje przybycie w tym charakterze potwierdził Krzysztof Zanussi – reżyser o międzynarodowej renomie, Jacek Żakowski – czołowa postać polskiego dziennikarstwa, laureat wielu prestiżowych nagród i Tomáš Sedláček – jeden z najoryginalniejszych głosów w światowej ekonomii, były doradca prezydenta Czech Vaclava Havla, autor bestselera Ekonomia dobra i zła.

Pięć festiwalowych nocy wypełni muzyka – obok dużej sceny grać będzie także scena konkursowa, Hardcore Punk Club dla miłośników ostrego grania z wyrazistym przekazem, rozbujany Reggae Tent, Scena Klubowa pulsująca dubstepem i electro, Scena unplugged, zaskakująca Cafe Pralnia, niepowtarzalna i tajemnicza Scena Doświadczalna.

Z kolei cztery festiwalowe dni wypełni 120 cykli rozmaitych warsztatów artystycznych, kuglarskich, językowych i sportowych, wykłady dotyczące rozwoju osobistego i rozmaitych zagadnień społecznych, spotkania autorskie, bazar organizacji pozarządowych, sporty ekstremalne i kino. Bogactwo aktywności jest naprawdę imponujące.

Obfitość programu sprawia, że każdy z uczestników przechodzi przez festiwal swoją własną ścieżką, wybierając ulubione miejsca i klimaty. Po prostu nie da się ogarnąć całego spektrum wydarzeń składających się na Slot Art Festival – uczestnik musi dokonać wyboru, w których aktywnościach wziąć udział i na które koncerty się udać.

Warsztaty Le Parkour (fot. Kacper Gunia / źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty Le Parkour (fot. Kacper Gunia / źródło: materiały prasowe organizatora)

Oto krótki przegląd niektórych wydarzeń oraz największych koncertów z każdego dnia festiwalu:

Wtorek, 10 lipca

 • Lao Che – Duża Scena – godz. 23.00

Niekwestionowaną gwiazdą pierwszego wieczoru festiwalu będzie Lao Che. Klasycy polskiej alternatywy pracowicie spędzają lato koncertując i pracując nad piątą płytą.

 • Chłopcy kontra Basia – Scena Doświadczalna – godz. 0.30

Minimalistyczny skład, który inteligentnie i z pasją (re)konstruuje polską muzykę folklorystyczną. Charyzmatyczna Basia pod sklepieniem katedry zabierze publiczność do krainy baśni, dziwów i tajemnic…

 • KidBrown ensemble – Scena Unplugged – godz. 0.30

Wokalistki KidBrown zrobiły niesamowite wrażenie w zeszłorocznej Cafe Pralnia swoim muzycznym instynktem i swobodą. Na scenę unplugged powracają z większym składem i tą samą lekkością.

Środa, 11 lipca

 • Spotkanie z Krzysztofem Zanussim – Wozownia – godz. 13.00

Ceniony reżyser, scenarzysta i wykładowca, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Organizatorzy zapraszają na wykład Krzysztofa Zanussiego, po którym odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi.

Krzysztof Zanussi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Zanussi (źródło: materiały prasowe organizatora)

 • Hotel Rwanda – Kino Inicjatyw Społecznych – godz. 18.00

Fabularyzowana opowieść o ludobójstwie w Rwandzie z połowy lat 90-tych. Film przez zachodnich krytyków często porównywany do głośnej Listy Schindlera Stevena Spielberga.

 • Dikanda – Duża Scena – godz. 21.45

Rozbujany folk, od którego nogi same rwą się do tańca. Niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne prawdziwych emocji, radości i wzruszeń.

 • Luxtorpeda – Duża Scena – godz. 23.00

Nowa płyta, cięższy i ostrzejszy materiał przećwiczony w trakcie dziesiątek koncertów, publiczność, która zna teksty na pamięć. Koncert zapowiada się naprawdę interesująco.

 • Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową – Kino –godz. 00.30.

Trudno jest mówić o sprawach ostatecznych tak, aby uniknąć łatwego moralizatorstwa i trywialności. Krytycy twierdzą, że Zanussiemu udała się ta sztuka.

Czwartek, 12 lipca

 • Spotkanie z Jackiem Żakowskim – Wozownia – godz. 13.00

Niewielu jest polskich dziennikarzy mających na swoim koncie rozmowy z ludźmi, których idee odciskają trwały ślad na otaczającym nas świecie. Jacek Żakowski do tego grona należy.

 • Spotkanie z Pawłem Wysoczańskim – Cafe Cynamon – godz. 17.00

Będzie to możlwiość pooznania młodego polskiego dokumentalistę, którego filmy Kiedyś będziemy szczęśliwi i W Drodze będzie można zobaczyć o godz. 0.30 w Kinie.

 • Mate.O Akustyczny – Scena Doświadczalna – godz. 0.30

Doskonali muzycy i teksty, obok których nie można przejść obojętnie. Mate.O zaprezentuje materiał z nowej płyty Usiądź przy mnie / na żywo.

 • Soundrise: Utwory Czesława Niemena – Scena Unplugged – godz. 0.30

Unikalny na skalę ogólnopolską projekt zespołu, który w swoich interpretacjach poszedł znacznie dalej niż inni polscy artyści. Jak sami mówią: Staramy się przedstawić muzykę Niemena w wersji uwspółcześnionej, aby ludzie naszego pokolenia zainteresowali się twórczością Wielkiego Artysty, znanego im głównie z opowiadań rodziców.

Zespół Sound Rise (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zespół Sound Rise (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piątek, 13 lipca

 • Spotkanie z Tomasem Sedláckiem – Wozownia – godz. 13.00

Czy jest możliwe napisanie książki o ekonomii, która sprzedaje się lepiej niż Harry Potter, albo Dan Brown? Tomáš Sedláček ponoć to potrafi. To spotkanie z ekonomią, rozumianą zupełnie nieschematycznie.

 • Holly Blue & Soundpetersburg – Cafe Pralnia – godz. 21.15.

Młodzi, świetnie brzmią i… Jeszcze będzie o nich głośno. Ich teledysk do piosenki Lemon został w ciągu kilku dni od premiery obejrzany kilkadziesiąt tysięcy razy.

 • Gooral – Duża Scena – godz. 23.00.

Gooral. Człowiek w którego głowie spotyka się muzyka gór i elektronika, za każdym razem uwalniając potężne dawki energii. Czyste szaleństwo.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz