• 2012-07-26

Tomasz Skórka, Rzeźba figuratywna jako zbiór przedmiotów niepotrzebnych

Od 3 sierpnia do 2 września 2012 roku | Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Rzeźba figuratywna jako zbiór przedmiotów niepotrzebnych to próba znalezienia uniwersalnego rozwiązania dla rzeźby, aby mogła długo przetrwać w przestrzeni otwartej zapewniając sobie nietykalność formą i materiałem. Artysta,  zainspirowany teoriami telewizyjnymi na temat rozpadu plastikowych opakowań, przeprowadził serię doświadczeń z żywicami, w których estetyce starał się wydobyć formę podbijającą wątpliwe piękno sztucznych substancji.

Tomasz Skórka, rzeźba (źródło: materiały prasowe)

Tomasz Skórka, rzeźba (źródło: materiały prasowe)

Poszukując rzeźbiarskiej odpowiedzi dla wymagań nowego materiału uświadomiłem sobie, że śmieci zostaną po nas najdłużej nie dlatego, że są z tworzywa, które się nie rozkłada ale dlatego że są nikomu nie potrzebne. Piętno zużycia konserwuje nawet delikatne przedmioty dając im szansę przetrwania. Nie wzbudzając pożądania mogą leżeć latami tworząc galerie ogrodowych obiektów. Zapewnienie trwałości w sposobie modelowania rzeźb jako wypróżnionych z zawartości plastikowych pojemników jest śladem zderzenia z rzeczywistością, która ich nie potrzebuje.

Tomasz Skórka

Tomasz Skórka – urodził się 19 lutego 1971 roku w Połczynie Zdroju. Studia ukończył w ASP w Gdańsku na Wydziale Rzeźby, dyplom uzyskał w 1996 roku. w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego. Od 1996 roku jest pracownikiem dydaktyczny (asystentem) w pracowni Podstaw Rzeźby na Wydziale Rzeźby w ASP Gdańsk.

Na wystawie w toruńskiej Wozowni zaprezentowane zostaną prace z cyklu Śmieci. Są to rzeźby wykonane w 2011 roku z laminatu poliestrowego i betonu. Będzie to jedna z pierwszych indywidualnych prezentacji Artysty poza Gdańskiem.

Tomasz Skórka, rzeźba (źródło: materiały prasowe)

Tomasz Skórka, rzeźba (źródło: materiały prasowe)

Rzeźba figuratywna jako zbiór przedmiotów niepotrzebnych
Od 3 sierpnia do 2 września 2012 roku
Wernisaż: 3 sierpnia, godz. 18.00
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Dodaj komentarz