Zielony Jazdów czyli CSW na trawie

Od 21 lipca do 15 września 2012 roku | Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

Tematem przewodnim akcji są szeroko pojęte zagadnienia związane z ekologią, zdrowym stylem życia, alternatywnymi rozwiązaniami wobec masowej, jednorazowej produkcji i konsumpcji oraz zrównoważonym rozwojem i odpowiedzialnością za środowisko.

Podczas letnich weekendów goście CSW będą mieli okazję brać udział w spotkaniach i dyskusjach, a wszystko to przy stole, w specjalnym pawilonie do przygotowywania i spożywania posiłków, zaprojektowanym przez Rirkrita Tiravaniję – jedną z głównych postaci na międzynarodowej scenie artystycznej, artystę pochodzenia tajskiego, którego działalność nie skupia się wokół produkcji, a wokół kreowania sytuacji, współdziałania z grupą, tworzenia okazji do przełamywania barier społecznych i nawiązywania kontaktów.

Zielony Jazdów czyli CSW na trawie (źródło: materiały prasowe)

Zielony Jazdów czyli CSW na trawie (źródło: materiały prasowe)

Podczas dwóch letnich miesięcy CSW zaprasza na koncerty i projekcje filmowe – program muzyczny i filmowy powiązany będzie z kwestiami ekologicznymi dotyczącymi głównego wątku projektu. Pokazom filmów towarzyszyć będą wykłady przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów ds. ochrony środowiska czy architektów, co stanowić będzie stały punkt piątkowych i sobotnich wydarzeń. Stworzy to także możliwość połączenia teorii z praktyką – publiczność CSW będzie miała okazję podzielić się swoimi opiniami, doświadczeniem i wiedzą w czasie wspólnych posiłków w pawilonie.

Przebywający na rezydencjach w ramach projektu Studio Warszawa goście programu A-I-R Laboratory zostali zaproszeni do przeprowadzenia działań odnoszących się do przestrzeni parku otaczającego CSW. Otoczenie CSW stanie się punktem wyjścia dla badań i interwencji: Lady Nakonechnej, duetu Ze Coeupel (Ambra Pittoni i Paul-Flavien Enriquez-Sarano), Francisa Thorburna, Graysona Coxa, Javiera Hinojosy oraz Juliette Delventhal i Pawła Kruka, realizujących projekt We’re Like Gardens – ogród permakulturowy będący przykładową propozycją wykorzystania niezagospodarowanych terenów miejskich.

Zielony Jazdów to także warsztaty koncepcyjne i realizacyjne, tematyczne warsztaty slowfoodowe dla dzieci i dorosłych oparte o cotygodniowe pokazy z degustacją, promujące zdrową, regionalną i niemodyfikowaną żywność, pikniki dla najmłodszych, a także minimarket, na którym prezentowane będą produkty związane z tematyką spotkań.  Celem projektu jest nie tylko prezentacja prac zaproszonych twórców i edukacja ekologiczna, lecz także integracja i aktywizacja warszawskiej społeczności, dlatego też przestrzeń parku wokół CSW zostanie zaaranżowana w taki sposób, by można było z niej korzystać niezależnie od wydarzeń. Majsterkowanie w kąciku Zrób to sam czy slowfoodowy piknik na trawie to tylko niektóre przykłady z szerokiej palety możliwości stworzonych przez CSW z myślą o mieszkańcach stolicy. Dla autorów projektu ważne jest zaangażowanie w działanie Centrum Sztuki Współczesnej jak najszerszej publiczności – nie tylko specjalistów w dziedzinie sztuki, ale też osoby aktywne na polu animacji kultury, edukacji czy sportu.

W projekcie udział wezmą:

Warszawska Kooperatywa Spożywcza

WKS została założona w styczniu 2010 z inicjatywy kilku osób, zamierzających przyczynić się do budowy alternatywnego modelu gospodarki. Dwa razy w miesiącu członkowie Kooperatywy dokonują hurtowych zakupów żywności bezpośrednio od rolników z zaprzyjaźnionych gospodarstw ekologicznych. Kooperatywa to przedsięwzięcie społeczno-polityczne – 10 % od sumy zakupów każdej z osób trafia do funduszu gromadzkiego, z którego finansowana jest działalność kulturalna i edukacyjna, a także pomoc socjalna.

Podczas projektu Zielony Jazdów dzięki WKS goście Centrum Sztuki Współczesnej będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach koncepcyjnych i realizacyjnych dotyczących m.in. nowych rozwiązań w budownictwie, wykorzystania energii odnawialnej czy produkcji kosmetyków naturalnych. Majsterkowanie w kąciku Zrób to sam czy wyciszenie w specjalnie zaprojektowanej przestrzeni Kokoniarni to jeszcze jedna z propozycji spędzenia letnich weekendów w ramach działań WKS.

Slow Food Warszawa

Warszawskie Convivium Slow Food to lokalny oddział międzynarodowej organizacji, która działa na rzecz obrony prawa do smaku, ochrony lokalnej i tradycyjnej żywności, stosowania zrównoważonych i sprawiedliwych metod jej produkcji oraz edukacji żywieniowej. Stołeczni aktywiści od lat organizują wydarzenia o charakterze kulinarno-edukacyjnym, m.in. warsztaty dla dzieci, cykliczną Kulinarną Akcję Bezpośrednią oraz Slowfoodowe Śniadanie na Zamku Królewskim w ramach festiwalu Filmów Kulinarnych Kuchnia+ Food Film Fest. Warszawskie Convivium skupia ok. 200 osób, które na co dzień dzielą się wiedzą na temat lokalnych produktów, kupują bezpośrednio od rolników oraz promują ideę Good-Clean-Fair.

Slow Food Youth

Slow Food Youth jest fundacją, której zadaniami są: propagowanie dobrego i zdrowego jedzenia polskiej kuchni regionalnej, kultury kulinarnej oraz aktywny udział w lokalnej i międzynarodowej wymianie kulinarnej wiedzy. Fundacja wspiera środowisko ludzi, którzy działają na rzecz polepszenia jakości jedzenia: smakoszy, kucharzy, producentów żywności; tworzy przyjazną przestrzeń i sieć komunikacji, zawsze otwartą na nowe inicjatywy poprzez organizowanie wydarzeń takich jak warsztaty, pokazy, spotkania, szkolenia. Slow Food South Warszawa jest częścią ruchu Slow Food i działa w ramach Slow Food Youth Network. Dzięki Slow Food Warszawa i Slow Food Youth goście CSW będą mieli okazję wziąć udział w przepysznych otwartych piknikach kulinarnych oraz warsztatach dla dzieci i dorosłych czy mini-targu.

Zielony Jazdów czyli CSW na trawie (źródło: materiały prasowe)

Zielony Jazdów czyli CSW na trawie (źródło: materiały prasowe)

Fundacja Aeris Futuro

Misją Fundacji jest skuteczne przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatu, ochrona i zwiększanie różnorodności biologicznej oraz krajobrazowej, wspieranie rozwoju społeczności lokalnych oraz edukowanie i promowanie odpowiedzialnego biznesu. Aeris Futuro to jedyna w Polsce organizacja pozarządowa, działającą na terenie całego kraju, która kompleksowo zajmuje się tzw. carbon offsets, czyli projektami rekompensującymi emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. Dzięki fundacji goście CSW będą mieli okazję sprawdzić jak działa stworzony przez Aeris Futuro pierwszy w Polsce KALKULATOR CO2 czy wziąć udział w grach i akcjach miejskich o zachowaniach eko na rzecz środowiska. Projekt zrealizowany podczas Zielonego Jazdowa stanie się jednym z Zielonych Wydarzeń fundacji, dofinansowanym ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Concordia Design

poprowadzi warsztaty mające na celu uwrażliwianie dzieci na problemy ekologii, recyclingu i zdrowego życia oraz rozwijanie ich zdolności twórczych; warsztaty z wykorzystaniem surowców wtórnych oraz takie, dzięki którym goście CSW poznają sztukę projektowania mody od kuchni – od szukania inspiracji przez tworzenie wykrojów, po pokaz mody.

Projekt Zębatka

Projekt Zębatka to organizowane od dwóch lat warsztaty podstawowych napraw rowerowych, adresowane głównie do kobiet. Dlaczego do kobiet? Dlatego, że ze względu na stereotypowe wzory ról płciowych kobiety mają mniejszą szansę na zdobycie praktycznych umiejętności technicznych. Na warsztatach można nauczyć się wszystkiego – od wymiany dętek, przez regulację hamulców, po zaplatanie i centrowanie koła. Odbywają się one na zasadach równościowych, zakładając, że uczymy się od siebie nawzajem. W ramach Zielonego Jazdowa Projekt Zębatka zaprasza na dwa warsztaty wymiany i łatania dętek. W programie trochę teorii (konstrukcja roweru, nazewnictwo, jak czyścić i konserwować rower) i dużo praktyki.

Dominik Dobrowolski

W ramach Zielonego Jazdowa ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski zaprasza do akcji Recykling daje owoce . Idea jest prosta – w zamian za przynoszone surowce wtórne, uczestnicy otrzymają jabłka, gruszki, śliwki i inne zdrowe owoce. Celem akcji jest zachęcenie warszawiaków do segregowania odpadów i dbałości o swoje otoczenie oraz promocji zdrowego odżywiania się.

 Zielony Jazdów czyli CSW na trawie (źródło: materiały prasowe)

Zielony Jazdów czyli CSW na trawie (źródło: materiały prasowe)

Kasia Woźniak-Kajak

Związana od kilku lat z sektorem pozarządowym absolwentka Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie, autorka scenariuszy lekcji dla nauczycieli w ekologicznych programach edukacyjnych oraz mentorka kursu internetowego dla nauczycieli w projekcie ekologicznym, podczas Zielonego Jazdowa poprowadzi warsztaty artrecyclingowe.

Fundacja Artystyczna Perform – 100 DANCERS

100 DANCERS to międzynarodowe spotkanie integrujące badania i dialog artystyczny z performancem w przestrzeni publicznej. Jego uczestnicy to tancerze i choreografowie którzy tworzą i uczą w obszarze improwizacji, kontakt improwizacji i performatyki. 100 DANCERS stawia sobie za cel ułatwienie wymiany artystycznej i poszukiwań w dziedzinie tańca, jak również tworzenia publicznych performanców dużej skali.

OSIR cycle culture cafe – niekonwencjonalna klubokawiarnia o profilu pro rowerowym, otwarta dla wszystkich.

Astanga Yoga Studio

Astanga Yoga Studio – pierwsze miejsce w Polsce, gdzie praktykuje i uczy się Astangi w tradycyjnym stylu Mysore. Dzięki AYS w ramach projektu Zielony Jazdów goście CSW w każdy weekend będą mieli okazję uczestniczyć w darmowych warsztatach jogi w przestrzeni parku przed Zamkiem.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz