• 2012-08-14

2. Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk

Od 15 do 22 sierpnia 2012 roku | Poznań

Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantykto festiwal idei – otwarty, odważny i glokalny. Glokalny, czyli lokalny w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania. To autorski projekt kompozytora i laureata Oscara Jana A. P. Kaczmarka, w którym różne oblicza kina łączą się z niezwykłymi dźwiękami muzyki.

Kadr z filmu „Cezar musi umrzeć" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Cezar musi umrzeć" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorski projekt kompozytora i laureata Oscara Jana A. P. Kaczmarka, odbędzie się w Poznaniu oraz w Instytucie Rozbitek w od 15 do 22 sierpnia. W programie przewidziano m.in.: pokazy filmowe w Multikinie 51 oraz w kinie Muza, Kino Plenerowe Bałtyk, koncerty muzyki filmowej, imprezy w Klubie Festiwalowym, międzynarodowe konkursy dla młodych kompozytorów, wydarzenia teatralne oraz bezpłatne Master Classes.

Na festiwalową publiczność z całego kraju czeka bogaty program imprez filmowych i muzycznych, jak również wielu uznanych gości z Europy i Hollywood z Julianem Sandsem, Frances Fisher, Markiem Ishamem, Rolfem Kentem oraz Annette Focks na czele. Podobnie jak w ubiegłym roku Festiwal Transatlantyk zainauguruje uroczysta Gala Otwarcia. Przed nią na poznańskim Placu A. Mickiewicza odbędzie się Wielkie Bębnienie Przeciwko GMO oraz masowemu ginięciu pszczół z udziałem Grahama White’a, aktywisty walczącego o ochronę pszczół oraz Felipe Ugarte, muzyka grającego na tradycyjnym baskijskim instrumencie perkusyjnym – txalaparcie. Podczas Gali, prowadzonej tradycyjnie przez Jana A.P. Kaczmarka, zabrzmią muzyczne motywy filmowe, a na scenie wystąpią m.in. Marcin Wyrostek, Motion Trio oraz Orkiestra Kameralna l’Autunno.

W programie Festiwalu zaplanowano pokazy blisko 170 filmów w 18 sekcjach tematycznych: Transatlantyk Panorama, Transatlantyk Docs 2012, Kino Kulinarne, Transatlantyk Konfrontacje, Transatlantyk Art i Eko, Nowe Polskie Dokumenty, Nowe Kino Niemieckie i Nowe Kino Skandynawskie, Wiosna Arabska, Wall Street Story, Narodziny mistrza: Alfred Hitchcock, Poza Gatunkiem – Sci-fi, Sezon, Bike Movies – Kino Rowerowe, Kino klasy B – ekstaza i mdłości, Transatlantyk dla Dzieci czy Oscar 2012 – nominacje nieanglojęzyczne.

Po raz pierwszy w Polsce wyświetlone zostaną takie obrazy jak: Cezar musi umrzeć, Barbara i Tylko wiatr, (laureaci Berlinale 2012) oraz Violeta poszła do nieba, Love Free or Die i Niewidzialna Wojna (zdobywcy nagród Sundance 2012). Podczas Transatlantyk odbędą się także pokazy specjalne tytułów nagrodzonych na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes: komedii Whisky dla aniołów Kena Loacha (Nagroda Specjalna Jury), dramatu „Reality” Matteo Garrone’a (Grand Prix), najnowszego filmu Xaviera Dolana Na zawsze Laurence (Palma Queer dla filmu pełnometrażowego oraz nagroda dla najlepszej aktorki) oraz brytyjskiego dramatu Broken z Timem Rothem i Cillianem Murphy’m (Critics Week – Opening Film). Wyjątkową atrakcją części filmowej Festiwalu będzie z pewnością sekcja prezentująca wszystkie pięć obrazów z 2011 r., które Amerykańska Akademia Filmowa nominowała do Oscara 2012 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Wśród nich znajdą się: zdobywca Oscara, irańskie Rozstanie, W ciemności Agnieszki Holland, pokazywany po raz pierwszy w Polsce kanadyjski Pan Lazhar oraz dwa tytuły, nieznane dotąd szerszej publiczności: belgijski kryminał Bullhead i izraelski Footnote.

Kadr z filmu „Joyful Reunion” (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Joyful Reunion” (źródło: materiały prasowe)

Od 16 sierpnia Festiwal Transatlantyk po raz kolejny zaprezentuje w Poznaniu Kino Kulinarne. Po seansach filmowych widzowie będą mogli wziąć udział w pięciu wyjątkowych, inspirowanych pokazanymi obrazami kolacjach, które odbędą się w pobliskim IBB Andersia Hotel. Autorskie menu Kina Kulinarnego przygotuje w tym roku Krzysztof Rabek, szef kuchni Hugo Restaurant. To niecodzienne wydarzenie, podobnie jak w poprzednim roku, organizowane jest we współpracy z twórcami Festiwalu Berlinale.

W trakcie Festiwalu młodzi kompozytorzy z całego świata po raz kolejny powalczą o nagrody w łącznej wysokości 70 tys. USD w dwóch unikalnych konkursach muzyki filmowej: Transatlantyk  Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest. Konkursy zostaną przeprowadzone w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a ich laureaci zostaną ogłoszeni dzień później podczas Gali Zamknięcia Festiwalu. W obu konkursowych jury zasiądą wybitni kompozytorzy z Europy i Hollywood, w tym m.in. Mark Isham (przewodniczący jury FMC), Leszek Możdżer, Peter Golub, Rolfe Kent, Richard Bellis, Annette Focks oraz Jan A.P. Kaczmarek (przewodniczący jury ICC) .

21 sierpnia na Gali kończącej  Transatlantyk twórca i dyrektor Festiwalu Jan A.P. Kaczmarek wręczy po raz drugi w historii imprezy nagrodę Glocal Hero. W tym roku trafi ona w ręce Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich.

Kadr z filmu „Tej nocy będziesz mój", reż. David Mackenzie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Tej nocy będziesz mój", reż. David Mackenzie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu nie zabraknie także bezpłatnych Master Classes. Otwarte wykłady i seminaria z zakresu szeroko rozumianej sztuki filmowej, poprowadzą m.in. Rolfe Kent, Joe Regalbuto, Peter Golub, Raymond de Felitta, Peter Buchman, Shem Bitterman, Waldemar Kalinowski, Florence Fellman czy Łukasz Bielan.

Gościem specjalnym Festiwalu będzie w tym roku Julian Sands, znakomity aktor, który pojawi się na  Transatlantyku  ze spektaklem A Celebration of Harold Pinter – monodramem w reżyserii Johna Malkovicha. Natomiast w Instytucie Rozbitek 20 sierpnia odbędzie się Czytanie Sztuki Shema Bittermana A Death in Colombia. W tym niecodziennym wydarzeniu teatralnym udział wezmą znakomici aktorzy z Hollywood – Frances Fisher i Joe Regalbuto oraz polska aktorka młodego pokolenia Julia Pietrucha.

Kolejną interesującą pozycją Transatlantyku będzie z pewnością koncert utworów Marka Ishama, wybitnego amerykańskiego kompozytora tworzącego muzykę filmową, elektroniczną oraz jazzową, autora soundtracków do takich filmów jak: Geniusz Tate, Myszy i ludzie, System, Rzeka wspomnień, Nell, Blade: Wieczny łowca czy Siła i honor. Koncert oparty na filmowym repertuarze Marka Ishama w wykonaniu Orkiestry Kameralnej l’Autunno pod batutą Adama Banaszaka odbędzie się 19 sierpnia br. w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Organizatorzy tegorocznej edycji imprezy przygotowali dla festiwalowej publiczności szereg dodatkowych atrakcji. Część z nich odbędzie się w tym roku na terenie poznańskiego centrum kreatywności i designu – Concordia Design. W budynku dawnej Starej Drukarni zlokalizowany zostanie Klub Festiwalowy, w którym od 15 do 21 sierpnia zagrają poznańscy DJ’e. Wokół niego powstanie Miasteczko Filmowe Alvernia Studios oraz Kino Plenerowe Bałtyk, w którym pokazy odbędą się na 50 rozstawionych pod gołym niebem ekranach, a do dyspozycji widzów oddane zostaną komfortowe, dwuosobowe łóżka. Partnerami Kina Plenerowego Bałtyk są: Concordia Design, Meble Vox oraz Garvest – inwestor biurowca Bałtyk.

Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk 2012
Od 15 do 22 sierpnia 2012 roku
Poznań

Dodaj komentarz