• 2012-08-29

Tomek Niewiadomski, Blue

Od 8 do 17 września 2012 roku | Galeria Domu Artysty Plastyka w Warszawie

Pasja, odkrywanie nowych tajemniczych miejsc, poznawanie ludzi w ich naturalnych środowiskach i wreszcie bliskość przyrody, nieskażonej wpływami cywilizacji – to właśnie jest kwintesencja surfingu. Trafianie do magicznych miejsc, które sprawiają, że po powrocie do domu z utęsknieniem czeka się na kolejną wyprawę. I właśnie w tym tkwi siła fotografii Tomka Niewiadomskiego, które w pełni zatrzymują te magiczne momenty z życia nad oceanem.

Tomek Niewiadomski z serii „Blue”, „15° 13’ N, 25° 42’ E”, 2006 (źródło: materiały prasowe)

Tomek Niewiadomski z serii „Blue”, „15° 13’ N, 25° 42’ E”, 2006 (źródło: materiały prasowe)

Od 8 września w gościnnych przestrzeniach warszawskiej Galerii DAP  prezentowana będzie wystawa fotografii Tomka Niewiadomskiego Blue. W jej ramach zaprezentowany zostanie cykl fotografii powstałych w latach 2003–2012.  Odbitki prezentowane podczas premierowej odsłony Blue wykonane zostały specjalnie na potrzeby tej ekspozycji przez Artystę w unikatowej technice platinum/palladium na papierze czerpanym (zarówno w czerni i bieli, jak i barwnych!). Prace wykonane w tej technice charakteryzują się nadzwyczajną jakością i trwałością oraz niezwykłymi, subtelnymi przejściami tonalnymi. Każda odbitka jest niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju.

W fotografiach Tomka panuje cisza. Nawet kiedy ocean grzmi, nie słychać huku fal i przejmującego świstu wiatru. Jedyny dźwięk jaki możemy usłyszeć to tętno krwi buzującej w żyłach ludzi w stanie wzmożonego skupienia bądź koncentracji jakich wymaga obcowanie z żywiołem. W końcu nie żywioł wody jest bohaterem tych zamkniętych w fotografiach opowieści, a skonfrontowany z nim człowiek. (…)

Magda Kownacka o fotografiach Tomka Niewiadomskiego

Autor Blue dokonuje rzeczy bardzo ciekawej, niezwykłej wręcz w swoim nieustannie rozwijanym cyklu. Ukazuje życie. Te fotografie to dla mnie jego metafora. Odbieram je, całkiem tak, jakby sygnały przez nie emitowane docierały do mnie podskórnie. Jest w nich zarówno obezwładniający spokój i harmonia żywiołu, jak i jego dynamiczną moc; ogrom siły i niszczycielski potencjał. Dostrzegam w Blue spectrum od tętniących energią wzlotów kłębiących się fal-emocji i radosnych, tłumnych plaż miłych wspomnień, aż po skute lodem pustynie mroźnych zatok: ponure, pełne napięcia momenty świętego oburzenia czy bólu. Jest tu smutna samotność odrzucenia, ale i świadome odsunięcie się na bok, mistyczne wejrzenie wgłąb siebie. (…) Aż chce się w tym świecie zanurzyć. (…)

Karolina Harazim

Dostrzegana w fotografiach fascynacja Tomka życiem nad oceanem wpisuje się w działalność Fundacji Surfrider. Jego zdjęcia pokazują, że ocean nie jest jedynie miejscem do uprawia sportu, ale również jest czynnikiem inspirującym do tworzenia prawdziwej sztuki, oddziałującej na ludzką wyobraźnię.

Tomek Niewiadomski z serii „Blue”, „55° 45’ N, 37° 37’ E”, 2012 (źródło: materiały prasowe)

Tomek Niewiadomski z serii „Blue”, „55° 45’ N, 37° 37’ E”, 2012 (źródło: materiały prasowe)

Współpraca Tomka z fundacją Surfrider sięga roku 2009, kiedy po raz pierwszy spotkali się na wspólnym surfowaniu. Wtedy też szybko odkryli, że wszyscy kierują się tymi samymi wartościami, takimi jak przyjaźń, zaufanie, szacunek do drugiego człowieka i przyrody. Odnaleźli wspólny język, czego wynikiem stała się współpraca, bazująca na ekologii i fakcie, iż dla surferów szczególnie ważne jest, aby równowaga w przyrodzie została w maksymalnym wymiarze zachowana, by wspólnie mogli oddawać się realizacji pasji, stawiać bezpośrednie wyzwanie siłom natury.

Fundacja Surfrider Polska od roku 2007, podczas corocznych eventów przeprowadza działania sportowo-ekologiczne, których celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na potrzebę dbania o środowisko naturalne, ze szczególnym naciskiem na czystość wód oraz terenów nadbrzeżnych. Organizując clean-up’y (wspólne akcje oczyszczania plaż, które odbywają się w atmosferze wspólnej zabawy), przyjaciele i członkowie fundacji oraz stowarzyszenia pokazują, że edukacja i działania ekologiczne wypływają z naturalnej potrzeby i zrozumienia tej problematyki.

Tomek Niewiadomski z serii „Blue”, „08° 45’ N, 36° 37’ E”, 2004 (źródło: materiały prasowe)

Tomek Niewiadomski z serii „Blue”, „08° 45’ N, 36° 37’ E”, 2004 (źródło: materiały prasowe)

Tomek Niewiadomski urodził się w 1974 roku. Wiedzę i fotograficzne doświadczenie zdobywał w Australii, Polsce i Stanach Zjednoczonych. Uczeń Davida Michela Kennedy’ego i Paula Aresu. Tomek Niewiadomski jest absolwentem School of Fine Arts-Photography w Sydney. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m. in.: Nihon (wystawa indywidualna, 2008, Galeria 65 w Warszawie, Galeria Pauza w Krakowie), W.W.D.M.K.T.S.J.P.A.W.T.N. (zbiorowa wystawa fotografów Galerii 65, 2007, Królikarnia), „Chiny Kraj Środka“ (wystawa indywidualna, 2006, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie), Jedna pasja, dwie wizje (z Davidem Michaelem Kennedym, 2005, Fabryka Trzciny w Warszawie). W swoich projektach Tomek Niewiadomski najczęściej wykorzystuje technikę platinum-palladium, będącą bardzo pracochłonnym i złożonym procesem. Na najwyższej jakości papier czerpany nanosi się światłoczułą substancję na bazie metali szlachetnych, takich jak pallad czy platyna. Efekty są równie spektakularne co… nieoczekiwane. To na swój sposób wybredna technika, wymagająca wielkiej koncentracji i staranności.

Blue, Tomek Niewiadomski
od 8 do 17 września 2012 roku
Galeria Domu Artysty Plastyka
Mazowiecka 11a
Warszawa

Dodaj komentarz