• 2012-08-27

Czesław Radzki Malarstwo

Od 7 września do 5 października 2012 roku | Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

Spotkanie z aktualną twórczością Czesława Radzkiego to wędrówka przez krainę świetlistych, silnie brzmiących, w wyrafinowany sposób zestawionych ze sobą barw. To wędrówka przez niemal abstrakcyjne światy tajemniczych symboli, syntetycznych znaków, prostych form, przy pierwszym kontakcie zdradzających nam jednak zaledwie fragment intencji ich skromnego i wrażliwego autora.

Czesław Radzki „Ptak bez głowy”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czesław Radzki „Ptak bez głowy”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W malarstwie Czesława Radzkiego metafora i surrealizująca z lekka narracja obrazów, pogłębione są zaskakującymi i uzupełniającymi całość tytułami, prowadzą nas poprzez kolejne kompozycje drogą, na której artysta zdaje się opowiadać o doświadczaniu otaczającej go rzeczywistości i refleksjach z tym związanych. Redukując formę, innymi razy sięgając do multiplikacji i ornamentyzacji na pozór tylko banalnych motywów, które podporządkowuje czasem przewrotnej dekoracyjności, Radzki buduje opowieść stanowiącą punkt wyjścia dla licznych analiz i interpretacji.

Tworzenie jest dla mnie za każdym razem nowym doświadczeniem. W malarstwie próbuję wyrazić emocjonalne przeżycia istotne w zmaganiu z problemami współczesnej egzystencji. Staram się je wyrazić za pomocą wieloznacznych symboli. W przestrzeni malarskiej interesuje mnie światło, kolor i forma. Duże znaczenie przywiązuję do znaku malarskiego, niejednoznacznej metafory. Stąd też w moich pracach pojawia się często motyw żółwi, ptaków, motyli, ważki, czy też w cyklu Muchozole – owadów. Malarstwo jest dla mnie podróżą do wnętrza, to jak malarska przypowieść zen o poszukiwaniu czegoś, czym naprawdę się jest, lecz co nie jest do końca uświadomione. Podstawowym środkiem ekspresji jest dla mnie język abstrakcyjnych znaków syntetycznych komunikujących o przeżyciach, pragnieniach i tęsknotach. Ludzkie emocje są uniwersalne

Czesław Radzki

Czesław Radzki „Inwazja”, cykl „Muchozole”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czesław Radzki „Inwazja”, cykl „Muchozole”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czesław Radzki urodził się w 1948 roku w Lublinie. Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki (1978). Od 1978 roku pracuje na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie profesor tejże uczelni, kieruje pracownią rysunku. Tworzy w zakresie malarstwa i rysunku.

Autor wielu wystaw indywidualnych m.in. w warszawskiej Galerii Zapiecek, Galerii Studio, Galerii Prezydenta Warszawy, Oficynie Malarskiej, Galerii DAP/Okręgowego Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków oraz w Muzeum w Łowiczu.

Uczestnik kilkudziesięciu wystaw ogólnopolskich oraz prezentacji sztuki polskiej za granicą, m.in. Młoda Sztuka Polska w Budapeszcie (1985), Malarstwo czy obraz w Heidelbergu (2009), wystawa malarstwa Warszawa-Praha w Parlamencie Republiki Czeskiej – Izba Poselska, Praha (2010), Warschauer Kunstkraftwerke, Berlin (2011), Aktualny obraz w Sankt Petersburgu (2010), Inspirowane Miłoszem, Wilno (2011).

Czesław Radzki Malarstwo
Od 7 września do 5 października 2012 roku
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
Radom

Dodaj komentarz