Jarmark Jagielloński

Od 17 do 19 sierpnia 2012 roku | Lublin

Jarmark Jagielloński prezentuje i propaguje bogactwo kultury tradycyjnej Europy Środkowo-Wschodniej. Sztuka i rzemiosło tradycyjne w wykonaniu artystów z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy prezentowane są zarówno w formach autentycznych, jak i wzbogaconych współczesnymi elementami artystycznymi, inspirowanymi folklorem. Wszystko to na uliczkach Starego Miasta w Lublinie, gdzie mury kamienic niejedną historię zasłyszały i niejedną kryją tajemnicę. Na Jarmarku historia przeplata się ze współczesnością, wiedza spotyka z zabawą, tradycja z awangardą, gwara z językami obcymi.

Praca Klaidasa Navickasa (źródło: materiały prasowe)

Praca Klaidasa Navickasa (źródło: materiały prasowe)

O wyjątkowości Jarmarku Jagiellońskiego nie stanowią wyłącznie kolorowe stragany wypełnione tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi i rękodziełem, ale przede wszystkim fascynujący ludzie, koncerty muzyki folkowej i kapel ludowych, sztuki teatralne, pokazy filmowe, działania parateatralne, czy wreszcie barwne pochody dwumetrowej kury w orszaku mieszczan, kuglarzy, rzemieślników i muzyków. Jarmark Jagielloński to też niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w rozmaitych warsztatach rzemieślniczych, instrumentalnych i tanecznych, czas rozmów i spotkań. Wśród bogatej oferty tej części Jarmarku znajdą się m. in.: warsztaty malowania na szkle, garncarskie, tkackie, wycinanki, robienia kwiatów z bibuły, czy warsztaty plecionkarskie – wyplatania ze słomy, wikliny i rogożyny.

Jarmark rękodzielniczy – twórcy ludowi zaprezentują rzemiosło poprzez ekspozycję wyrobów rękodzielniczych na straganach rozstawionych na terenie Starego Miasta. W Jarmarku weźmie udział blisko 250 twórców z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy, sprzedających swoje wyroby przez trzy dni. Jarmark to nie tylko handel, ale przede wszystkim prezentacja tradycji rękodzieła i sztuki ludowej. Na straganach można będzie znaleźć m. in.: rzeźbę z drewna i gliny, malarstwo ludowe, ikony, wyroby kowali, kosze z wikliny, rogożyny, ozdoby wyplatane ze słomy, koronkę klockową, haft łowicki, także zabawkę ludową, kapelusze słomiane, wyroby garncarzy z Huculszczyzny, Połtawy, Litwy i wiele innych wyrobów. Nie zabraknie również wiejskiego jadła, miodów, kaszaków, kindziuków, etc. Bogactwo wyrobów pozwala dostrzec różnice i podobieństwa pomiędzy poszczególnymi regionami etnograficznymi Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi.

Letnia Szkoła Plecionkarstwa – projekt składa się z dwóch głównych modułów: warsztatów mistrzowskich oraz wystawy, których głównym założeniem jest zachowanie i promocja, a także kontynuowanie tradycji plecionkarskich. 3-dniowe warsztaty poprowadzą twórcy ludowi, którzy zaprezentują techniki wyplatania oraz wzory wyrobów z różnych regionów, z uwzględnieniem wykorzystywanego materiału. Uczestnicy poznają rodzaje splotów, sposoby pozyskiwania surowców, a także metody przygotowania materiałów do wyplotu.

Warsztaty gry na suce biłgorajskiej – suka biłgorajska to jeden z najbardziej tajemniczych polskich instrumentów ludowych. Na instrumencie gra się techniką paznokciowo-kolanową. Dźwięk na instrumencie trzymanym pionowo wydobywa się przez skracanie, dotykanie strun paznokciami (nie przyciskamy palcami tak jak np. skrzypce, gitara).

Warsztaty robienia fujarek – warsztaty polegają na pokazie jak samodzielnie wykonać prosty ludowy instrument, taki jak fujarka, oraz na nauce gry na wykonanych podczas warsztatów instrumentach. Fujarki są wykonywane z bzu czarnego – krzewu występującego pospolicie w całych Karpatach. Instrumenty wyrabiane z tego krzewu to przeważnie piszczałki, fujarki i fujary. Instrumenty wykonywane są za pomocą prostych narzędzi, takich jak nóż, dłuto, drut, świder.

Warsztaty śpiewu tradycyjnego – warsztaty poprowadzi Agata Harz – z zamiłowania śpiewaczka, z wykształcenia orientalistka. Od ponad 20 lat zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu, praktykuje i naucza techniki śpiewu białym głosem. Specjalizuje się w tradycyjnych pieśniach polskich, głównie z Lubelszczyzny, Podlasia i Mazowsza, ale wykonuje także pieśni poleskie i serbskie. W latach 90. współtworzyła awangardową formację Księżyc, z którą wydała dwie płyty: Nów oraz Księżyc. Członkini wielu zespołów nurtu in-crudo, m.in.: Bractwo Ubogich, Pies Szczeka, zespołu muzyki dawnej Ars Nova, współzałożycielka formacji Wędrowiec (I miejsce w konkursie Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja w 2004 roku).

Jarmark Jagielloński, plakat (źródło: materiały prasowe)

Jarmark Jagielloński, plakat (źródło: materiały prasowe)

Warsztaty wycinanki łowickiej – wycinanka łowicka jest wielobarwna, co odróżnia ją od wycinanek innych regionów Polski. Różnorodność form, a także wielość kolorów wykorzystywanych w wycinankarstwie łowickim daje możliwość zrobienia wielobarwnych, bogatych kompozycji, przypominających obrazy. Poszczególne elementy wycinanki są na siebie naklejane, stąd ich nazwa naklejanki. Pani Maria Ciechańska z wielką precyzją wykonuje wycinanki, które przedstawiają sceny rodzajowe z życia wsi – wesela, zabawy, prace w polu, czy kompozycje roślinne. Warsztaty poprowadzi Maria Ciechańska.

Warsztaty tańców wielkopolskich – Zofia Dragan, silnie związana z miejscowością Bukówiec Górny, jest regionalistką, członkinią i inicjatorką powstania wielokrotnie nagradzanych w kraju i za granicą bukowieckich kapel dudziarskich, autorką wielu tekstów gwarowych i scenariuszy widowisk obrzędowych. Z jej inicjatywy powstał m.in. kabaret Dziura. Pani Zofia wspólnie z Kapelą Manugi poprowadzi warsztaty tańców wielkopolskich.

Warsztat malowania na szkle – warsztaty poprowadzi Marta Walczak-Stasiowska – córka wspaniałego artysty ludowego Zdzisława Walczaka, wywodzącego się z najstarszego zakopiańskiego rodu Gąsieniców, laureata nagrody Oskara Kolberga, snycerza i malarza. Urodziła się w Zakopanem, w którym tworzy i mieszka do dnia dzisiejszego. Ogromny wpływ na jej twórczość miał ojciec, z którym od najmłodszych lat uwielbiała przebywać w pracowni. Tam mogła podpatrywać jak pracuje i tworzy. Słuchała legend i opowieści, które rozwijały jej wyobraźnię i wrażliwość.

Warsztaty gry na suce biłgorajskiej, fot. Wojciech Pacewicz (źródło: materiały prasowe)

Warsztaty gry na suce biłgorajskiej, fot. Wojciech Pacewicz (źródło: materiały prasowe)

Kino Jarmarkowe – w ramach Kina Jarmarkowego będzie można obejrzeć następujące filmy: Sprawa się rypła, Żeniac, Pełnia oraz Big Bang.

Wystawy

  • … z wikliny – wystawa  prezentuje wykorzystanie w sztuce współczesnej wikliny, materiału znanego z rzemiosła tradycyjnego. Od lat wykorzystywana do wyplatania przedmiotów codziennego użytku dla artystów stała się inspiracją i tworzywem. Cięta, wyginana, zaplatana, łączona z innymi materiami otrzymuje nowe zadania i nowe miejsca. Prace, często powstające na plenerach w korespondencji z naturą, w przestrzeni galerii nabierają nowych znaczeń, skojarzeń i odniesień. Organiczna materia jaką jest wiklina pobudza wyobraźnię do tworzenia, jest materią której odbiór możliwy jest za pomocą różnych zmysłów. Możliwości pracy z wikliną są szerokie. Formy przestrzenne, płaskie, łączone z drewnem, papierem, metalem poddawane są ciągłej metamorfozie spowodowanej starzeniem się materii organicznej. W wystawie udział biorą Stanisław Dziubak, Aleksandra Herisz, Katarzyna Krzykawska, Aneta Pliszka, Maria Polakowska – Prokopiak, Elżbieta Piórecka, Narcyz Piórecki, Aleksandra Zuba-Benn, Anna Waszczuk.
  • A śpiewak zawsze był sam wystawa fotografii Norberta Roztockiego poświęcona niedawno zmarłemu Stanisławowi Fijałkowskiemu, muzykowi z Chrzanowa.

Stanisław Fijałkowski nie był przewodnikiem śpiewu swojej wsi, byli inni. Za młodu okrzyknięty kolędnik, potem śpiewał oczywiście w kościele, na weselach, na pogrzebach, w domu, w święte wieczory Bożego Narodzenia, w dobrym towarzystwie bliskich mu ludzi.. Dopiero kiedy zabrakło jednej z tych osób, najważniejszej, ukochanej, zagościł znów szerzej na wyżynach śpiewu. Z miłości. I żeby przetrwać. Udało mu się, zdołał wznieść lirę pomiędzy cienie. Te niewiele ponad 10 lat kariery uczyniło z niego przewodnika śpiewu w wymiarze daleko większym niż Jego wieś. Kochamy Go za to i będziemy pamiętać.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz