Przegląd Sztuki Niezależnej

Od 10 do 12 sierpnia 2012 roku | Lanckorona

Przegląd Sztuki Niezależnej to wystawa i przegląd filmów video prezentujące działania twórców w obszarze społecznym, w odniesieniu do realiów codzienności oraz tzw. norm społecznych. Przegląd Sztuki Niezależnej to także ekspozycja prac artystów działających poza oficjalnym nurtem polskiego artu prezentowanego w opiniotwórczych galeriach w Polsce. Czynnikiem łączącym zaproszonych artystów jest postawa krytyczna wobec zakazów/nakazów a także dystans oraz poczucie humoru, które niejednokrotnie prowadzi do pokazania polskości w krzywym zwierciadle.

Julia Kurek, „Ofelia” (źródło: materiały prasowe)

Julia Kurek, „Ofelia” (źródło: materiały prasowe)

Video

Wśród prac z nurtu krytycznego znajdą się filmy Pawła Hajncla, Izabeli Chamczyk, Marcello Zamenhoffa i Julii Kurek. Paweł Hajncel to artysta znany z dość radykalnej wobec istniejących układów w sferze społeczno-polityczno-kościelnej postawy. Marcello Zamenhoff rejestruje kamerą performance, który wykonuje w niezwykłych sceneriach, np. staje się człowiekiem – nietoperzem (Ukraiński nawigator) oprowadzającym po terenie elektrowni atomowej na Ukrainie. Video jako zapis performance prezentują prace Julii Kurek (Ofelia), Bartka Jarmolińskiego (Ein Kunstler aus Polen ein gutes produkt) i Izabeli Chamczyk (Kochaj mnie - rejestracja akcji we wrocławskim Arttrakt). Symbolikę i metaforę odnajdziemy w Sacrum Izabeli Maciejewskiej, filmie budowanym z fotografii, gdzie ciało ludzkie/kobiece przenikając się z katedrą gotycką staje się świątynią. Prace video w ramach Przeglądu przedstawią również: Grupa Teżewe, ART. Spożywcze Group i Witek Ziemiszewski (który zaprezentuje też prace rysunkowe).

Malarstwo

Cykl monochromatycznych, malowanych przy użyciu szablonów pejzaży, zaprezentuje Artur Trojanowski. Są to obrazy, które zaskakują swoją przewrotnością w tradycyjnym postrzeganiu krajobrazu. Zupełnie inaczej do tego samego tematu podchodzi Rafał Borcz. Jego obrazy tchną spokojem i poetycką liryką. Odmienne, oparte na ekspresji, krytyce i absurdzie malarstwo zaprezentuje Anna Wójcik – młoda artystka z Częstochowy, która w ostatnim okresie dość mocno zaznaczyła swoja obecność w młodej sztuce polskiej. Motywy zaczerpnięte z grafiki komputerowej i bajek są tematem prac Marii Apoleiki, artystki zajmującej się również ilustracją oraz filmem video. Ciało kobiety sprowadzone do formy bliskiej abstrakcji charakteryzuje malarstwo Grzegorza L. Piotrowskiego. Na wystawie będziemy mieli również okazję przyjrzeć się interesującym kolażom Albina Talika .

Sreet Art

Przedstawicielami tej formy sztuki będą aktywiści Grupy Monstfur, w których działaniach widać wyraźnie fascynację znikającą PRL-owską rzeczywistością. Na przeglądzie zaprezentują cykl prac wykonanych na blachachm, a w czasie trwania wystawy grupa stworzy mural w budynku GEESU.

Fotografia

Polski export czyli cykl fotografii Bartka Jarmolińskiego to wizerunek autora umieszczony na okładkach popularnych magazynów takich jak : Vanity Fair, Vogue L’uomo,GQ czy Wysokie obcasy. Projekt obnaża strategię i łatwość manipulowania publicznością poprzez wizerunek oraz złudne znaczenie twarzy z okładki.

W ramach Przeglądu Sztuki Niezależnej projekty fotograficzne zaprezntują: Piotr Petryka, Bogdan Frymorgen, Robert Wierzbicki i Anna Kowal, która wychodząc od wydrukowanej fotografii w ciekawy, autorski sposób tworzy obiekty bliskie malarstwu.

Artur Trojanowski, zdjęcie (źródło: materiały prasowe)

Artur Trojanowski, zdjęcie (źródło: materiały prasowe)

Obiekt/ rzeźba

Uroki miasta czyli pieski – maskotki wśród różowych, błyszczących odchodów to cykl prac Iwony Demko, artystki działającej głównie w obszarze kobiety i jej narządów płciowych (waginatyzm). Dla Pauliny Poczętej wiele przedmiotów z jej otoczenia jest powodem do stworzenia całkiem nowej jakości, jak prezentowany na przeglądzie, obiekt z telewizorów i odbiorników radiowych – swoista piramida czy Wieża Babel. Interesujące podejście do ceramiki zaprezentuje Zbyszek Bury, który klasyczne kafl wykonane z gliny przedstawi w nowej, intrygującej formie.

Działania Agnieszki Ziemiszewskiej, której akcja plakatowania funkcjonuje w przestrzeni miejskiej, są próbą zwrócenia uwagi na istotny problem zaśmiecania przestrzeni publicznej masą przekazów wizualnych traktujących odbiorcę w sposób instrumentalny.

Projekt Cafe wolność duetu Jakubowska/Gromski jest muzyczno-taneczną wizją przedstawiającą jednostkę, prowadzącą spór na granicy mikro i makro świata. Dychotomia ta dąży do odnalezienia siebie w społeczeństwie, wizją wolności osobistej i kontaktów międzyludzkich widzianych przez pryzmat chwili – która jest odbiciem trwania i wieczności.

Anna Wójcik, obraz (źródło: materiały prasowe)

Anna Wójcik, obraz (źródło: materiały prasowe)

Artyści biorący udział w Przeglądzie:

Anna Kowal, Julia Kurek, Izabela Maciejewska, Anna Wójcik, Maria Apoleika, Izabela Chamczyk, Iwona Demko, Agnieszka Ziemiszewska, Antonina Jakubowska/Jan Gromski, Bogdan Frymorgen, Paweł Hajncel, Rafał Borcz, Bartek Jarmoliński, Maciek Ożog, Piotr Petryka, Grzegorz L. Piotrowski, Paulina Poczęta,Robert Wierzbicki, Zbyszek Bury, Albin Talik, Artur Trojanowski, Marcello Zamenhoff, Witek Ziemiszewski, ART. Spożywcze Group, Grupa Teżewe (Anna Kowal, Magda Kryńska), Grupa Monstfur.

Przegląd Sztuki Niezależnej
od 10 do 12 sierpnia 2012 roku
otwarcie: godz. 15.00
Budynek Geesu
ul. Krakowska 159
Lanckorona

Dodaj komentarz