• 2012-09-06

5. Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves

Od 12 września do 16 października 2012 roku | Toruń

Festiwal Art Moves skupia artystów wokół idei sztuki refleksyjnej. Sztuka ta stara się analizować sytuację egzystencjalno-społeczną współczesnych jednostek, żyjących w bardzo szybko zmieniającym się i coraz bardziej globalnym świecie. W ramach festiwalu pokazywane są prace, które odnoszą się zarówno do zjawisk społecznych, jak i procesów psychologicznych, które mają wpływ na życie jednostek i społeczeństw.

Darya Zaichanka, „Where is the meaning" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Darya Zaichanka, „Where is the meaning" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves jest jedynym na świecie festiwalem sztuki bilbordowej. Jego twórcami są artyści Joanna Górska i Rafał Góralski z Galerii Rusz, którzy od trzynastu lat prowadzą w Toruniu najdłużej działającą na świecie galerię bilbordową. To unikatowe doświadczenie ma zarówno wpływ na ich twórczość, jak i kształt i formę festiwalu Art Moves.

W ramach festiwalu w przestrzeni miasta prezentowane są prace w dwóch blokach – głównym i konkursowym. Do bloku konkursowego wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez młodych artystów z całego świata. Prace te są twórczą wypowiedzią artystyczną na temat konkursowego hasła. Tematy corocznych edycji konkursu wybierane są w taki sposób, by korespondowały z procesami i zjawiskami społecznymi kształtującymi współczesny, globalny świat. Wyrastają one z głębokiej refleksji o podłożu socjologicznym, psychologicznym, filozoficznym i są wyrazem troski o kształt rzeczywistości, w jakiej żyjemy.

Na tegoroczny Konkurs Sztuki na Bilbordach wpłynęło w sumie 1450 prac, nadesłanych przez 784 artystów z 62 krajów świata. Pojawiły się prace z Australii, Argentyny, Bośni i Hercegowiny, Korei Południowej, Indii, Indonezji, Filipin, Singapuru, Holandii, Hiszpanii i wielu innych. Ogromne zainteresowanie festiwalem artystów z całego świata wskazuje na wielki potencjał, jaki tkwi w idei festiwalu oraz w przestrzeni publicznej.

Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem: Gdzie leży sens? Na górze czy na dnie?. Konkursowe hasło można było traktować jako metaforę procesów zachodzących we współczesnym świecie. Żyjemy obecnie w czasie kryzysu, który postrzegamy jako swoistego rodzaju chorobę, z której jak najszybciej chcielibyśmy się wyleczyć. Z drugiej strony ta choroba może być dla nas jedyną szansą na zatrzymanie się w pędzącym bez opamiętania świecie i przemyślenia na nowo: po co, dlaczego i w jakim kierunku idziemy? Czy jesteśmy zadowoleni z funkcjonowania rzeczywistości, którą zbudowaliśmy? Czy zmierzamy w górę czy raczej na dno? Czy jesteśmy zadowoleni z celów, jakie sobie stawiamy? Czy te cele są nasze, czy raczej zostały nam narzucone? Gdzie właściwie leży sens? Czy można go wskazać palcem na mapie? A może wyparował? Czy sensem ludzkiego istnienia jest nieustanna maksymalizacja zysków, gromadzenie, konsumowanie, bogacenie się, bycie na szczycie? Czy może raczej ucieczka, izolacja, zanegowanie rzeczywistości, zaszycie się gdzieś na odludziu? A może lepiej znaleźć nowe rozwiązania, które pomogą nam korzystać z dobra, które jako ludzkość wypracowaliśmy, a z drugiej strony pomogą czuć się szczęśliwym, budować dobre relacje z innymi, dbać o siebie, bliskich, rzeczywistość? Jak zaleźć satysfakcjonujące rozwiązania i gdzie odnaleźć sens?

Jak co roku większość prac będzie można oglądać na Placu Rapackiego i przy ulicy Chopina (blok główny i konkursowy). Nowością jest również pokaz prac w formie mobilnej wystawy. Artyści Galerii Rusz postanowili przenieść do Torunia swoje doświadczenia wyniesione z mobilnych projektów w Wielkiej Brytanii i przybliżyć część prac wszystkim mieszkańcom. Objazdowa wystawa odwiedzi wiele dzielnic Torunia, również jego lewobrzeżną część (Podgórz i Stawki). W tym roku zaprezentują też poszerzony pokaz na ulicznych ekranach LED. Będzie to pokaz wzdłuż ciągu komunikacyjnego – od skrzyżowania Kraszewskiego/Matejki, poprzez Czerwoną Drogę, do Odrodzenia/Szosy Chełmińskiej.

Rirkrit Tiravanija (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rirkrit Tiravanija (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rirkrit Tiravanija jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych artystów swojej generacji. W swojej działalności artystycznej łączy tradycyjne wykonywanie przedmiotów z publicznymi akcjami artystycznymi. Jego instalacje często przyjmują formę pomieszczeń, w których ludzie spędzają razem czas jedząc, gotując, czytając czy grając muzykę. Architektura i struktury, w których się żyje i nawiązuje relacje z innymi ludźmi, stanowią najważniejszy element jego twórczości. Artysta wystawiał swoje prace w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku (MOMA), na Biennale w Wenecji w 2003 i wielu innych galeriach na świecie. Jest laureatem prestiżowej Nagrody Hugo Boss, przyznawanej przez Muzeum Guggenheima.

Peter Liversidge – jego siłą napędową jest idea, że najlepsza sztuka powstaje na marginesie formalnego pojęcia sztuk pięknych. Dlatego też dzieła tworzone przez artystę często wykorzystują banalne, codzienne materiały, których zastosowanie jest zmienione lub zawłaszczane na jego własny użytek. Pełne zaangażowanie artysty w przestrzeń i społeczność, dla których tworzy swoje propozycje leży u podstaw jego zróżnicowanej i dynamicznej twórczości. Jego prace można oglądać w wielu galeriach Europy i Ameryki.

Susan O’Malley to amerykańska artystka, tworząca projekty o mocnym zabarwieniu społecznym. Używa prostych i łatwo rozpoznawalnych narzędzi, służących przyciągnięciu i zaangażowaniu widza – wygłaszając pełne mocy przemowy, prosząc o radę nieznajomych, tworząc pokoje wypełnione inspirującymi plakatami, wrzucając ulotki do skrzynek pocztowych okolicznych mieszkańców. Ostatecznym celem projektów O’Malley jest wzbudzić nadzieję, optymizm i poczucie jedności w naszym życiu. Zarówno jako artystka i jako kurator, brała udział w programach i wystawach w rejonie Zatoki San Francisco oraz w projektach międzynarodowych w Danii i Polsce.

Alicia Eggert jest interdyscyplinarną artystką, której prace najczęściej przybierają formę ruchomych, interaktywnych rzeźb. Artystka często używa języka i czasu, jako swoich materiałów. Ponieważ twórcza praktyka Eggert opiera się na koncepcie, nie na procesie, jej najlepsze prace powstają w wyniku kolaboracji. Współpraca z innymi artystami pozwala jej dzielić się doświadczeniem i radością, odpowiedzialnością i sukcesem z innymi osobami. Artystka wystawia swoje prace na całym świecie: w Chinach, Kanadzie, USA, Australii.

Alicja Eggert (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alicja Eggert (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anatol Knotek to austriacki artysta i poeta wizualny. W centrum jego zainteresowań artystycznych znajdują się poezja wizualna, poezja konkretna, instalacje oraz sztuka konceptualna. Prace artysty są idealną kombinacją lekkości tonu i prowokacyjnego przesłania. Brał udział w międzynarodowych wystawach grupowych i indywidualnych, a jego prace publikowane są w periodykach, podręcznikach i antologiach.

Egor Kraft w swoich artystycznych poszukiwaniach bazuje na osiągnięciach europejskiej i amerykańskiej sztuki konceptualnej, minimalizmu i rosyjskiej awangardy. Interesuje go francuska filozofia, teoria mediów i popkultura. Jego celem jest poszukiwanie nowej estetyki i nowego języka obrazu, czerpiących zwłaszcza z procesu dekonstrukcji i przemyślenia na nowo utartych form. Swoje prace wystawiał w Gerlesborg w Szwecji, w Petersburgu, Moskwie, Kijowie, Amsterdamie i Sydney.

Christine Wong Yap jest interdyscyplinarną artystką tworzącą instalacje, rzeźby i multiple, podejmujące tematykę optymizmu i pesymizmu. Jej prace badają paradoks tego, w jaki sposób codzienne materiały i sytuacje mogą dać początek irracjonalnym oczekiwaniom, emocjom i doświadczeniom. Zainspirowana konceptualnymi strategiami, fenomenologią i psychologią, twórczość Yap ma charakter eksperymentalny i jest jedyna w swoim rodzaju, tworzona za pomocą tanich środków i szczera w wyrazie. Jej prace były ostatnio wystawiane w Wielkiej Brytanii i USA.

Galeria Rusz to grupa artystyczna (Joanna Górska i Rafał Góralski) zajmująca się przede wszystkim kreowaniem i prezentacją sztuki w przestrzeni miejskiej. Od 1999 roku artyści prowadzą własną galerię bilbordową w Toruniu, gdzie pokazują własne prace, jak i prace zaproszonych gości. Jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, prezentujący non stop sztukę na jednym bilbordzie. Grupa zarówno tworzy plakaty bilbordowe, murale, realizuje akcje plakatowe, jak i przeprowadza interwencje oraz akcje społeczne w przestrzeni miasta. Artyści byli wielokrotnie nagradzani, wystawiali swoje prace w Polsce i za granicą.

5. Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves 2012
Od 12 września do 16  października 2012 roku
Toruń

Dodaj komentarz