• 2012-09-19

Greg Marinovich, Warsaw Circus

Od 27 września do 21 października 2012 roku | Galeria Pauza w Krakowie

Czarno-biały reportaż zrealizowany w 1992 roku w Warszawie. Mimo, iż właściwie każdy z nas, przynajmniej raz w życiu odwiedził cyrk, zdjęcia Marinovicha na pewno będą dla widzów czymś nowym. Autor skupia się na codzienności pracowników, zagląda za cyrkową kurtynę, do ich sypialni, pokazuje co robią w wolnym czasie, zdzierając jednocześnie z bohaterów jaskrawe maski, powszechnie znane z areny cyrkowej. Unika przeestetyzowanych obrazków kojarzonych z rozrywkową funkcją cyrku. Świadomie używa czarno-białego materiału o grubym klasycznym ziarnie, by podkreślić szczerość narracji. To nie są fotografie dosłownie o cyrku i cyrkowcach, ale o Polsce czasu silnym przemian, o społecznym głodzie emocji i o ucieczce od mało kolorowej rzeczywistości lat 90-tych.

Greg Marinovich, wystawa „Warsaw Circus” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Greg Marinovich, wystawa „Warsaw Circus” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Greg Marinovich urodził się w 1962 roku w RPA. Wielokrotnie nagradzany fotoreporter, filmowiec i fotoedytor, członek niezależnego Klubu Pif Paf. Współautor książki: The Bang Bang Club, która opisuje przemiany demokratyczne w RPA, które fotografował wraz z Kevinem Carterem, Joăo Silvą i Kenem Oosterbroekiem. W 1991 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera za zdjęcia przedstawiające zwolenników Afrykańskiego Kongresu Narodowego brutalnie mordujących mężczyznę uznanego za szpiega Inkathy. Przez ponad 25 lat zajmował się fotografią konfliktową, dokumentalną i newsową w świecie. Jego zdjęcia pojawiały się w najlepszych międzynarodowych tytułach m.in. Time, Newsweek, The New York Times, The Washington Post, Wall Street Journal, The Guardian of London i wielu innych. Jest również członkiem komitetu nominacyjnego World Press Master Class na Afrykę oraz w roku 1994 i 2005 był jurorem konkursu World Press Photo. Ponadto w 2009 roku otrzymał nagrodę Nat Nakasa za odważne dziennikarstwo. Marinovich był głównym fotoedytorem projektu Twenty Ten, koordynując pracę ponad 100 afrykańskich dziennikarzy, związanych z wszystkimi rodzajami mediów.

Aktualnie jest fotoedytorem w w IMaverick i Daily Maverick, pracuje jako fotoreporter freelancer. Pracuje nad filmem o byłych milicjantach z Thokozy (RPA) oraz nad kolejną książką.

Wystawie towarzyszyć będzie promocja polskiej edycji książki Bractwo Bang Bang Grega Marinovicha i Joăo Silvy w przekładzie Wojciecha Jagielskiego, wydana przez wydawnictwo SQN. Książka Bractwo Bang Bang to wciągająca opowieść o przyjaźni, współzawodnictwie, męskości i przygodach czterech młodych reporterów zdających relacje z demokratyzowania się RPA.

W opanowanej przez chaos Afryce nigdzie nie jest bezpiecznie. Mimo to europejscy i amerykańscy fotografowie śmiało wkraczają na teren regularnych bitew, pokazując światu, że na Czarnym Kontynencie nie ma litości. Ken, Gregory, Kevin i Joăo pracują dla Wydawnictwa Star, a ich zdjęcia zdobią okładki każdej renomowanej gazety na świecie. Są na miejscu zawsze, gdy dzieje się coś ważnego. Chwała, popularność, nagrody i uznanie nie przekładają się jednak na szczęście osobiste. Widząc tyle rozlewu krwi, nie można tak po prostu przejść do normalności. Żądza najlepszych ujęć i pozorne lekceważenie ryzyka przysporzyła sławy grupie reporterów: Gregowi Marinovichowi, Joăo Silvie, Kenowi Oosterbroekowi oraz Kevinowi Carterowi, znanej jako Bractwo Bang Bang.

Greg Marinovich, João Silva „Bractwo Bang Bang”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Greg Marinovich, João Silva „Bractwo Bang Bang”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Oosterbroek już nie żyje. Został zabity na kilka dni przed pierwszymi powszechnymi wyborami w historii RPA. Carter, który zdobył Pulitzera za kultowe zdjęcie z Sudanu (z małą afrykańską dziewczynką i sępem w tle), popełnił samobójstwo wkrótce po wspomnianych wyborach. Dwaj pozostali, Greg Marinovich oraz Joăo Silva napisali tę książkę, która stała się inspiracją do nakręcenia filmu o takim samym tytule. Bractwo Bang Bang to historia o ich odwadze i hołd złożony tym, którzy odeszli.

Joăo Silva to fotograf New York Timesa uhonorowany między innymi dwiema nagrodami World Press Photo, nagrodą Overseas Press Club oraz nagrodą Frontline Club za całokształt pracy. Ostatnie dwadzieścia lat poświęcił relacjonowaniu konfliktów na całym świecie. Urodził się w Lizbonie, a obecnie mieszka z żoną i dziećmi w Johannesburgu.

Na tym polega praca fotoreportera wojennego – być we właściwym miejscu o właściwej porze, zrobić zdjęcia i posłać je w świat jak informację.

Krzysztof Miller

Greg Marinovich, wystawa „Warsaw Circus” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Greg Marinovich, wystawa „Warsaw Circus” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Harmonogram wydarzeń:

  • 27 września-21 października – wystawa fotografii Warsaw Circus w Galerii Pauza
  • 4 października – spotkanie z udziałem Greg’a Marinovich’a w Galerii Pauza

18.00 – spotkanie z czytelnikami
20.00 – wernisaż wystawy Warsaw Circus

  • 5 października – spotkanie z Greg’iem Marinovich’em w Empiku Junior w Warszawie
  • 7 października – 12.00-16.00 warsztaty z fotoreportażu i fotoedycji z Greg’em Marinovich’em

Kino Pauza:

  • 5 października – film Klub Bang Bang, reż. Steven Silver, Kanada/RPA (2010) 106’ oraz pokaz etiud dokumentalnych Greg’a Marinovich’a, godz. 18.00
  • 6 października – film Klub Bang Bang, reż. Steven Silver, Kanada/RPA (2010) 106’ oraz pokaz etiud dokumentalnych Greg’a Marinovich’a, godz. 18.00. Po seansie odbędzie się spotkanie z Greg’iem Marinovichem.

Greg Marinovich Wystawa Warsaw Circus
Od 27 września do 21 października 2012 roku
Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/3
Kraków

Dodaj komentarz