• 2012-09-25

Rawa Blues Festival

6 października 2012 roku | Katowice

32. edycja Rawa Blues Festival odbędzie się 6 października w katowickim Spodku. Główną gwiazdą wieczoru jest Robert Cray Band, pięciokrotny zdobywca Grammy, wielki artysta bluesa który do Polski przyjedzie po raz pierwszy w miesiąc po premierze najnowszego albumu Nothin But Love. Oprócz niego podczas koncertu finałowego zagrają Eric Sardinas & Big Motor, Roomful of Blues, The Reverend Peyton’s Big Damn Band, Davina & The Vagabonds oraz Irek Dudek Big Band. W sumie przez 14 godzin na dwóch scenach zagra tego dnia 18 zespołów.

Eric Sardinas & The Big Motor podczas występu w trakcie Rawa Blues Festival 2009, fot: Łukasz Rak (źródło: mat. pras. organizatora)

Eric Sardinas & The Big Motor podczas występu w trakcie Rawa Blues Festival 2009, fot: Łukasz Rak (źródło: mat. pras. organizatora)

Na dużej scenie zagrają Union of Blues, Dr. Blues & Soul Re Vision, Harmonijkowy Atak. Ponadto szerszej publiczności zaprezentują się dwa zespoły ze sceny bocznej – Heron Band - zespół wyłoniony w drodze plebiscytu internetowego, a drugi to tradycyjnie laureat konkursu publiczności. Koncert na dużej scenie rozpocznie się o godzinie 15.00.

Na scenie bocznej zagrają: Banda Band, Marek Makaron Motyka, Two Timer, Arek Zawiliński i Na Drodze, Heron Band, Bez Wat, Blue Band Blues, The Blues Expierience i Around The Blues. Koncert na scenie bocznej rozpocznie się o godzinie 11.00.

Zgodnie z zapowiedziami dyrektora Festiwalu, Irka Dudka, na tegorocznej Rawie pojawi się wyjątkowo mocny skład zespołów. Główną gwiazdą będzie pięciokrotny laureat nagrody Grammy, żywa legenda bluesa – Robert Cray z zespołem. Po raz pierwszy na Rawa Blues Festival wystąpi aż pięć wyśmienitych zespołów z USA:

Robert Cray amerykański gitarzysta i wokalista, pięciokrotny laureat nagrody Grammy, jest obecnie jednym z najbardziej uznanych muzyków bluesowych na świecie. Rok temu Cray został uhonorowany miejscem w Blues Hall Of Fame, panteonie sław, które wniosły znaczący wkład w rozwój bluesa na świecie. Na Rawie wystąpi wraz ze swoim zespołem – Robert Cray Band – w miesiąc po premierze najnowszego krążka Nothin But Love. Będzie to pierwszy i jedyny w trakcie europejskiej trasy występ Roberta Craya w Polsce.

Robert Cray swoją przygodę z muzyką rozpoczął jako nastolatek. Jako student architektury założył swój pierwszy zespół Steakface z którym wykonywał utwory takich artystów jak m.in. Jimi Hendrix, Fleetwood Mac, Jethro Tull, Spirit and The Faces. Niedługo potem jego muzycznym guru zostaje Albert Collins. W kolekcji płyt swojego ojca odnajduje dalsze inspiracje: muzykę Muddy Watersa i Howlin’ Wolfa. Wtedy właśnie zostałem fanatykiem. Nikt nie mógł mi powiedzieć, że cokolwiek było lepsze od bluesa – powiedział Robert Cray w wywiadzie dla czasopisma Musician. W roku 1980 The Robert Cray Band wydaje swoją pierwszą płytę Who’s Been Talkin’. Kolejna płyta zatytułowana Bad Influence otrzymuje cztery prestiżowe Blues Awards, a zespół daje koncerty w USA, Japoni i Europie w tym kilka z Ericem Claptonem.

Od tego czasu Robert Cray zdobywa 5 nagród Grammy i dziesiątki innych wyróżnień, a w 2011 roku zostaje wprowadzony do Blues Hall of Fame. Cray miał okazję zagrać u boku Johna Lee Hookera na jego albumie Boom Boom, grając solo w piosence Same Old Blues Again. Zagrał również solo w piosence Baby Lee na płycie Hookera Healer.

Pięciokrotny zdobywca Grammy podsumował 35 lat swojej kariery podwójnym koncertowym albumem Live From Across the Pond wydanym w roku 2006 a zawierającym nagrania dokonane w londyńskiej Royal Albert gdzie artysta otwierał koncerty Erica Claptona.

Na tegorocznym Rawa Blues Festival Robert Cray Band wystąpi w składzie, w którym nagrał swoją studyjną płytę This Time.

Eric Sardinas & Big Motor – amerykański gitarzysta blues-rockowy, który już raz porwał publiczność na Rawie w 2009 roku. Uczucie musiało być wzajemne, ponieważ muzyk zrezygnował z kilku koncertów w USA i rozpocznie wcześniej swoją europejską trasę koncertową właśnie w Katowicach.

Eric Sardinas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eric Sardinas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eric Sardinas urodził się w 1970 roku w Fort Lauderdale na Florydzie. Jako sześciolatek, grał już na gitarze. Pomimo leworęcznoœci Eric zaczął grać jako praworęczny i był to główny czynnik w formowaniu się jego unikalnego stylu i niezwykłej techniki. Kontakt z muzyką gospel, R&B czy nagraniami wytwórni Motown skłonił go do poszukiwania przepełnionych emocjami brzmień takich tytanów bluesa z Delty Mississipi jak Charlie Patton, Son House, Robert Johnson, Skip James, Bukka White, Barbecue Bob, Blind Willie McTell czy Fred McDowell. Wykonawcy tacy jak Elmore James, Howlin’ Wolf, Muddy Waters, Otis Rush i Albert King wraz z gitarzystami z niespokojnych lat ‘60 i ‘70, zostali później zaliczeni do jego ulubionych muzyków.

Eric gra na zmodyfikowanej przez siebie gitarze rezofonicznej techniką slide. Eric Sardinas otrzymał entuzjastyczne recenzje za swoje albumy studyjne Treat Me Right (1999), Devil’s Train (2001) oraz wydane w wytwórni Steve Vai’a Favored Nations: Black Pearls (2003) i Eric Sardinas and Big Motor (2008). Jego występ podczas 30 edycji Rawa Blues Festival został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Miejmy nadzieję, że i w tym roku energetyczna dawka muzyki będącej połączeniem korzeni gatunku z współcześnie grająca sekcja spotka się z ogromnym aplauzem.

Roomful of Blues – ośmioosobowy bluesowo-swingujący big band z Rhode Island, którego początki sięgają lat 60. Pięciokrotnie nominowani do Grammy, dwukrotnie uhonorowani przez międzynarodową ankietę krytyków magazynu Down Beat w kategorii Najlepszy Zespół Bluesowy.

Roomful of Blues (źródło: materiały prasowe organizatora)

Roomful of Blues (źródło: materiały prasowe organizatora)

Według Down Beat magazine Roomful of blues stanowią klasę dla samych siebie więc nic dziwnego, że sam wielki Count Basie nazwał ich najgorętszym zespołem bluesowym jaki kiedykolwiek słyszał. Od 1967 roku grupa, której brzmienie wywodzi się ze swinga, rock’n'rolla, muzyki soul i bluesa otrzymała pięć nominacji do nagród Grammy oraz wiele innych wyróżnień, by wspomnieć tylko o siedmiu Blues Music Awards (w tym dla najlepszego zespołu w roku 2005).

Działając nieprzerwanie od ponad 40 lat na scenie bluesowej Roomful of Blues osiągnął wielką popularność, uznanie krytyków i rzesze zagorzałych fanów na całym świecie. Dwukrotnie zespół został wybrany w międzynarodowym plebiscycie krytyków Down Beatu w kategorii najlepszy zespół bluesowy.

Grupa rozpoczęła współprace z wytwórnią Alligator Records nominowaną do nagrody Grammy płytą That’s Right w roku 2003. Kolejne albumy Standing Room Only i Raisin’ A Ruckus otrzymały wysokie oceny zarówno krytyków jak i fanów. Ich najnowsza płyta Hook, Line & Sinker szczególnie uwypukla umiejętności wokalne i instrumentalne zespołu.

Roomful of Blues jest jednym z najbardziej radosnych zespołów na świecie. Jak napisał o nich People magazine Roomful of Blues potrafią zmienić nudny wieczór w radosną noc pełną znakomitej zabawy. Zespół występował z wieloma gwiazdami poczynając od B.B. Kinga, Otisa Rusha i Stevie Ray Vaughana, a na Ericu Claptonie i Carlosie Santanie kończąc.

The Reverend Peyton’s Big Damn Band – trzyosobowy zespół z Indiany grający country bluesa. Nagrali siedem albumów, zostali wybrani najlepszym zespołem podczas Warped Tour 2010. W sierpniu wydali najnowszy album, są w niemal permanentnej trasie koncertowej. Ich oryginalne wideoklipy zdobywają niebywałą jak na bluesa popularność w YouTube.

The Reverend Peyton's Big Damn Band (źródło: materiały prasowe organizatora)

The Reverend Peyton's Big Damn Band (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z głębi Indiany pochodzi The Reverend Peyton’s Big Damn Band – trio nawiązujące w swojej muzyce do tradycji takich legend jak Son House i Charley Patton. Swoją karierę rozpoczęli sprzedając wszystkie swoje rzeczy i wyruszając w trasę by grać ponad 250 koncertów w ciągu roku. Zespół występował w całej Ameryce, Kanadzie i Europie powoli budując swoją pozycję w świecie bluesa.

Wyrastamy z tej samej tradycji co Charley Patton i Fury Lewis, tak jak oni wzięliśmy swoje instrumenty i postanowiliśmy zobaczyć jak świat zareaguje na nasza muzykę – wyjaśnia leader tria Josh Peyton. Oni śpiewali o tym co ich nurtowało w ich czasach, o tym co było dla nich istotne i my robimy to samo obecnie. To trudna droga, lecz uważam że obecnie jedyna aby dotrzeć z nasza muzyką do ludzi.

W 2008 roku po podpisaniu kontraktu z wytwórnia SideOneDummy Records zespół wydaje płytę The Whole Fam Damily, która osiąga 4 miejsce na bluesowej liście Bilboardu. Kolejne płyty zespołu również osiągają znakomite miejsca w pierwszej dziesiątce notowań Bilboardu.

The Reverend Peyton’s Big Damn Band tworzą wokalista i gitarzysta grający na oryginalnych instrumentach z lat 30 ubiegłego wieku, Reverend Josh Peyton, śpiewająca i grająca na gitarze jego żona Breezy Peyton oraz grający na skromnym zestawie perkusyjnym (w tym na plastikowym wiadrze) Aaron Persinger. W swoich utworach wykonawcy opowiadają bezpośrednio o problemach, które ich dotykają.

Davina and The Vagabonds – zespół z Minneapolis z bardzo utalentowaną liderką, Daviną Sowers, wokalistką i pianistką. Zespół grający energetyczną i taneczną mieszankę bluesa, jazzu, roots i rocka. Na pierwszy rzut oka pomysł zespołu bluesowego bez gitary wydawać się może co najmniej odważnym o ile nie szalonym. Jednak w wypadku pochodzącego z Minneapolis kwintetu z pewnością nie będzie brakowało brzmienia tego najbardziej klasycznego członka bluesowego instrumentarium.

Davina and The Vagabonds (źródło: materiały prasowe organizatora)

Davina and The Vagabonds (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leaderka, a zarazem wokalistka i pianistka Davina Sowers pochodzi z przemysłowego miasta Altoona, w zachodniej Pensylwanii. Jej matka była wokalistką folkową, a jej ojczym wprowadził ją do świata starych nagrań bluesowych i jazzowych, które odtwarzał jej na starym patefonie marki Victrola. Chociaż Davina ma klasyczne wykształcenie pianistyczne i lata doświadczeń zarówno jako pianistka jak i nauczycielka, jednak niespokojny duch zaprowadził ją do Key West na Florydzie, gdzie grała na gitarze na ulicy za datki do kapelusza od turystów. To w Key West poznała swojego późniejszego męża basistę Michaela Caravale i za jego namowa zamieniła piasek i palmy Florydy na lasy i śniegi Minnesoty.

Słuchanie Davina & the Vagabonds jest jak podróż cudowną maszyną muzycznego czasu. Rozmach i wirtuozowskie umiejętności pozwalają muzykom odtworzyć brzmienie i ponadczasowy urok złotego wieku amerykańskiej muzyki na scenie.

Irek Dudek Big Band – kompozytor, wokalista i harmonijkarz, a przede wszystkim bluesman o wielu wcieleniach zagra na Rawie wraz ze swoim Big Bandem. Laureat Fryderyka 2011 zapowiada wielki zespół i przekrojowy repertuar.

Heron Band to nowy gdyński zespół który tworzą znani i doświadczeni muzycy – Anna Heron (voc., współpracowała m.in. ze Sławkiem Wierzcholskim współtworząc antologię polskiego bluesa), Artur Przygoda (git., Canada Blues, Farba) Maciej Warda (bas, Jacek Siciarek i Dzień dobry, Farba), Piotr Łopacki (instr. klawiszowe), Sławomir Jarosz (perk.). Zespół prezentuje mieszankę stylów: blues,funky,soul,rock , w której skład wchodzą kompozycje własne, oraz covery takich wykonawców jak Tina Turner, Led Zeppelin i innych w własnych aranżacjach. W Adventure Studio, którego właścicielem jest gitarzysta Artur Przygoda, grupa pracuję nad debiutancką płytą i przygotowuję się do jesiennych klubowych koncertów.

Heron Band (źródło: materiały prasowe organizatora)

Heron Band (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rawa Blues Festival to jeden z najstarszych festiwali bluesowych w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i najwiekszy na swiecie odbywajacy się in-door (pod dachem). Festiwal otrzymał w lutym 2012 roku nagrodę Keeping The Blues Alive, wyróżnienie mające na celu uhonorowanie osób i organizacji mającym istotny wpływ na propagowanie i promowanie muzyki bluesowej i jest przyznawane przez największe stowarzyszenie bluesowe na świecie, The Blues Foundation.

32. Rawa Blues Festival
6 października 2012 roku
Katowice

Dodaj komentarz