Samozapłon

Od 6 października do 18 listopada 2012 roku | Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej

7. Wystawa Kuratorska Bielskiej Jesieni pt. Samozapłon, zrealizowana jest według pomysłu Michała Suchory wyłonionego z propozycji nadesłanych na konkurs dla kuratorów. Kilkadziesiąt prac 12 zaproszonych artystów – reprezentujących różne pokolenia i środowiska, tworzących w skrajnie odmiennych estetykach, pracujących w kraju i za granicą – zajmuje całą przestrzeń galerii: dwie sale wystawowe oraz hol na piętrze. W zamyśle kuratora dzieła każdego artysty – a zatem także poszczególne indywidualności twórcze – tworzą własne małe przestrzenie, autonomiczne względem siebie, niepotrzebujące punktów stycznych. To, co łączy prace, to tytułowy samozapłon, mający miejsce w pracowni każdego artysty, oznaczający inspirację twórczą, wyjątkowość i niepowtarzalność samego aktu tworzenia.

Adam Adach, „Nędza pocieszająca biedę”, 2011, olej, płótno, 155 x 130 cm, (źródło: materiały prasowe Galerii Bielskiej BWA)

Adam Adach, „Nędza pocieszająca biedę”, 2011, olej, płótno, 155 x 130 cm, (źródło: materiały prasowe Galerii Bielskiej BWA)

Każda wystawa kuratorska z cyklu Bielska Jesień próbuje dotrzeć do istoty malarstwa, drąży sprawy koloru, światła, faktury, ale też znaczeń, symboliki, filozofii. Prace artystów prezentowanych na wystawie Samozapłon odnoszą się do wszystkich tych pojęć, a nawet je rozszerzają. Abstrakcje inspirowane naturą lub wręcz przez nią stworzone, powierzchnie o najróżniejszych fakturach, szeroki wachlarz użytych materiałów, łącznie z silikonem i emalią alkidową, subtelna kolorystyka, mistrzowsko wykorzystane światło. Ale też obrazy przedstawiające: martwe natury czy portrety o znamiennych tytułach, stawiające pytania w obszarze etyki, socjologii. Warsztat malarski poszerzony o fotografie i obiekty. Także wideo i literatura, jako dzieło wspólnie kreujące pewną rzeczywistość, wymyśloną, a więc nierealną, ale zanurzoną w prawdziwej historii i heroicznym okresie sztuki – mówi o wystawie Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

Praca nad Samozapłonem uświadomiła mi, że wszelkie próby pogrzebania malarstwa jako medium archaicznego są przedwczesne. Wystawa w Galerii Bielskiej BWA pokazuje jego wielowątkowość i niewyczerpany potencjał – uznał kurator Michał Suchora.

Samozapłon, Galeria Bielska BWA, wernisaż, 5.10.2012, na zdjęciu Michał Suchora, fot. Krzysztof Morcinek

Samozapłon, Galeria Bielska BWA, wernisaż, 5.10.2012, na zdjęciu Michał Suchora, fot. Krzysztof Morcinek

Samozapłon jest próbą spojrzenia na sztukę przez pryzmat artysty, a nie nadbudowanej nad sztuką teorii. Zaprosiłem do udziału w wystawie 12 twórców z różnych środowisk, pokoleń, reprezentujących skrajnie odmienne estetyki, ponieważ moim zamiarem było pokazać nie tyle zamkniętą, spójną narrację, co kalejdoskopowy charakter polskiego malarstwa początku XXI wieku. Zobaczymy więc nie tylko tradycyjnie pojęte, dwuwymiarowe obrazy, ale także obiekty, fotografie i wideo. Ciekawym uzupełnieniem projektu o malarstwie będzie film Anny Baumgart pt. Zdobywcy słońca jako mock documentary – mówi Michał Suchora o wystawie Samozapłon w Galerii Bielskiej BWA.

W ocenie Agaty Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA, autor koncepcji, uznając brak punktu odniesienia dla współczesnej sztuki, wybrał do wystawy kilka postaw artystycznych, które przez swą odmienność i nieortodoksyjność w podejściu do tworzywa stają się ciekawym spojrzeniem na żywotność najstarszego medium, jakim jest malarstwo.

W wystawie uczestniczą artyści: Adam Adach, Anna Baumgart, Agnieszka Brzeżańska, Jarosław Fliciński, Joanna Janiak i Piotr C. Kowalski, Justyna Kisielewska, Tomasz Kowalski, Marzena Nowak, Katarzyna Przezwańska, Zbigniew Rogalski i Małgorzata Szymankiewicz.

Koncepcja Michała Suchory okazała się najciekawsza w tegorocznym konkursie dla kuratorów ogłaszanym przez Galerię Bielską BWA na przemian z konkursem dla malarzy – Biennale Malarstwa Bielska Jesień – i będzie prezentowana w październiku i listopadzie br. jako 7. Wystawa Kuratorska Bielskiej Jesieni. Celem konkursu jest realizacja wystawy ukazującej najistotniejsze zjawiska i tendencje w polskim malarstwie współczesnym.

W poprzednich edycjach konkursu kuratorskiego prezentowane były wystawy według koncepcji kuratorów: Bożeny Czubak, Adama Szymczyka, duetu ex-girls: Magdaleny Ujmy i Joanny Zielińskiej, Jarosława Lubiaka i Kamila Kuskowskiego oraz Agnieszki Żechowskiej (poza konkursem wystawę kuratorską w 2010 roku przygotowała Agata Smalcerz).

Michał Suchora urodził się w 1984 roku w Poznaniu. Studiował historię sztuki i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorem tekstów do katalogów wystaw (Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Temporary Gallery w Kolonii) oraz pism i portali o sztuce. Obecnie, wraz z Justyną Kowalską i Tomaszem Platą, prowadzi prywatną galerię BWA Warszawa.

Podczas otwarcia wystawy Anna Baumgart opowie o swoim projekcie – filmie Zdobywcy słońca, natomiast po wernisażu wystąpi Dominika Olszowy z koncertem DJ Dompol i wariacje na jedną rękę. Muzyka połączona będzie z autorskimi wizualizacjami artystki. Wystawie towarzyszy katalog pod redakcją Michała Suchory w polskiej i angielskiej wersji językowej (wydawca: Galeria Bielska BWA).

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tomasz Kowalski, „Bez tytułu (Sklep)”, 2012, olej, akryl, płótno, 120 x 95cm, (źródło: materiały prasowe Galerii Bielskiej BWA)

Tomasz Kowalski, „Bez tytułu (Sklep)”, 2012, olej, akryl, płótno, 120 x 95cm, (źródło: materiały prasowe Galerii Bielskiej BWA)

Artyści, których prace będzie można oglądać podczas wystawy:

Adam Adach – malarz. Urodził się w roku 1962 w Nowym Dworze Mazowieckim. Mieszka i pracuje w Paryżu oraz Warszawie. Przed wyjazdem do Francji, pod koniec lat 80., ukończył studia weterynaryjne w SGGW. Malarstwo studiował w Ecole Supèrieure des Beaux-Arts w Lyonie we Francji (1990) i podyplomowo w Ecole Nationale Supèrieure des Beaux-Arts (ENSBA) w Paryżu (1995). W 2007 roku nominowany był do najbardziej prestiżowej francuskiej nagrody dla młodych artystów – Prix Marcel Duchamp.

Anna Baumgart – artystka wideo, rzeźbiarka, autorka instalacji, performerka. Urodzona w 1966 roku we Wrocławiu, mieszka i pracuje w Warszawie. W latach 1989–1994 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Agnieszka Brzeżańska– urodziła się w 1972 roku w Gdańsku. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (1992–1995), Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1995–1997) oraz National University of Fine Arts and Music w Tokio (1998–2001).

Jarosław Fliciński – urodzony w 1963 roku w Gdańsku. Mieszka w Warszawie oraz w Esteval w Portugalii. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Gdańskiej i Wydział Malarstwa na gdańskiej ASP. Malarz, tworzy także fotografię i wideo.

Joanna Janiak – dziennikarka zajmująca się publicystyką kulturalną, scenarzystka i reżyserka telewizyjnych filmów dokumentalnych, reportaży i cyklów edukacyjnych o sztuce. Urodziła się w 1955 roku w Lesznie. W latach 1980–1985 studiowała filozofię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Piotr C. Kowalski – autor cyklów obrazów realizowanych bezpośrednio w naturze pt. Żywa natura – martwa natura oraz Obrazów przejściowych, będących zapisem życia miasta i powstających przy współudziale innych ludzi. Urodził się w 1951 roku w Mieszkowie. W latach 1973–1978 studiował w PWSSP w Poznaniu. Obecnie profesor zwyczajny, kierownik X Pracowni Malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz w Katedrze Nowych Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie .

Justyna Kisielewska – malarka, rzeźbiarka, autorka instalacji. Urodzona w 1986 roku w Narewce. W latach 2006–2012 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Zbigniew Rogalski, „Bajki”, 2011, fotografia, 80 x 80 cm, (źródło: materiały prasowe Galerii Bielskiej BWA)

Zbigniew Rogalski, „Bajki”, 2011, fotografia, 80 x 80 cm, (źródło: materiały prasowe Galerii Bielskiej BWA)

Tomasz Kowalski – malarz, autor rzeźb, instalacji, prac dźwiękowych. Urodził się w 1984 roku w Szczebrzeszynie. Studiował na wydziale malarstwa ASP w Krakowie.

Marzena Nowak – malarka, autorka instalacji, wideoinstalacji, obiektów, rysunków i fotografii. W latach 1997–2002 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Katarzyna Przezwańska – autorka obiektów i instalacji. Urodzona w 1984 roku w Warszawie. W latach 2004–2009 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zbigniew Rogalski – malarz i autor projektów fotograficznych. Urodził się w 1974 roku w Dąbrowie Białostockiej. W 1999 roku obronił dyplom z malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Małgorzata Szymankiewicz – zajmuje się malarstwem, obiektem i instalacją. Urodzona w 1980 roku w Poznaniu; mieszka i pracuje w Poznaniu. W latach 2000–2005 studiowała na Wydziale Edukacji Artystycznej oraz Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie pracuje jako asystentka w pracowni malarstwa i rysunku w ASP w Łodzi.

Wystawa Samozapłon
Kurator: Michał Suchora

Oprowadzanie kuratorskie: 5 października, godz. 16.00
Wernisaż: 5 października, godz. 17.00
Wystawę można oglądać od 6 października do 18 listopada 2012 roku
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz