• 2012-09-27

Śmierć i zmartwychwstanie świata

28 września 2012 roku | Narodowy Stary Teatr w Krakowie

Śmierć i zmartwychwstanie świata, premierowy spektakl Teatru Starego w Krakowie, łączy poetycki realizm z groteską, w metaforyczny sposób ukazując współczesne uwikłanie jednostki w bezduszny system, który determinuje wszelkie dziedziny jej życia. Spektakl jest adaptacją sztuki niemieckiego dramatopisarza Nis-Momme Stockmanna.

Spektakl „Śmierć i zmartwychwstanie świata", fot. J. Laskowski (źródło: materiały prasowe teatru)

Spektakl „Śmierć i zmartwychwstanie świata", fot. J. Laskowski (źródło: materiały prasowe teatru)

Spektakl Śmierć i zmartwychwstanie świata w reżyserii Eweliny Marciniak jest polską prapremierą sztuki 31-letniego niemieckiego dramatopisarza, który mimo stosunkowo młodego wieku zajmuje już ugruntowaną pozycję w niemieckojęzycznym teatrze. W 2009 roku Nis-Momme Stockmann wziął udział w roboczych spotkaniach dramaturgów w ramach sieci Mitos21, które miały miejsce w Starym Teatrze. Fragmenty pisanego przezeń wówczas dramatu (ukończonego ostatecznie w ubiegłym roku) stanowiły podstawę warsztatowego spektaklu zaprezentowanego w roku 2010 na scenie Muzeum.

Nis-Momme Stockmann urodził się w 1981 roku na wyspie Föhr. Studiował język i kulturę Tybetu w Hamburgu i medioznawstwo w duńskiej Odense, zanim rozpoczął studia dramatopisarskie na berlińskim Universität der Künste, został zawodowym kucharzem. W 2005 zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu filmowym w Odense za krótkometrażowy film Ignorans. W 2009 roku otrzymał główną nagrodę oraz nagrodę publiczności za sztukę Der Mann der die Welt Ass (Mężczyzna, który zjadał świat) na Stückemarkt (Targowisku Sztuk) w Heidelbergu (prapremiera 17 grudnia 2009).

Spektakl „Śmierć i zmartwychwstanie świata", fot. Ryszard Kornecki (źródło: materiały prasowe teatru)

Spektakl „Śmierć i zmartwychwstanie świata", fot. Ryszard Kornecki (źródło: materiały prasowe teatru)

W 2010 Stockmann uznany został przez magazyn Theater Heute za najlepszego dramatopisarza roku młodego pokolenia. W 2011 natomiast zdobył prestiżową nagrodę imienia Friedricha Hebbla. Stockmann realizuje pokazy performance wraz ze swoją grupą Herkules Manhattan, pisze również prozę i lirykę.

Śmierć i zmartwychwstanie świata
Premiera: 28 września 2012 roku, godzina 19.30
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
Kraków

Dodaj komentarz