• 2012-10-13

28. Warszawski Festiwal Filmowy

Od 12 do 21 października 2012 roku | Warszawa

12 października już po raz 28 rozpocznie się Warszawski Festiwal Filmowy. O jego istotności świadczą zachowane w pamięci starszych widzów wspomnienia kolejek po bilety przed nieistniejącym już kinem Skarpa. Ci jeszcze starsi pamiętają kolejkę do Hybryd, która kończyła się przy Krokieciku na ulicy Zgoda. Dziś sprzedaż biletów działa znacznie sprawniej, ale zmianie nie uległa esencja Festiwalu: ciekawe propozycje filmowe, polskie, a czasem i europejskie premiery oraz spotkania z reżyserami i twórcami.

„10+10", 28. Warszawski Festiwal Filmowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„10+10", 28. Warszawski Festiwal Filmowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Imagine – film otwarcia 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego 

Tegoroczny Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy otworzy europejska premiera najnowszego film Andrzeja Jakimowskiego pt. Imagine. W głównych rolach występują Alexandra Maria Lara oraz Edward Hogg. Film jest koprodukcją między Polską, Francją, Portugalią i Wielką Brytanią. Imagine to historia Iana, nowego instruktora w znanej lizbońskiej klinice chorób wzroku, który zaczyna uczyć orientacji w przestrzeni międzynarodową grupę niewidomych pacjentów.

Ian nie jest zwyczajnym nauczycielem. On uczy niewidomych jak postrzegać przestrzeń. Dosłownie. Jedną z jego wyjątkowych technik jest echolokacja. Napisałem Imagine po kilku miesiącach badań nad technikami orientacji przestrzennej używanymi przez niewidomych. Uważam, że niektóre ze stosowanych przez nich metod są poetyckie i jednocześnie całkowicie kinematograficzne.
Andrzej Jakimowski

Odkrycia 

W ramach niekonkursowej sekcji Odkrycia, podczas 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego zostanie zaprezentowanych 16 filmów fabularnych i 2 portrety dokumentalne. Projekcje filmów będą miały miejsce w Kinotece.

Pierwszym filmem w tej sekcji jest 10+10.  To niezwykły projekt dwudziestu tajwańskich reżyserów, którzy nakręcili 5 minutowe filmy na temat Unikalności Tajwanu. Otwiera i zamyka ową kompilację Hou Hsiao-hsien, jeden z czołowych twórców tajwańskiego kina nowej fali. Ace Attorney w reżyserii Takashi Miike to adaptacja popularnej przygodowej gry wideo. Jej bohaterem jest młody, nieco niezdarny adwokat Phoenix Wright znany z burzliwego poszukiwania prawdy i zdolności do obracania sprawy na swoją korzyść.

Kolumbijskie Chocó Jhonny’ego Hendrixa Hinestroza opowiada historię Chocó, który ma 27 lat, dwójkę dzieci i żałośnie opłacaną pracę w kopalni złota. Jej mąż traci w grach hazardowych ich ostatnie pieniądze. Chocó bierze sprawy we własne ręce… Daleko nie jest wystarczająco daleko: Historia Tomiego Ungerera Brada Bernstein śledzi ścieżki kariery Tomiego Ungerera, światowej sławy pisarza i ilustratora. Film przedstawia jego dziką, trwającą całe życie przygodę, podczas której testował granice społeczne wykorzystując sztukę wywrotową.

Gwiazdeczka wyreżyserowana przez Sean Baker to dramat o niezwykłej relacji między dwoma skrajnie odmiennymi kobietami. W roli Jane prawnuczka Ernesta Hemingwaya, Dree. W Jedz, śpij, umieraj Gabrieli Pichler, główna bohaterka –  Raša – obywatelka szwedzka bałkańskiego pochodzenia i muzułmanka – nie może dostać pracy. Film, w którym główne role zagrali amatorzy łamie stereotypy na temat Szwecji. Film miał premierę na festiwalu w Wenecji 2012.

„Imagine", 28. Warszawski Festiwal Filmowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Imagine", 28. Warszawski Festiwal Filmowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kot do wynajęcia Naoko Ogigami opowiada o młodej Japonce prowadzącej wypożyczalnię kotów. Oryginalna komedia o przełamywaniu samotności niekonwencjonalnymi metodami. Miasteczko Gonzalo Tobal to stymulowany muzyką film drogi. Dwaj kuzyni jadą na prowincję na pogrzeb dziadka. Mój brat diabeł Sally El Hosani to historia dwóch arabskich braci mieszkających w obskurnej londyńskiej dzielnicy Hackney. Wartka opowieść o dorastaniu i miłości między braćmi, którzy muszą odnaleźć siebie i własną drogę życiową.

Noc jeszcze młoda Olmo Omerzu zaczyna się gdy dwaj chłopcy bawiący się w śniegu w Nowy Rok spotykają swoją nauczycielkę. Później spędzają w jej mieszkaniu noc pełną przygód zarezerwowanych dla dorosłych. Pablo Richarda Goldgewichta to barwny portret legendarnego twórcy czołówek filmowych, artysty i przedstawiciela bohemy – Pablo Ferro. Pokój 514 Sharona Bar-Ziv to  konfrontacja między młodą i zdeterminowaną śledczą wojskową, a wybitnym dowódcą oskarżonym o przekroczenie kompetencji. Realistyczny i bezpośredni film mierzący się ze złożoną rzeczywistością Izraela.

W filmie Sharqiya – wschodni wiatr, w reżyserii Ami Livne nikt nie liczy się z Kamelem Najerem, młodym Beduinem, który pracuje jako ochroniarz na dworcu autobusowym w południowym Izraelu. Film daleki od romantycznego wizerunku pustyni w Lawrence z Arabii. Otrzymał główną nagrodę na festiwalu w Jerozolimie. Skradzione dzieciństwo Markusa Imbodena to  bezkompromisowy portret haniebnej praktyki odbierania dzieci ubogim rodzicom i wysyłania ich jako dzieci zakontraktowane do nowych rodzin, gdzie często dochodziło do nadużyć.

Tam, gdzie płonie ogień w reżyserii Ismail Güneş to film poruszający temat honorowych zabójstw kobiet w Turcji. Film otrzymał główną nagrodę Grand prix des American na festiwalu w Montrealu 2012. Z zawiązanymi oczami Garin Nugroho to film będący spojrzeniem za kulisy zjawiska terroryzmu islamskiego we współczesnej Indonezji. Zagrywka Czarnego wyreżyserowana przez Óskara Thór Axelssona opowiada o przemianie, jaka w latach dziewięćdziesiątych dokonała się w Rejkjawiku. Z niewinnego miasta stał się siedliskiem przestępczego podziemia. Film oparty na islandzkim gangsterskim bestsellerze Black Curse autorstwa Stefána Máni. Ostatnim filmem w sekcji będzie Zostań ze mną – nagrodzony na festiwalu w Berlinie film o miłości nowojorskiego dokumentalisty Erika i prawnika Paula. Szczery portret natury związków osobistych i związanych z nimi trudności ze współczesnego punktu widzenia.

„Fuck For Forest", 28. Warszawski Festiwal Filmowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Fuck For Forest", 28. Warszawski Festiwal Filmowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokazy przedpremierowe

Warszawski Festiwal Filmowy jest okazją do wzięcia udziału w wielu pokazach przedpremierowych. Jednym z nich jest Fuck For Forest w reżyserii Michała Marczaka. Kontrowersyjny dokument o grupie Fuck For Forest, która zbiera fundusze na projekty ekologiczne, sprzedając filmy pornograficzne własnej produkcji. Polskim dystrybutorem jest Against Gravity. Premiera w kinach odbędzie się 19 października 2012 roku.

Koniec zmiany Davida Ayera to policyjny film akcji. W rolach głównych występują Jake Gyllenhaal i Michael Pena. Polskim dystrybutorem jest Monolith. Polska premiera filmu w kinach odbędzie się 2 listopada. Kwiaty wojny, również dystrybuowany przez Monolith, to wojenna epopeja z Chin. Na Festiwalu pojawi się też Pokłosie Władysława Pasikowskiego – długo oczekiwany powrót znakomitego polskiego reżysera, którego znakiem firmowym jest łamanie tabu.

Raj: Wiara to druga część filmowej trylogii o trzech cnotach chrześcijańskich (miłość, wiara, nadzieja), którą scala tytuł Raj. Film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Wenecji 2012. W Samsarze, po 20 latach od nakręcenia kultowej Baraki Ron Fricke powraca na ekrany filmem kręconym wyłącznie na taśmie 70 mm, co wpłynęło na jego wyjątkową wartość estetyczną. Muzykę do filmu skomponowała m.in. Lisa Gerrard (Dead Can Dance). Dystrybutorem filmu jest Hagi Film.

Sesje w reżyserii Ben Lewin to komediodramat nagrodzony na festiwalu niezależnego kina Sundance. W rolach głównych wystąpił John Hawkes, Helen Hunt, William H. Macy. Polskim dystrybutorem filmu jest Imperial CinePix. Polska premiera przewidziana jest na 18 stycznia 2013 roku. Ostatnim pokazem przedpremierowym jest Zostań ze mną w reżyserii Ira Sachs. To pełna emocji opowieść o zmaganiach dwóch nowojorczyków z miłością, przyjaźnią i uzależnieniem. Polskim dystrybutorem jest Tongariro. Polska premiera w kinach zaplanowana jest na 26 października 2012 roku.

„Pablo", 28. Warszawski Festiwal Filmowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Pablo", 28. Warszawski Festiwal Filmowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polskie filmy na WFF

W programie 28. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazły się także polskie filmy.

Konkurs Międzynarodowy:

  • Imagine, reż. Andrzej Jakimowski. Film jest koprodukcją między Polską, Francją, Portugalią i Wielką Brytanią.
  • Miłość, reż. Sławomir Fabicki. W rolach głównych występują Julia Kijowska i Marcin Dorociński.
  • Konfident, reż. Juraj Nvota. W filmie występuje Maciej Stuhr. Koprodukcja słowacko-czesko-polska

Konkurs 1-2:

  • Dzień kobiet, reż. Maria Sadowska. Pełnometrażowy debiut reżyserski. W filmie występują Katarzyna Kwiatkowska, Eryk Lubos, Anita Jancia, Dorota Kolak, Grażyna Barszczewska.
  • Kwietne pączki, reż. Zdeněk Jiráský. W filmie występuje Małgorzata Pikus, która za pierwszoplanową rolę była nominowana do nagrody Czeskich Lwów 2012.

Konkurs Filmów Dokumentalnych:

  • Bad Boy – cela dla niebezpiecznych, reż. Janusz Mrozowski. Trzecia część wieńcząca trylogię więzienną reżysera. Poprzednie dwa filmy były również pokazywane na WFF.
  • Fuck For Forest, reż. Michał Marczak. Koprodukcja polsko-niemiecka.

Konkurs Filmów Krótkometrażowych:

  • Miruna, reż. Piotr Sułkowski
  • Dlaczego tutaj jesteś, reż. Laurence Walsh.

Pokazy Specjalne:

Pokłosie, reż. Władysław Pasikowski. W rolach głównych występują Maciej Stuhr, Ireneusz Czop, Jerzy Radziwiłowicz, Danuta Szaflarska, Zbigniew Zamachowski. Koprodukcja między Polską, Holandią, Rosją i Słowacją.

W programie 28. WFF znajduje się również Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych – czyli przegląd najciekawszych krótkich metraży zrealizowanych przez młodych i obiecujących polskich reżyserów. W tym roku widzowie zobaczą 19 krótkometrażówek wyprodukowanych w Polsce:

28. Warszawski Festiwal Filmowy
Od 12 do 21 października 2012 roku
Warszawa

Dodaj komentarz