• 2012-10-03

8. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Od 2 do 6 października 2012 roku | Wrocław

Początek października we Wrocławiu należy do literatury. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Opowiadania – święto krótkiej formy literackiej. Długofalowym celem festiwalu jest promowanie narracji międzykulturowych: wymiana doświadczeń pisarzy różnych stylów i narodowości, badanie oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, aktywne uczestniczenie w newralgicznych dyskursach współczesnego świata.

Praca Kamy Sokolnickiej, wystawa „Dawno zilustrowane” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praca Kamy Sokolnickiej, wystawa „Dawno zilustrowane” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach ósmej już edycji MFO na scenie Teatru Współczesnego (ul. Rzeźnicza 12) wystąpią: Colm Toibin (Irlandia), Magdalena Tulli, David Soares (Portugalia), Marta Syrwid, Dan Lungu (Rumunia), Filip Zawada, Valeria Parrella (Włochy), Janusz Rudnicki, Andrzej Stasiuk, Natasza Goerke.

Organizatorzy zapraszają również na spotkania autorskie z Colmem Toibinem i Magdaleną Tulli w księgarni Tajne Komplety (Przejście Garncarskie). W ramach przeglądu filmowego w Dolnośląskim Centrum Filmowym (ul. Piłsudskiego 64) odbędą się pokazy oraz dyskusje na temat filmów: Pojedynek (reż. Ridley Scott, na podst. opowiadania Josepha Conrada), Cierpliwość według Sebalda (reż. Grant Gee, na podstawie prozy W.G. Sebalda) oraz Krótkie wywiady z obrzydliwcami (reż. John Krasinski, na podstawie zbioru Davida Fostera Wallace’a).

W trakcie MFO zaprezentowany zostanie zerowy numer czasopisma Opowiadanie, w którym znajdą się m.in. premierowe teksty Etgara Kereta, Magdaleny Tulli, Colma Toibina, Janusza Rudnickiego, Nataszy Goerke.

Festiwalowi towarzyszą premiera antologii Nikt nigdy (najlepsze teksty nadesłane na konkurs pod tym samym hasłem), wystawa Kamy Sokolnickiej Dawno zilustrowane (2-16 października 2012 roku, Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2a) oraz dyskusje Blizny po awangardach i Opowieść o opowiadaniu (także MWW). Odbędą się również warsztaty kreatywnego pisania.

Praca Kamy Sokolnickiej, wystawa „Dawno zilustrowane” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praca Kamy Sokolnickiej, wystawa „Dawno zilustrowane” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Kamy Sokolnickiej Dawno zilustrowane

Cykl Kamy Sokolnickiej Dawno zilustrowane jest pierwszym projektem artystycznym, przy którym autorka pracowała na apriorycznie zadanym materiale literackim i graficznym. Powstał z inspiracji i na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, zaprezentowany zostanie w Muzeum Współczesnym Wrocław, wernisaż wystawy odbędzie się 3 października 2012 roku o godzinie 17.00.

Kama Sokolnicka to autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych. Nominowana do nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej wARTo (2010) i nagrody Fundacji Vordemberge-Gildewart (2011). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). Związana z galerią BWA Warszawa.

W swoim najnowszym projekcie Kama Sokolnicka podejmuje próbę dyskusji z tradycją dwudziestowiecznej awangardy literackiej. Wykorzystując kolażową formę składa na nowo obrazy z fragmentów skojarzeń, odniesień literackich i powidoków burzliwej historii prądów literackich początku zeszłego stulecia. XX wiek był bodajże najbardziej dynamicznym okresem rozwoju tego obszaru sztuki, w którym eksperyment i nowatorstwo w podejściu do słowa osiągnęły swoje apogeum. Przełożenie i rekonstrukcja tych zmian w formie cyklu kolażowych obrazów jest kolejną próbą przeczytania historii pisarstwa. W twórczości Sokolnickiej słowo pisane oraz jego filozoficzne i semantyczne konsekwencje zawsze odgrywały niepoślednią rolę jako przyczynek i źródłosłów do badania kultury wizualnej. Wystawa w MWW towarzyszy dwóm dyskusjom organizowanym w ramach MFO zatytułowanych Blizny po awangardach i Opowieść o opowiadaniu.

Andrzej Stasiuk (c) Kamil Gubała (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Stasiuk (c) Kamil Gubała (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program Festiwalu:

2 października

 • 20.00 – Dolnośląskie Centrum Filmowe, sala Lalka, ul. Piłsudskiego 64 - Ridley Scott vs Joseph Conrad: Pojedynek

3 października

 • 17.00 – Muzeum Współczesne Wrocław, plac Strzegomski 2a - Wernisaż wystawy Kamy Sokolnickiej, Premiera czasopisma Opowiadanie, Blizny po awangardach. Dyskusja
 • 20.00 – Dolnośląskie Centrum Filmowe, sala Lalka, ul. Piłsudskiego 64 - Grant Gee vs W.G. Sebald: Cierpliwość (według Sebalda)

4 października

 • 17.00 – Muzeum Współczesne Wrocław, plac Strzegomski 2a - Opowieść o opowiadaniu. Dyskusja
 • 20.00 – Dolnośląskie Centrum Filmowe, sala Lalka, ul. Piłsudskiego 64 - John Krasinski vs David Foster Wallace: Krótkie wywiady z obrzydliwcami

5 października

 • 16.00 – Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2 - Spotkanie z Colmem Toibinem
 • 18.00 – Teatr Współczesny, Scena na Strychu, ul. Rzeźnicza 12 - Prezentacje z udziałem: Janusza Rudnickiego, Valerii Parrelli, Filipa Zawady, Colma Toibina, Marty Syrwid, Davida Soaresa.
 • 23.00 – Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2 - Nikt nigdy. Premiera antologii, Konkurs na najlepsze opowiadanie – wręczenie nagrody głównej

6 października

 • 16.00 – Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2 - Spotkanie z Magdaleną Tulli
 • 18.00 – Teatr Współczesny, Scena na Strychu, ul. Rzeźnicza 12 - Prezentacje z udziałem: Emila Hakla, Andrzeja Stasiuka, Dana Lungu, Magdaleny Tulli, Empar Moliner, Nataszy Goerke.

Dyrektorem artystyczny festiwalu jest Marcin Hamkało. Organizatorami Festiwalu są: Centrum Kultury ZAMEK oraz Towarzystwo Aktywnej Komunikacji. Miejsca, w których będzie się odbywał Festiwal to:

 • Teatr Współczesny
 • Dolnośląskie Centrum Filmowe
 • Muzeum Współczesne Wrocław
 • Tajne Komplety

8. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania
Od 2 do 6 października 2012 roku
Wrocław

Dodaj komentarz