• 2012-10-24

Paw królowej

Od 27 października 2012 roku | Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Książka Paw królowej Doroty Masłowskiej, napisana rymowaną prozą, stylizowaną na piosenkę hip-hopową, parodiującą kaleką współczesną polszczyznę, otrzymała nagrodę literacką Nike za 2006 rok. Paw Królowej w Starym Teatrze wyreżyserowany został przez Pawła Świątka. Na scenie wystąpią: Paulina Puślednik, Małgorzata Zawadzka, Szymon Czacki, Wiktor Loga-Skarczewski.

„Paw królowej", reż. Paweł Świątek, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Paw królowej", reż. Paweł Świątek, plakat (źródło: materiały prasowe)

Żyjemy w społeczeństwach zbudowanych na idei wspólnoty.
Europa przeżywa kryzys idei.
Wspólnoty idei nie ma.
Paw królowej
to poemat renegatów języka,
to poemat pokolenia, któremu obiecano wszystko,
to poemat pokolenia, któremu wręczono wszystko na wstępie,
to poemat o tym dlaczego, warto słuchać, tych którzy
nie mają nic do powiedzenia.
Nowi rebelianci wyruszają w ryzykowną drogę trasą: absurd,
żeby odnaleźć jakąkolwiek przestrzeń,
niezawłaszczoną medialną demokracją.

Realizatorzy

Dorota Masłowska urodziła się w 1983 roku w Wejherowie. Studiowała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim i kulturoznawstwo w Warszawie. Jest  autorką felietonów do Przekroju oraz recenzji książek w Wysokich Obcasach, dodatku Gazety Wyborczej. Jej debiutancka książka Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną (2002) – napisana jeszcze w liceum i reklamowana jako pierwsza polska powieść dresiarska – zachwyciła Jerzego Pilcha i Marcina Świetlickiego, a następnie została wyróżniona Paszportem Polityki i nominacją do nagrody literackiej Nike. Powieść stała się bestsellerem wydawniczym, prowokując burzliwe dyskusje zwolenników i przeciwników. Została przetłumaczona na wiele języków i doczekała się wersji filmowej w reżyserii Xawerego Żuławskiego.

Druga książka Masłowskiej – Paw królowej (2005) – znowu podzieliła krytyków. Zarzucano jej, że kipi cynizmem, epatuje brzydotą i głupotą, zraża agresywnym językiem, brakiem spójnej fabuły (Wprost), uznając jednocześnie, że nie gorzej jest napisana niż tamta, stara. I równie desperacka, i równie jadowita (Tygodnik Powszechny).

W tym samym roku Masłowska opublikowała debiutancki dramat Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku, którego prapremiera w reżyserii Przemysława Wojcieszka odbyła się w 2006 roku w TR Warszawa. Sukcesem była niemiecka inscenizacja sztuki w przekładzie Olafa Kühla i reżyserii Armina Petrasa (2008), grana m.in. w Wiedniu i Berlinie.

Kolejna sztuka młodej autorki, zatytułowana Między nami dobrze jest (2008), została nazwana przez Justynę Sobolewską makabryczną komedią o Polakach, którzy nie wiedzą, kim są, a może ich w ogóle nie ma. Jej prapremiera, zrealizowana przez TR Warszawa w koprodukcji z Schaubühne am Lehniner Platz, odbyła się 26 marca 2009 w Berlinie. Spektakl zebrał liczne nagrody, m.in. Grand Prix II Festiwalu Boska Komedia w Krakowie (2009) oraz na XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2010) – nagrodę zespołową dla realizatorów spektaklu w reżyserii Grzegorza Jarzyny, nagrodę indywidualną za tekst dla Doroty Masłowskiej oraz indywidualną nagrodę aktorską dla Adama Woronowicza.

Akcja najnowszej powieści autorki (premiera: październik 2012 roku) dzieje się w bliżej nieokreślonej, fikcyjnej Ameryce. Na stronie Wydawnictwa Literackiego można przeczytać:

Kochanie zabiłam nasze koty to wypadkowa, jak to zwykle bywa z powieściami, przejęcia losem ludzkości i różnych osobistych udręk. W ingrediencjach znajdą więc Państwo moje zmęczenie radioaktywnymi miastami i moje zmęczenie radioaktywną sobą. I moje urzeczenie morzem jako tworem w sposób doskonały i beztroski łączącym w sobie bezkres i ściek. Wreszcie – bezustanne zadziwienie kondycją duchową nowego człowieka. Człowieka wolnego, żyjącego poza takimi anachronicznymi, zaśmiardującymi molami kategoriami jak duchowość, religia, polityka, historia. / Człowieka w związku z tym bezjęzykowego, człowieka którego mową ojczystą jest Google Translator. Aktualnie mam więc nadzieję że będą lubili Państwo moją nową książkę. / I że zrobi ona Państwa dzień.

Dorota Masłowska

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach projektu IV edycja festiwalu re_wizje w Małopolsce ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013.

Najbliższe spektakle: 27 (premiera), 28, 30 października 2012 r.; 2, 27, 28, 29, 30 listopada 2012 r.; 7, 8, 20, 21 grudnia 2012 r.

Paw królowej, reż. Paweł Świątek
Premiera: 27 października 2012 roku
Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej
Kraków

1 komentarz do artykułu “ Paw królowej

  1. krytyk

    Nie przepadam za Masłowską a jeszcze spektakl oparty na jej książce, uważam za przesadę.
    Dlaczego nie piszecie o festiwalu gombrowiczowskim w Radomiu, przecież to bardzo ważne wydarzenie( ważniejsze od wystawy J.Agnes, której kuratorem był nie wiadomo czemu, Pan Z.B, z wysokimi kwalifikacjami?). Przewodniczącym jury był Jacek Wakar, wygrał jednogłośnie spektakl teatru “imka” z Warszawy, sztuką opartą na “Dziennikach” Gombrowicza, niezwykły scenariusz i reżyseria Mikołaja Grabowskiego. Każdy z aktorów pojawiał się w roli Gombrowicza i przedstawiał fragmenty “Dzienników” oczywiście wybrane .
    Czy tylko dlatego, że teatr nie reklamuje się na Waszym portalu

Dodaj komentarz