• 2012-10-20

Rafał A. Ziemkiewicz, Myśli nowoczesnego endeka

19 października 2012 roku | Wydawnictwo Fabryka Słów

Dlaczego endecja? Bo endecją obecnie się straszy. Mało, kto wie, co ten skrót oznacza i co się za nim w istocie kryje – ale każdy odbiorca medialnego przekazu wielokrotnie odbierał komunikaty, że jest to coś najstraszniejszego, najobrzydliwszego, coś, czego się trzeba bać i czego uniknięcie rozgrzesza wszystkie wady III RP.

Rafał A. Ziemkiewicz (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Rafał A. Ziemkiewicz (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Nowa książka Rafała A. Ziemkiewicza Myśli nowoczesnego endeka adresowana jest nie tylko do obserwatorów życia politycznego, ale wszystkich, którzy nie mogąc odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości, popadają coraz głębiej w marazm, apatię i obojętność.

Rafał A. Ziemkiewicz rozprawia się z tymi obiegowymi prawdami i dowodzi, że Polska owszem, dla Polaków – ale wszystkich. Odwołując się do endeckiej szkoły myślenia o Narodzie, dla Narodu i w kategoriach Narodu, odrzuca ideały, które do naszych czasów już nie przystają. Piętnuje te, których trzeba się wstydzić i wreszcie na powrót przywołuje wartości, których teraz zwyczajnie potrzebujemy.

Można się wizją kreśloną przez Ziemkiewicza zafascynować. Można z nią polemizować lub zwyczajnie odrzucić. Warto jednak ją poznać, choćby dla punktu odniesienia do własnych poglądów, dla określenia własnego miejsca w kraju.

Rafał A. Ziemkiewicz – urodził sie w 1964 roku, debiutował jako autor opowiadań fantastycznych w 1982 roku, a jako publicysta w 1991. Jest autorem kilkunastu książek − prozy, felietonów i publicystyki, a także kilku tysięcy tekstów prasowych, zamieszczanych m.in. w Najwyższym Czasie, Gazecie Polskiej, Wprost, Newsweeku, Dzienniku i Rzeczpospolitej oraz w portalu Interia.pl. Jest także dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, autorem i prowadzącym programów publicystycznych m.in. w Polskim Radiu I, Polskim Radiu III, Radiu Plus i TVP Info oraz cyklu programów historycznych w TVP Historia. Występował w Kabarecie pod Egida Jana Pietrzaka, pisywał scenariusze do gier komputerowych, śpiewał szanty. Żonaty, ojciec dwóch córek.

Za nowelę Śpiąca Królewna oraz powieści Pieprzony los Kataryniarza i Walc stulecia otrzymał Nagrodę im. Janusza Zajdla i inne wyróżnienia przyznawane w plebiscytach czytelników fantastyki. Publicystyka prasowa przyniosła mu Nagrodę Kisiela za rok 2001. Także jego powieści współczesne – erotyczne Ciało obce i ukazująca kulisy polskiej polityki Żywina − weszły na listy bestsellerów.

Największą popularność przyniosła mu jednak publicystyczna trylogia o meandrach naszej polityki i transformacji ustrojowej: Polactwo, Michnikowszczyzna. Zapis choroby oraz Czas wrzeszczących staruszków.

Grafika do książki „Myśli nowoczesnego endeka”, autor: Jerzy Głuszek (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Grafika do książki „Myśli nowoczesnego endeka”, autor: Jerzy Głuszek (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Historia grafiki okładkowej, która ozdobiła Myśli nowoczesnego endeka, rozpoczęła się całkiem daleko stąd, we włoskim Trydencie. Właśnie tam ogłoszono konkurs o charakterze satyrycznym, zatytułowany Powolność, w którym Jerzy Głuszek postanowił wziąć udział.

Pomysł zrodził się nagle, jednak nie byłem do końca przekonany, czy dobrze trafiłem w temat – wspomina Jerzy Głuszek. – Być może idea tej pracy nosi w sobie znamiona mojej osobistej sytuacji życiowej z tamtego okresu? Może przyszedł mi do głowy, bo po prostu tak czułem się ze swoją rzeczywistością? Coś w tym jest…

W pierwotnej wersji, narrację pracy wzmacniała postać kobiety siedzącej na przodzie owej, solidnej łodzi. Całość prezentowała takie znaczenia jak: niemożność, iluzję, trwanie w miejscu, niepewność jutra, podróż donikąd, czy beznadziejność sytuacji.

Przerzucenie i zaadaptowanie pomysłu z ilustracji satyrycznej na okładkę książki, tak by prezentowała poruszane w niej problemy w sposób nieco ironizujący i zdystansowany, wydało mi się dobrym rozwiązaniem – dodaje Jerzy Głuszek. – Nie ukrywam, że intrygują mnie reakcje Czytelników.

Powolność według Jerzego Głuszka została uhonorowana pierwszą nagrodą trydenckiego konkursu.

Rafał A. Ziemkiewicz, Myśli nowoczesnego endeka
Data premiery: 19 października 2012 roku
Wydawnictwo Fabryka Słów

Dodaj komentarz