• 2012-10-03

Różewicz Open Festiwal

Od 7 do 15 października 2012 roku | Miejski Dom Kultury w Radomsku

Tegoroczna edycja Festiwalu Różewicz Open przebiegać będzie pod hasłem Nauka chodzenia, zaczerpniętego z tytułowego wiersza tomiku poezji Tadeusza Różewicza – swoistego drogowskazu dla poszukujących, w którym wielki poeta pisze: (…) zacznij od początku/zacznij jeszcze raz mówił do mnie/naukę chodzenia/naukę pisania/myślenia(…). Festiwalowe przedsięwzięcia zostały zaplanowane w sposób jak najbardziej oddający jego ideę przewodnią, stając się jednocześnie inspiracją dla młodych twórców.

Spektakl Zbigniewa Brzozy „Z Różewicza dyplom” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl Zbigniewa Brzozy „Z Różewicza dyplom” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Różewicz Open Festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce, które odbywa się w szczególnym miejscu – Radomsku, o którym Tadeusz Różewicz powiedział (…) Magicznym naprawdę jest miasto, miasteczko, wieś, właściwie każda miejscowość, gdzie człowiek przyszedł na świat(…) Dla mnie to jest Radomsko(…), a Stanisław Różewicz rozpoczął swoją filmową drogę zasiadając w fotelu ukochanego kina – Kinemy. To właśnie tutaj budziły się marzenia o sztuce i ideały trzech wyjątkowych i niezwykłych artystów: Janusza i Tadeusza – poetów oraz Stanisława – reżysera. Różewicz Open Festiwal to wydarzenie promujące twórczość braci Różewiczów w sposób interdyscyplinarny – poprzez spektakle teatralne, projekcje filmowe, konkursy, warsztaty i spotkania.

Festiwal Open Różewicz to wydarzenie wyjątkowe, stanowiące wyraz hołdu nie tylko społeczności miasta, w którym Janusz, Stanisław i Tadeusz Różewiczowie spędzili swoje młode lata, lecz wszystkich, dla których wzruszenia artystyczne są, jak powietrze, czymś niezbędnym do życia. Nieprzemijające wartości wniesione przez braci Różewiczów do dziedzictwa kultury, przyciągają niczym magnes ludzi literatury, filmu i teatru, a także nauki. Wierzę, że i tym razem, podczas szóstej z kolei edycji Open Różewicz w Radomsku, będziemy uczestniczyć w pełnym pasji i otwartym na różne postawy oraz światopoglądy, interdyscyplinarnym spotkaniu. Spotkaniu, które, mam nadzieję, pomoże nam odnowić sens najprostszych pytań, jakie sobie stawiamy/powinniśmy stawiać. W jakim świecie żyjemy? I jaki jest sens naszego życia?

Dyrektor artystyczny Festiwalu – profesor Barbara Osterloff

Głównym miejscem wydarzeń będzie Miejski Dom Kultury, na scenie którego zaprezentowane zostaną spektakle na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza – Grupa Laokoona, Stara kobieta wysiaduje, Śmieszny staruszek, Przyj dziewczyno przyj, Kartoteka, Białe małżeństwo, a także spektakle telewizyjne Rajski Ogródek i Złowiony – rekonstrukcje.

Rozstrzygnięty zostanie Konkurs Poetycki im. najstarszego z braci – zamordowanego przez Gestapo – Janusza Różewicza, na który w tym roku wpłynęła rekordowa ilość zgłoszeń, także spoza Polski. Prezentowane też będą filmy w reżyserii Stanisława Różewicza - Kinema i Żywe obrazy, będący wspomnieniem i refleksją związaną z pięćdziesięcioleciem pracy w filmie.

Podczas festiwalu odbędzie się promocja najnowszej książki Pawła Różewicza Było minęło. W kuchni i na salonach X Muzy wydawnictwa Iskry, która zawiera wspomnienia Stanisława Różewicza przedstawiające sylwetki przyjaciół i współpracowników, historię powstawania filmów, podróże zagraniczne, świat festiwali filmowych, zmagania z cenzurą i peerelowską rzeczywistością.

Postać Tadeusza Różewicza zaprezentowana zostanie natomiast w dokumencie Piotra Lachmanna Tadeusz Różewicz: Twarze. Film kręcony był na przestrzeni 30 lat podczas prywatnych i publicznych spotkań z Tadeuszem Różewiczem.

„Stara kobieta wysiaduje” Teatr im. S. Jaracza w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Stara kobieta wysiaduje” Teatr im. S. Jaracza w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po raz pierwszy odbędzie się także ogólnopolska konferencja naukowa Czytamy Różewicza organizowana przez Katedrę Literatury Polskiej XX i XXI w. Uniwersytetu Łódzkiego, na której o twórczości Tadeusza Różewicza dyskutować będą naukowcy z całej Polski.

Gośćmi festiwalu będą Paweł Woldan i Piotr Morawski, którzy podczas dwudniowych warsztatów pn. Akademia filmu przedstawią kulisy powstawania filmu i pracy reżysera. W Akademii teatru podstaw sztuki aktorskiej uczyć będą natomiast znani aktorzy teatralni i filmowi – Przemysław Bluszcz i Aldona Struzik. Interpretację fragmentów klasycznych tekstów Tadeusza Różewicza przedstawi znany aktor teatralny i filmowy, dziekan Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi – Bronisław Wrocławski, a o dramaturgii Różewicza i jego wpływie na młodych twórców, dyskutować będą młodzi reżyserzy podczas panelu dyskusyjnego Różewicz inspiracją dla młodego teatru.

O twórczość braci Różewiczów podczas otwartego spotkania Rozmowa na dobry początek opowiadał będzie natomiast znany aktor teatralny i filmowy Jerzy Radziwiłowicz. Festiwal zakończy czytanie performatywne twórczości poetyckiej Tadeusza Różewicza w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz.

Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy plakatów, grafik, scenografii i kostiumów:

  • Plakaty do spektaklu Białe małżeństwo

Prace studentów z Pracowni projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, wykonane pod okiem prof. Jana Jaromira Aleksiuna i Joanny Skrzypiec.

  •  Różewicz na świecie – zagraniczne wydania książek Tadeusza Różewicza z kolekcji Marii Dębicz

Maria Dębicz – wieloletni kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu, współscenarzystka filmów dokumentalnych o Tadeuszu Różewiczu. Bliska przyjaciółka rodziny Różewiczów.

Wystawa Marii Dębicz „Różewicz na świecie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Marii Dębicz „Różewicz na świecie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

  • Wystawa projektów scenografii i kostiumów Zofii De Ines-Lewczuk pochodzących ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia i Teatru Rozrywki w Chorzowie

Zofia De Ines-Lewczuk – czołowa polska scenografka, absolwentka Krakowskiej Politechniki oraz Studium Scenografii ASP, autorka wspaniałych scenografii i kostiumów teatralnych, operowych, baletowych. Debiutowała scenografią do sztuki Tadeusza Różewicza Białe małżeństwo na scenie Teatru Współczesnego we Wrocławiu.

  • cd. Nauki chodzenia Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta – Stankiewicza z Muzeum Narodowego we Wrocławiu

W skład wystawy wchodzi 20 graficznych plansz z grafikami Geta – Stankiewicza połączonymi z wierszami Tadeusza Różewicza i rysunkami obu twórców.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz