• 2012-10-10

Tęsknota

Od 12 października do 7 listopada 2012 roku | Galeria Labirynt w Lublinie

Wystawa Tęsknota to próba opowieści o uczuciu, które stanowić może równie interesujący temat dla poważnych traktatów naukowych z dziedziny np. psychologii, jak i pożywkę dla kultury masowej. Z jednej strony jest uczuciem każdemu znanym, codziennym, z drugiej zaś trudnym do precyzyjnego opisania – znajduje się w przestrzeni, w której zaczyna brakować słów, w miejscu pamiętania, pragnienia i zapominania – na granicy języka. Trudność w mówieniu o Tęsknocie wynika też z tego, że dotyczy dotkliwego, osobistego doświadczenia braku, jest historią intymną, jednostkową, a także z obawy przed byciem niezrozumianym. Co znaczy bowiem związek frazeologiczny usychać czy umierać z tęsknoty? Wybrane na wystawę prace mówią o różnych tęsknotach w różny sposób. Kluczem wyboru była intuicja, rezonans jaki wywołują – tylko tak, jak się wydaje, można opowiedzieć o uczuciach.

Typologie Sentymentalne, Maurycy Gomulicki (źródło: materiały prasowe)

Typologie Sentymentalne, Maurycy Gomulicki (źródło: materiały prasowe)

Autorzy dzieł prezentowanych na wystawie podejmują w swojej sztuce różne wątki. Zebrane prace poświęcone są tematom bezwzględnej władzy i kultu jednostki (Michał Stachyra), złudnych wyobrażeń dotyczących heroizmu, mitycznej figury partyzanta i idei walki po właściwej stronie (Zbigniew Libera), przyjemności, erotyki, re-definicji tego, co banalne i piękne (Maurycy Gomulicki, Agata Borowa, Sławomir Toman, Jakub Ciężki), postawy moralnej, niejednoznaczności ludzkiego postępowania, dążenia do doskonałości i wolności oraz poszukiwania prawdy (Tomasz Malec, Iza Tarasewicz). W warstwie wizualnej łączy je do pewnego stopnia gra kliszami i wyobrażeniami – rozdźwięk pomiędzy reprezentacją, doskonałością formy a rzeczywistością. Czasami ów dysonans zawarty jest już w samej formie dzieła, a czasem jest niejednoznaczny – ujawnia się pod wpływem treści oraz siatki odniesień kulturowych i społecznych. Tytułowa „tęsknota” pojawia się w wybranych pracach w odniesieniu do uczucia nostalgii i melancholii, czasem jest lekko sentymentalna, a czasem nagła i intensywna w wyobrażeniu o stanie oraz odczuciu, czasem też bolesna i niezbywalna, kiedy nawiązuje do najbardziej podstawowych dla nas wartości takich jak dążenie do wolności czy prawdy. Ujawnia się niekiedy w pragnieniu przyjemności i szczęścia, odnosząc się od ulotnej chwili  lub przypomina o ciągłym, choć czasem zepchniętym w podświadomość, braku/pustce niemożliwej do zapełnienia.

Magdalena Linkowska

Artystki i artyści biorący udział w wystawie należą do grona uznanych twórców sztuki współczesnej.

Główne media, którymi posługuje się Agata Borowa to rysunek, malarstwo, video, fotografia oraz książka artystyczna. Artystka wystawiała m. in. w: Galerii Arsenał w Białymstoku, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Dorota Borowa zajmuje się malarstwem, grafiką komputerową, fotografią, rysunkiem. Otrzymała wyróżnienie na 38. Biennale Malarstwa, Bielska Jesień 2007. Razem z Agatą Borową od 2001 roku współtworzy grupę Siostry.

Jakub Ciężki zajmuje się malarstwem. Najważniejsze wyróżnienia zdobyte przez artystę to: główna nagroda w Konkursie Fundacji im. Franciszki Eibisch w Warszawie (2004), pierwsza nagroda w konkursie ZPAP w Lublinie Autograf (dwukrotnie: 2003, 2005), Grand Prix na 40. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2011.

Maurycy Gomulicki zajmuje się instalacją i fotografią. Znany jest z kontrowersyjnych projektów takich jak np. Pink Not Dead! zaprezentowany w 2006 r. w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Zbigniew Libera to jeden z najważniejszych artystów współczesnych. Jest uznawany za pioniera nurtu polskiej sztuki krytycznej. W 2009 roku miał wystawę retrospektywną w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie prezentującą prace artysty z lat 1982-2008.

Agata Borowa, Vellano (źródło: materiały prasowe)

Agata Borowa, Vellano (źródło: materiały prasowe)

Tomasz Malec zajmuje się grafiką i instalacją. W 2004 roku zdobył Nagrodę Regulaminową Ministra Kultury w ramach VII Międzynarodowego Triennale Sztuki Majdanek w Lublinie.

Michał Stachyra ma w swoim dorobku wystawy indywidualne Odkrycie fresku w Galerii Białej (2004), Kunstwahle w Kunstzentrum Bosener Muhle, KunstMirOffSky w Galerii Kordegarda w Warszawie (2005) oraz udział w wystawach zbiorowych, m. in. Cotton I w ramach Młodego Forum Sztuki, Discovery Channel w Montescaglioso (2004), Nova Biała w Galerii Białej w Lublinie (2005) oraz Miłość i demokracja w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku (2006).

Iza Tarasewicz to rzeźbiarka i rysowniczka. Jest członkinią grupy artystycznej Penerstwo nagrodzonej przez TVP Kultura Gwarancjami Kultury, była nominowana do Paszportów Polityki 2008.

Sławomir Toman to malarz i grafik. Jest stypendystą Ministra Spraw Zagranicznych Francji (1995), oraz Ministra Kultury RP (2002).

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace wykonane w różnych mediach. Każda z nich porusza inny temat, ale wszystkie – w pewien sposób – dotyczą doświadczania tęsknoty.

Tęsknota
Wernisaż: 12 października 2012 r., godz. 19.00
Wystawa czynna do 7 listopada 2012 roku
Galeria Labirynt
ul. Grodzka 5a, Lublin

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

Polecamy

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR