• 2012-10-02

The Metropolitan Opera: Live in HD

Od 13 października 2012 roku do 27 kwietnia 2013 roku | Kino Kijów.Centrum w Krakowie

Przedsięwzięcie The Metropolitan Opera: Live in HD zadebiutowało w 2006 roku pokazem Czarodziejskiego fletu Wolfganga Amadeusza Mozarta. The Metropolitan Opera (zwana w skrócie MET) nawiązała w ten sposób do bogatej, ponad 70-letniej tradycji transmisji radiowych tej sceny. Spektakl obejrzało 30 tys. widzów, zgromadzonych w 150 salach na terenie Stanów Zjednoczonych. Ogromny sukces kasowy i frekwencyjny tego wydarzenia sprawił, że wkrótce przyłączyły się do niego kolejne kina i teatry, także spoza nowego kontynentu. The Los Angeles Times opisał to wydarzenie jako nową jakość w sztuce.

„Maria Stuarda” Gaetano Donizetti (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Maria Stuarda” Gaetano Donizetti (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kino Kijów.Centrum przygotowuje się już do 5 sezonu współpracy z tą jedną z największych oper świata. Każdy kolejny sezon to nowe wyzwania i możliwości. Organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby każda transmisja była widowiskiem niezwykłym i godnym statusowi MET. Nowy sezon rozpocznie się spektaklem Napój Miłosny, który będzie równocześnie premierą sezonu 2012/2013. W jednej z tytułowych ról wystąpi światowej sławy śpiewak operowy Mariusz Kwiecień. Za pośrednictwem transmisji operowi fani mogą obejrzeć, usłyszeć i poczuć pokazywane na żywo największe arie, najdoskonalsze uwertury i mistrzowskie układy choreograficzne. Warto poczuć te emocje i docenić maestrię wykonawców. O wyjątkowości doświadczenia związanego z odbiorem wspaniałych muzycznych dzieł na wielkim ekranie przekonali się już uczestnicy poprzednich sezonów transmisji z MET. Ogromne zainteresowanie widzów wcześniejszymi edycjami transmisji niech pozostanie najlepszą rekomendacją dlaczego warto przenieść się do Metropolitan Opera w Nowym Jorku siedząc w sali kinowej.

The Metropolitan Opera w Nowym Jorku to jeden z najsławniejszych teatrów operowych świata, a na jego scenie występują największe gwiazdy opery i baletu. Od kilku sezonów, nowojorskie produkcje transmitowane są na żywo do kin w dziesiątkach miast całego świata, w tym również do kina Kijów.Centrum w Krakowie. Za sprawą tychże spektakli, widzowie mogą odkryć światowe tytuły operowe w najlepszych inscenizacjach. Ponadto technika filmowa pozwala na obejrzenie widowisk z bliska, a widz ma wrażenie, że znajduje się na scenie, tuż obok śpiewających artystów.

Program 2012:

  • 13 października, godz. 18.45 – Napój miłosny, Gaetano Donizetti, dyryguje: Maurizio Benini

Obsada: Anna Netrebko (Adina), Matthew Polenzani (Nemorino), Mariusz Kwiecien (Belcore), Ambrogio Maestri (Doktor Dulcamara)

Anna Netrebko debiutuje w roli pięknej właścicielki ziemskiej Adiny, w której zakochuje się prosty parobek Nemorino. Mariusz Kwiecień śpiewa partię aroganckiego narzeczonego Adiny, sierżanta Belcore, a Ambrogio Maestri wciela się w wędrownego szarlatana i znachora, sprzedawcy magicznych eliksirów. Napój miłosny to właściwie dwie opery w jednej – mówi reżyser przedstawienia Bartlett Sher. – Oprócz porcji rozrywki jest i drugie dno, związane z historią Włoch i budzeniem się tęsknot niepodległościowych.

Anna Netrebko w spektaklu „Napój miłosny” Gaetano Donizetti (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Netrebko w spektaklu „Napój miłosny” Gaetano Donizetti (źródło: materiały prasowe organizatora)

  • 27 października, godz. 18.45 – Otello, Giuseppe Verdi, dyryguje: Semyon Bychkov

Obsada: Renée Fleming (Desdemona), Johan Botha (Otello), Michael Fabiano (Cassio), Falk Struckmann (Iago)

Arcydzieło Verdiego Otello, według tragedii Szekspira, po raz pierwszy pojawia się w cyklu transmisji Live In HD. Za pulpitem dyrygenckim Semyon Bychkov, a na scenie plejada gwiazd, na czele z Johanem Botha w tytułowej roli i Renée Fleming jako Desdemoną, w jednej ze swych wybitnych kreacji operowych.

  • 10 listopada, godz. 18.45 – Burza, Thomas Adès, dyryguje: Thomas Adès

Obsada: Audrey Luna (Ariel), Isabel Leonard (Miranda), Iestyn Davies (Trinculo), Alek Shrader (Ferdinand), Alan Oke (Kaliban), William Burden (Król Neapolu), Toby Spence (Antonio), Simon Keenlyside (Prospero)

Brytyjski kompozytor Thomas Adès będzie dyrygował orkiestrą Met podczas transmisji opery swojego autorstwa, która doczekała się miana współczesnego arcydzieła. Na scenie odtworzono wnętrze opery La Scala, gdzie na magicznej wyspie króluje Prospero, wygnany książę Mediolanu (w tej roli Simon Keenlyside). Burza należy do wyjątkowych kompozycji – mówi reżyser Robert Lapage. – Opera uchwyciła magię ostatniej sztuki Szekspira. Jest jak pudełko pełne czarownych trików dla mnie i projektantów scenografii.

  • 1 grudnia, godz. 18.45 – Łaskawość Tytusa, Wolfgang Amadeus Mozart, dyryguje: Harry Bicket

Obsada: Lucy Crowe (Servilia), Barbara Frittoli (Vitellia), Elīna Garanča (Sesto), Kate Lindsey (Annio), Giuseppe Filianoti (Tito)

Orkiestrę Met poprowadzi spec od muzyki baroku Harry Bicket. W tytułowej roli rzymskiego imperatora wystąpi Giuseppe Filianoti, a jako mściwa Vitellia, córka zdetronizowanego władcy – Barbara Frittoli. Jej plan zgładzenia Tytusa komplikuje się z powodu romansu, jaki ma z Sykstusem (tę partię śpiewaną w XVIII wieku przez kastrata tu śpiewa sopranistka Elīna Garanča).

„Bal maskowy” Giuseppe Verdi (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Bal maskowy” Giuseppe Verdi (źródło: materiały prasowe organizatora)

  • 9 grudnia, godz. 18.45 – Bal maskowy,  Giuseppe Verdi, dyryguje: Fabio Luisi

Obsada: Sondra Radvanovsky (Amelia), Kathleen Kim (Oscar), Stephanie Blythe (Ulrica), Marcelo Álvarez (Gustavo III), Dmitri Hvorostovsky (Anckarström)

Dramat zazdrości i zemsty w nowej produkcji cenionego reżysera Davida Aldena wraca na deski Met po raz pierwszy od 20 lat. Jako Amelia debiutuje Sondra Radvanovsky, w roli Gustawa III wystąpi Marcelo Álvarez, a Dmitri Hvorostovsky jako  Anckarström. Inscenizacja Aldena urzeka oniryczną scenerią XX-wiecznej Szwecji. Bal maskowy należy do najwspanialszych kompozycji Verdiego – mówi Alden. – Mieni się różnorodnością nastrojów, od lekkich po intensywnie dramatyczne. Verdi łączy je z nieprawdopodobną teatralną energią.

  • 15 grudnia, godz. 18.45 – Aida, Giuseppe Verdi, dyryguje: Fabio Luisi

Obsada: Liudmyla Monastyrska (Aida), Olga Borodina (Amneris), Roberto Alagna (Radamès), George Gagnidze (Amonasro), Štefan Kocán (Ramfis), Miklós Sebestyén (Król)

Jedna z najbardziej znanych oper Verdiego, której akcja toczy się w starożytnym Egipcie. W tytułowej roli podbitej etiopskiej księżniczki debiutuje w Met ukraińska sopranistka Liudmyla Monasterska, a w roli Amneris partneruje jej rosyjska śpiewaczka Olga Borodina (mezzosopran). Jako Radamès występuje włoski tenor Roberto Alagna. Imponujaco zapowiada się scenograficzna strona widowiska – odpowiedzialna za produkcję Sonja Frisel ma zamiar wykorzystać wszystkie możliwości sceny Met, by olśnić widzów przepychem starożytnego Egiptu.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz