• 2012-10-19

Trochę Inny Festiwal Fotografii 2012 Proces w konstrukcji

Od 8 do 30 listopada 2012 roku | Wrocław

Tegorocznej edycji Trochę Innego Festiwalu Fotografii towarzyszyć będzie idea dynamicznego i inspirującego procesu tworzenia. Po raz pierwszy formuła konstruowania wystawy będzie dostępna na bieżąco, za pośrednictwem transmisji internetowej. W ten sposób widzowie będą mogli uczestniczyć w kreacji dzieła, a zaproszeni artyści odkryją przed nimi zmienność i wolność aktu tworzenia.

Bartłomiej Lurka, „Fragile goods”, sekcja Szkoły (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartłomiej Lurka, „Fragile goods”, sekcja Szkoły (źródło: materiały prasowe organizatora)

Formuła procesu w konstrukcji opiera się na dwóch filarach: tworzeniu płaszczyzny komunikacji oraz interakcji pomiędzy artystami, jak również refleksji nad twórczością fotograficzną rozpatrywaną w czasie. Nawiązuje ona do przełomowej wystawy zatytułowanej Konstrukcja w procesie, która odbyła się w 1981 r. w Łodzi. Wtedy artyści zamiast prezentować gotowe prace, zdecydowali się współpracować i synergicznie stworzyć jedną, wspólną wystawę, ożywiając tym samym środowisko twórcze, wypracowując nowe modele współdziałania oraz przybliżając sztukę jej odbiorcom. Dziś my, mając na uwadze te same cele w stosunku do medium fotografii organizatorzy stworzyli festiwal, w ramach którego odbędzie się pięć sekcji tematycznych: Program Główny, Publikacje, Szkoły, Debiuty i projekt Basen.

W ramach Programu Głównego grupa twórców o różnym pochodzeniu, wieku, doświadczeniach ze sztuką oraz odmiennych drogach artystycznych przeprowadzi wyjątkowy eksperyment, badający problemy oraz możliwości istniejące w zmiennej i dynamicznej współczesności. Zaproszeni artyści: Dita Pepe (Czechy), Sascha Weidner (Niemcy) oraz Grzegorz Przyborek (Polska) stworzą ekspozycję od jej podstaw. Będąc jednocześnie kuratorami – konstruktorami, spróbują podnieść sam proces tworzenia wystawy do rangi dzieła. Widzowie będą świadkami procesu kreacji – etapu, który zwykle nie jest ujawniany i pokazywany odbiorcom, a czasem wręcz trzymany w tajemnicy. Innowacja procesu w konstrukcji polega nie tylko na spontanicznym współdziałaniu samych artystów, ale również aktywnym zaangażowaniu widzów.

Od 26 października za pośrednictwem strony www.tiff.wroc.pl będzie można śledzić krok po kroku proces kreowania planowanej wystawy. Etap wirtualnej relacji będzie jednocześnie wstępem do wiodącego punktu całego programu. Wystawa, będąca owocem prawie dwutygodniowego współdziałania jej twórców, zostanie otwarta podczas głównego weekendu festiwalu 8 listopada.

Michał Siarek, sekcja Debiuty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Siarek, sekcja Debiuty (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach sekcji Publikacje zaprezentowane zostaną najnowsze trendy w dziedzinie publikacji fotograficznych, ze szczególnym uwzględnieniem autorskich i niezależnych wydawnictw, także tych funkcjonujących poza mainstreamem, jak self-publishing. Pierwszą część stanowić będzie wystawa ponad osiemdziesięciu zagranicznych tytułów, których wyborem zajmie się trzech kuratorów związanych z czołowymi serwisami internetowymi, dotyczącymi książek fotograficznych: Marc Feustel z Eyecurious, Hester Keijser z Mrs. Deane i The Independent Photobook, Andrew Phelps z Buffet. Druga część Publikacji poświęcona zostanie polskim autorom, a ich wyborem zajmie się Krzysztof Kowalski – niezależny kurator, fotograf i konsultant projektów książkowych. Jednym z zaproszonych gości będzie Cristina de Middel, która zadebiutowała albumem The Afronauts.

Marcin Kwiecień, „Pomiędzy”, sekcja Debiuty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Kwiecień, „Pomiędzy”, sekcja Debiuty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolejne festiwalowe sekcje to Szkoły, Debiuty oraz projekt Basen. Pierwsza z nich obejmie trzy przekrojowe wystawy najlepszych studentów Uczelni: PWSFTviT w Łodzi, Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie (czynnej już od 26 października) oraz Akademii Fotografii z Warszawy. Sekcja Debiuty promować będzie nieznaną polską fotografię, a wybrane projekty będzie można zobaczyć na zbiorowej ekspozycji w przestrzeni Browaru Mieszczańskiego.

Z kolei założeniem przedsięwzięcia Basen jest zainicjowanie spotkania grupy dziesięciu młodych artystów. Filip Berent, Przemek Branasm, Mateusz Choróbski, Przemek Dzienis, Andrew Jan Hauner, Karol Kaczorowski, Tomasz Koszewnik, Maciej Nowaczyk, Anna Orłowska oraz Franciszek Orłowski działają w obszarze różnych mediów. Każdy z nich, zgodnie z formułą procesu w konstrukcji, w udostępnionych kadziach Browaru Mieszczańskiego, będących niegdyś basenami na piwo, stworzy i zaprezentuje swoją pracę nawiązującą do medium fotograficznego.

Dita Pepe, Program Główny „Proces w konstrukcji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dita Pepe, Program Główny „Proces w konstrukcji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W niedzielę 11 listopada, od godziny 12.00 do 16.30 trwać będą spotkania z artystami i kuratorami zaangażowanymi w sekcje Publikacje oraz Szkoły, między innymi z Krzysztofem Kowalskim oraz z Patrykiem Karbowskim. Weekend otwarcia zakończy diaporama Macieja Bączyka pt. Śladami Procesu Niespełnionej Konstrukcji.

Ostatni wernisaż Festiwalu przewidziano na 16 listopada, godz. 19.00. Na piątym piętrze Muzeum Współczesnego Wrocław otwarta zostanie wystawa Inspiracje 2.0 PWSFTviT w Łodzi, której kuratorami są Aleksandra Buczkowska i Paweł Fabjański.

Jeszcze przed oficjalną inauguracją TIFF, 26 października w nowej siedzibie Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA, odbędzie się wernisaż wystawy FOBOS 1 – odnaleziony.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz