• 2012-10-31

VII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka Też Człowiek

Od 14 do 20 listopada 2012 roku | Warszawa

Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka Też Człowiek powstał by zerwać ze stereotypem, że widz dorosły nie ma czego szukać w teatrze lalek. Szczególnie, że lalką może stać się każdy przedmiot: zwitek papieru, stara puszka, konewka. To za sprawą aktorów przedmioty ożywają i opowiadają niesamowite, choć zupełnie ludzkie historie. Spektakle, które widzowie będą mogli zobaczyć podczas tegorocznej edycji festiwalu pokazują bogactwo teatru lalek: liryczne monodramy, zwariowane rekwizyty, grę świateł, złożone historie i zupełnie poważne tematy.

„Tussilago”, reż. Jonas Odell – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Tussilago”, reż. Jonas Odell – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Teatr

Piętnaście zespołów z całego świata, w tym z Holandii, Iranu, Norwegii, Kanady, Kostaryki i Włoch pokaże w Warszawie najlepsze lalkarskie spektakle dla dorosłych. Organizatorzy ujawniają program i uruchamiają bezpłatne zapisy na spektakle.

Czeski Continuo Theahtre pokaże Sąsiadów, czyli spektakl stawiający pytania o przyczyny upadku społeczeństw i relacji międzyludzkich, w szczególności przyglądający się Czechom w latach 1943 – 1953. Teatr Malabar Hotel z Warszawy przedstawi Głośniej, luźną adaptację powieści Johnathana Safrana Foera Strasznie głośno, niesamowicie blisko, która opowiada o tragedii World Trade Center z perspektywy dziecka. Bo cię kocham to z kolei propozycja norweskiego teatru Skromlehjulet Figurteater, która bierze pod lupę kryzys w relacjach miłosnych. Te i pozostałych dwanaście grup teatralnych będzie rywalizować o nagrody, których łączna pula wynosi 40 tysięcy złotych. Szczególnie ceniona nagroda publiczności zapewnia zespołom przyjazd na kolejną edycję festiwalu.

Film

Opowieść Victora Karlocha Kevina McTurka, uznanego hollywoodzkiego autora efektów specjalnych to jeden z filmów animowanych, który będzie można zobaczyć w trakcie zbliżającego się święta teatru lalkowego dla dorosłych. Oprócz tego przeglądy animacji ze Szwajcarii i Izraela, a także retrospektywa obrazów Gerrita van Dijka.

W ramach VII edycji festiwalu Lalka Też Człowiek widzowie będą mogli zobaczyć ponad pięćdziesiąt animacji filmowych z kraju i ze świata. Jedną z największych atrakcji będzie polska premiera gotyckiej Opowieści Victora Karlocha Kevina McTurka, autora efektów specjalnych do takich produkcji jak Jurrasic Park, King Kong czy Avatar. Połączenie filmu i spektaklu teatru lalek przyniosło zaskakujący efekt przypominający swoją magią dawne nieme kino. Przy użyciu 70-centymetrowych lalek i teatru cieni film opowiada o wiktoriańskim łowcy duchów, alchemiku i naukowcu, który poświęca życie badaniu nadprzyrodzonych sił.

Organizatorzy festiwalu przygotowali również retrospektywę filmów Holendra Gerrita van Dijka. Ten wybitny, choć rzadko pokazywany w Polsce twórca, ma bogaty dorobek filmowy i wiele nagród na koncie, m.in. dwa Złote Niedźwiedzie Festiwalu Filmowego w Berlinie. Van Dijk zaczynał jako malarz, jednak z czasem w całości poświęcił się animacjom filmowym – choć sam woli je nazywać obrazami w ruchu. W trakcie festiwalu będzie można zobaczyć dwanaście jego produkcji, w tym wielokrotnie nagradzany Pas a Deux.

„Oberwanie chmury”, reż. Simon Eltz – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Oberwanie chmury”, reż. Simon Eltz – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Polskim akcentem programu filmowego będzie przegląd animacji Izabeli Plucińskiej, jednej z bardziej utalentowanych i rozpoznawanych twórczyń filmów animowanych młodego pokolenia. Potwierdzeniem tego są liczne nagrody i wyróżnienia. Wśród tych najcenniejszych wymienić można Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale 2005, Nagrodę Główną Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sankt Petersburgu oraz srebrne nagrody w Lipsku i Bilbao. Dla filmów Plucińskiej charakterystyczne jest tworzywo użyte do animacji – plastelina. Metody jej animowania autorka doprowadziła do perfekcji. Widzowie będą mogli zobaczyć sześć jej filmów, w tym głośnego Esterhazego – opowieść o królikach, które tracą swoją enklawę w wyniku zburzenia Muru Berlińskiego. Bohaterom animacji w polskiej wersji głosu użyczyli m.in.: Maciej Stuhr, Maria Peszek i Borys Szyc.

W ramach festiwalu pokazane zostaną także filmy laureatów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animajowka 2012, Animatora 2012 oraz prace absolwentów Wyższej Szkoły Inżynierii i Projektowania Shenkar w Tel Awiwie, Uniwersytetu Nauk Stosowanych i Humanistycznych w Lucernie, jak również filmy studentów Wydziału Grafiki Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej w Warszawie zrealizowane pod kierunkiem prof. Grzegorza Rogali.

Spektakle i wystawy publiczność będzie mogła oglądać w Instytucie Teatralnym, Teatrze Druga Strefa oraz w sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Projekcje filmów oraz warsztaty będą odbywały się m.in. w Domu Kultury Kadr, klubokawiarni Ukryte Miasto, a także w księgarni Traffic.

„Sportflesh”, reż. Gerrit van Dijk – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Sportflesh”, reż. Gerrit van Dijk – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Projekcje filmów oraz warsztaty będą odbywały się w Domu Kultury Kadr, Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej, Składzie Butelek, klubokawiarniach Tarabuk i Ukryte Miasto, a także w księgarni Traffic. Spektakle i wystawy publiczność będzie mogła oglądać w Instytucie Teatralnym, w sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz w Muzeum Ikon.

Program teatralny:

14 listopada

 • godz. 19.00, Laboratorium CSW, Bo Cię kocham – Skromlehjulet Figurteater (Norwegia)
 • godz. 20.00, Instytut Teatralny, Ziemia i Wszechświat – Yas-e-Tamam Theater Group (Iran)

15 listopada

 • godz. 18.30, Laboratorium CSW, maria s. – Teatr Sztuk Wrocław (Polska)
 •  godz. 19.00, Teatr Druga Strefa, Bo Cię kocham – Skromlehjulet Figurteater (Norwegia)
 • godz. 20.00, Instytut Teatralny, Don Juan czyli… – Teatr Pleciuga (Polska)

16 listopada

 • godz. 16.00, Teatr Druga Strefa, Przygody Kublickiego i Zabłockiego – Mohylewski Teatr Lalkowy (Białoruś)
 • godz. 17.00, 20.00, Instytut Teatralny, Biała Kobieta – Magali Chouinard (Kanada)
 • godz. 18.30, Laboratorium CSW, Polowanie na Żubra – Obwodowy Teatr Lalek w Grodnie (Białoruś)

17 listopada

 • godz. 14.00, Traffic Club, Biała Kobieta – Magali Chouinard (Kanada)
 • godz. 14.00, Traffic Club, Smok Wawelski (dla dzieci) – Teatr Domowy Chmielna 6 (Polska)
 • godz. 15.00, 18.30, Laboratorium CSW, 24583 małe przerażające cudeńka – ScarlattineTeatro (Włochy)
 • godz. 20.00, Instytut Teatralny, W polu wierzbą rosłam – Scena Szczyty (Polska)

18 listopada

 • godz. 14.00, Traffic Club Wyprawa dr Dolittle (dla dzieci) -Teatr Domowy Chmielna 6 (Polska)
 • godz. 16.00, 19.00, Laboratorium CSW, Upiorna Opowieść – Nicola Unger (Holandia)
 • godz. 20.00, Instytut Teatralny, Kulisy Bernardy – Winged Cranes (Hiszpania)

19 listopada

 • godz. 19.00, Instytut Teatralny Głośniej – Teatr Malabar Hotel oraz Figurentheater Wilde & Vogel (Polska, Niemcy)
 • godz. 20.30, Laboratorium CSW, Sąsiedzi – Continuo Theatre (Czechy)

20 listopada

 • godz. 18.30, Laboratorium CSW, Panienka w Kostaryce – Divano Occidentale Orientale (Kostaryka)
 • godz. 20.00, Instytut Teatralny, Aleatorium – koncert na wizje, 10 instrumentów i niemą śpiewaczkę - Unia Teatr Niemożliwy (Polska)
„It’s Good in Heaven”, reż. Gerrit van Dijk – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„It’s Good in Heaven”, reż. Gerrit van Dijk – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Program filmowy:

 • Traffic Club – projekcje odbywają się codziennie o godz. 16.00
 • Premiera Opowieść Victora Karlocha – 18 listopada, godz. 14.00
 • Ukryte Miasto – projekcje odbywają się codziennie o godz. 19.00 z wyjątkiem czwartku, 15 listopada
 • Dom Kultury Kadr – projekcje odbywają się codziennie o godz. 11.00 z wyjątkiem soboty i niedzieli
 • Fundacja Promocji Sztuki Współczesnej – projekcje odbywają się codziennie o godz. 17.30 z wyjątkiem soboty i niedzieli

Wystawy i warsztaty:

 • Plakaty Festiwalowe – otwarcie wystawy: środa, 14 listopada, godz. 18.00, Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski
 • LALKA WIDZi – otwarcie wystawy: środa, 14 listopada, godz. 19.30, Instytut teatralny

VII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka Też Człowiek

Od 14 do 20 listopada 2012 roku
Warszawa

Dodaj komentarz