• 2012-10-27

World Press Photo 12

Od 9 listopada do 7 grudnia 2012 roku | Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie

Wystawa World Press Photo jest pokazywana w Bunkrze Sztuki już po raz piętnasty. Każdego roku niezależne międzynarodowe jury w ramach 9 różnych kategorii ocenia prace nadesłane przez fotografów prasowych, agencje, gazety i magazyny ze wszystkich zakątków świata.

Brent Stirton, South Africa, Reportage by Getty Images for National Geographic magazine (źródło: materiały prasowe organizatora)

Brent Stirton, South Africa, Reportage by Getty Images for National Geographic magazine (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tegorocznym konkursie wzięło udział 5 247 fotografów ze 124 krajów. Poprzednie edycje zgromadziły w naszej Galerii niemal 400 tysięcy widzów.

Autorem zdjęcia, które otrzymało główną nagrodę podczas 55. edycji konkursu World Press Photo jest Samuel Aranda z Hiszpanii. Fotografia przedstawia kobietę trzymającą w ramionach zranionego syna. Scena rozgrywa się wewnątrz meczetu pełniącego funkcję szpitala polowego w czasie zamieszek w Sanaa w Jemenie, 15 października 2011 roku. Samuel Aranda pracował w Jemenie jako wysłannik New York Times’a. Reprezentuje go agencja Corbis Images.

Jury zdecydowało się przyznać Specjalne Wyróżnienie fotografii przedstawiającej wizerunek bojownika Libijskiej Narodowej Rady Tymczasowej, który wyciąga Muammara Gaddafi’ego na pojazd wojskowy. Zdjęcie pochodzi z wideo nakręconego w Sirte w Libii, 20 października 2011 roku.

Specjalne Wyróżnienie mogą otrzymać zdjęcia, które w danym roku odegrały istotną rolę w dziennikarstwie prasowym na całym świecie, a nie mogły zostać wykonane przez profesjonalnych fotografów.

Fotografia Roku 2011 World Press Photo, Samuel Aranda, Hiszpania, dla The New York Times. Fatima al-Qaws przytula swojego syna, Zayeda (18), cierpiącego wskutek rozpylenia gazu łzawiącego podczas ulicznej demonstracji, w której uczestniczył 15 października w jemeńskim Sanaa. Doszło wówczas do eskalacji trwających od jakiegoś czasu protestów przeciwko trwającym 33 lata rządom Prezydenta Ali Abdullaha Saleha. Świadkowie mówili, że tego dnia ulicami miasta szły tysiące ludzi, których ostrzelano, kiedy dotarli do punktu kontrolnego sił rządowych w pobliżu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zginęło co najmniej 12 osób, a około 30 zostało rannych. Pani Qaws, która sama była zaangażowana w ruch oporu przeciw reżimowi, znalazła syna pośród rannych w meczecie służącym jako tymczasowy szpital polowy. Przez dwa dni Zayed pozostawał w stanie śpiączki. Demonstracje trwały dalej, a Zayed został ranny jeszcze dwukrotnie. 23 listopada Prezydent Saleh odleciał do Arabii Saudyjskiej i podpisał porozumienie, na mocy którego władza przeszła w ręce jego zastępcy, Abduraba Mansura Hadiego. Rządy Saleha zakończyły się formalnie 25 lutego 2012 roku, kiedy po odbytych wyborach Hadi został zaprzysiężony na prezydenta.

Samuel Aranda, Spain, for The New York Times (źródło: materiały prasowe organizatora)

Samuel Aranda, Spain, for The New York Times (źródło: materiały prasowe organizatora)

Vincent Boisot, Francja, Riva Press dla Le Figaro Magazine, Sztuka i rozrywka, II nagroda w kategorii zdjęć pojedynczych. Modelka pozuje przed kramem krawca w centrum Dakaru, w Senegalu, podczas dziewiątego Dakarskiego Tygodnia Mody. Ma na sobie suknię mieszkającej w USA senegalskiej projektantki Yolandy Ngom Mancini. Tydzień Mody odbył się po raz pierwszy w 2003 roku jako prywatne przedsięwzięcie bez rządowego wsparcia, z inicjatywy Adamy Paris – modelki, która wybrała karierę projektantki. Od tego czasu stał się głównym miejscem pokazów projektantów z całego kontynentu.

Rob Hornstra, Holandia, Institute for Artist Management, Sztuka i rozrywka, I nagroda w kategorii reportażu. Artyści występują w restauracjach kurortu w Soczi, na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego. Konglomeracja Soczi ciągnie się na ok. 145 kilometrów wzdłuż wybrzeża, przyciągając głównie rosyjskich wczasowiczów, którzy przyjeżdżają tu dla słońca, morza, plaż i nocnego życia. Restauracji jest wiele, stąd konkurencja jest zaciekła. Większość z nich oferuje rozrywkę. Wykonawcy pochodzą z przeróżnych środowisk i reprezentują wszystkie przedziały wiekowe. Niektórzy występują w tym samym miejscu przez cały rok, inni w trakcie sezonu letniego przenoszą się z jednej restauracji do drugiej. Wykonują mieszankę rosyjskich ballad i muzyki pop, solo lub w duetach, z towarzyszeniem syntezatora, muzyki z taśmy, a czasem granej na żywo.

Rob Hornstra, The Netherlands, Institute for Artist Management (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rob Hornstra, The Netherlands, Institute for Artist Management (źródło: materiały prasowe organizatora)

Brent Stirton,  RPA, Reportage by Getty Images dla Kyiv Post/ The Sunday Times Magazine, Sprawy współczesne, I nagroda w kategorii zdjęć pojedynczych. Maria, uzależniona od narkotyków prostytutka, odpoczywa między wizytami klientów w wynajmowanym pokoju w Krzywym Rogu na Ukrainie. Kraj ten ma najwyższą zachorowalność na HIV/Aids w Europie i – według raportu UNICEF – jedna na pięć prostytuujących się osób jest nosicielem HIV. Maria mówi, że jej wyniki testu na obecność wirusa są jak dotychczas negatywne.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz