8th Mózg Festival

Od 15 do 17 listopada 2012 roku | Bydgoszcz

8th Mózg Festival to wydarzenie, które ma na celu promowanie nowej kultury i sztuki poprzez międzynarodową muzykę współczesną oraz sztuki wizualne. Mówiąc o muzyce współczesnej w odniesieniu do festiwalu przychodzą na myśl formy muzyczne, które wywodzą się zarówno z muzyki klasycznej, jak i te, które mają odniesienie do takich gatunków muzycznych jak jazz, muzyka etniczna, czy muzyka rockowa. Jednocześnie są to muzyczne formy otwarte, zawierające w sobie elementy eksperymentu, improwizacji (jako najwyższej formy kompozycji), również formy współtworzone z wizualnymi dyscyplinami sztuki.

Wystawa zbiorowa „Ściany”, cz. 2, BWA Bydgoszcz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa zbiorowa „Ściany”, cz. 2, BWA Bydgoszcz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mówiąc o sztukach wizualnych obecnych na festiwalu, organizatorzy mają na myśli zarówno performance art, video art, instalacje wizualne i audiowizualne, jak również malarstwo, fotografię czy film. Także w tym wypadku można by użyć określenia współczesne sztuki wizualne, czyli pozostające w związku z tradycją, ale tworzone teraz, w odniesieniu do obecnej rzeczywistości zarówno w świecie sztuki (współczesne techniki czy środki wyrazu), jak i współczesnych zagadnień społecznych.

Budując Mózg Festival organizatorzy starają się również zacierać niepotrzebnie wyznaczaną granicę pomiędzy muzyką i sztukami wizualnymi. Od lat wszystkie dziedziny sztuki przenikają się i należy wspierać ten naturalny proces. Mając w pamięci słowa profesora Bogusława Schaeffera, jednego z największych współczesnych kompozytorów polskich, iż tradycję należy szanować, ale pamiętać trzeba, iż tradycję tworzymy także tu i teraz, celem jest dobór artystów w taki sposób aby prezentować sztukę autorską i nowatorską, z poszanowaniem najważniejszych osiągnięć czasu, który minął.

Tegoroczna edycja festiwalu oscyluje, w dużej mierze, wokół szeroko rozumianej idei twórczości Johna Cage’a. Z tego powodu cały pierwszy dzień festiwalu poświęcony będzie właśnie temu kompozytorowi, myślicelowi, jednej z najważniejszych postaci kultury XX wieku. W związku z tym wystąpią takie znakomitości jak Krzysztof Knittel, Iwona Mironiuk, Tomasz Pawlicki oraz jeden z najbardziej znanych interpretatorów muzyki Cage’a – Szablocs Esztenyi z Węgier.

W kolejnych dniach festiwalu wystąpią między innymi: japońska tancerka butoh Risa Takita, amerykański gitarzysta, członek legendarnego zespołu Fred Frith Guitar Quartet – Nick Didkovsky, kanadyjskie trio myzyki współczesnej Subtle Lip Can, a największa uczta szykuje się na dzień ostatni gdzie dwukrotnie wystąpi legendarny gitarzysta, znany m.in. z działań z Tomem Waitsem oraz z płyty Los Cubanos Postizos Marc Ribot.

8th Mózg Festival rozpocznie się otwarciem zbiorowej wystawy artystów z Łodzi, Gdańska, Bydgoszczy i Berlina, których prezentowana na festiwalu twórczość odnosić się będzie również do idei cage’owskich. Oprócz tego, codziennie po zakończonych działaniach na scenie głównej festiwalu, publiczność przenosić się będzie do klubu Mózg, gdzie działać będą producenci muzyki elektronicznej. Wystąpią m.in. Sub Spa, Kateryna Zavoloka z Ukrainy, Laetitia Morais z Portugalii. Podczas wszystkich dni festiwalowych publiczność oglądać będzie mogła filmy dokumentujące działalność John’a Cage’a, nasłynniejsze wykonania jego dzieł oraz dokumenty poświęcone improwizacji: On the Edge i Step Accross the Border.

8th Mózg Festival – program

Czwartek, 15 listopada 2012 roku

 • godz. 18.00, Mózg – Jakub Pieleszek i Johnny Amore – otwarcie wystawy zbiorowej ŚCIANY [1]
 • godz. 19.00, MCK – Tomasz Mażewski, Łukasz Ogórek, Artur Trojanowski, Muzeum Książki Artystycznej, ZbyZiel, Piotr Szmitke – otwarcie wystawy zbiorowej ŚCIANY [2]
 • godz. 20.00, MCK – Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej – koncert
 • godz. 21.00, MCK – Szabolcs Esztenyi i Iwona Mironiuk – koncert
 • godz. 22.00, MCK – Tomasz Pawlicki – koncert
 • godz. 23.00, MCK – Krzysztof Knittel, Yuri Yaremchuk, Aleksey Kruglov, Timo Kamarainen i Tomek Chołoniewski – koncert
 • godz. 00.30, Mózg – SUB SPA – koncert

Piątek, 16 listopada 2012 roku

 • godz. 12.00, Mózg – Warsztaty Improwizacji Swobodnej, prowadzenie: Krzysztof Knittel
 • godz. 20.00, MCK – Tirvyous Wagon – koncert
 • godz. 21.00, MCK – Joshua Zubot, Bernard Falaise, Isaiah Ceccarelli – koncert
 • godz. 22.00, MCK – Nick Didkovsky – koncert
 • godz. 23.30, Mózg – Zavoloka & Laetitia Morais – koncert audiowizualny
 • godz. 01.00, Mózg – Windom Earle – dj set

Sobota, 17 listopada 2012 roku

 • godz. 20.00, MCK – Marc Ribot – solo
 • godz. 21.00, MCK – Owls Are Not – koncert
 • godz. 22.00, MCK – Marc Ribot (Ceramic Dog) – koncert
 • godz. 23.30, Mózg – Basia Polańska – dj set
 • godz. 01.00, Mózg – Lu – dj set
Wystawa zbiorowa „Ściany”, cz. 1, Stowarzyszenie Artystyczne Mózg w Bydgoszczy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa zbiorowa „Ściany”, cz. 1, Stowarzyszenie Artystyczne Mózg w Bydgoszczy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa zbiorowa Ściany [1]

Jakub Pieleszek (Gdańsk): instalacja i performance
Johnny Amore (Berlin): wystawa fotografii i pokaz dokumentacji

Jakub Pieleszek (Denis Morningstar) urodził się w 1978 r w Puławach. Zajmuje się malarstwem, graffiti, designem, muzyką. Studia na Wydziale Malarstwa w ASP Gdańsk odbywał w l.2002-2006. Uczestnik wielu wystaw. Mieszka i tworzy w Gdyni.

Johnny Amore (pracujący w Berlinie) jest artystą wielu dziedzin, ale głównie tworzy w zakresie fotografii. Po obszernej serii autoportretów zaczął się skupiać na jednostce i rozpoczął projekt Superhero, podstawą którego jest humorystyczna autokrytyka. Pozwoliło mu to lepiej poznać język sztuki performance.W swoich performance’ach współpracował z fińską grupą Messianic Research Centre for Visual Ethics oraz z hiszpańską artystką Irene Pascual. W swoim najnowszym projekcie Performers-portraits of performance artists Amore łączy ze sobą doświadczenia obu swoich działań: fotografię i sztukę performance. Artysta pragnie też przez sowje działania przyczynić się do utworzenia historii sztuki performance poprzez dokumentowanie i archiwizację. W ciągu poprzednich lat Amore brał udział w kilku wydarzeniach związanych z performance w Finlandii, Anglii, Estonii, Szwecji, Jordanie, Bułgarii i w Niemczech. Wystawiał także swoje prace solo w Niemczech, Holandii, Finlandii, Szwajcarii i Estonii, brał udział w wystawach grupowych, a jego filmy były pokazywane na arenie międzynarodowej.

Wystawa zbiorowa Ściany [2]

Artyści: Tomasz Mażewski (Łódź), Łukasz Ogórek (Łódź), Artur Trojanowski (Lanckorona), Muzeum Książki Artystycznej (Łódź), ZbyZiel (Bydgoszcz), Piotr Szmitke (Katowice)

Tomasz Mażewski urodził się w 1964 r. w Łodzi. Zajmuje się fotografią, filmem, instalacją. Studia w latach 2003-2006 w PWSTTv i F w Łodzi. Dyplom w dziedzinie fotografii artystycznej uzyskał w 2009 roku. Wielokrotny laureat konkursu fotograficznego Urquell International Photography Awards, Mieszka i pracuje w Łodzi.

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, założone w 1993 roku przez artystów stowarzyszenia Corresponance des Arts ma siedzibę w stuletniej willi Henryka Grohmana, przy ulicy Tymienieckiego 24 w Łodzi. Zajmuje się działalnością wystawienniczą, wydawniczą, jest ważnym miejscem wystaw, działań alternatywnych, warsztatów edukacyjnych, koncertów. Posiada w swoich zbiorach pokaźny zbiór unikatowych książek artystycznych, historycznych czcionek oraz maszyn drukarskich. Prowadzą go Jadwiga, Janusz i Paweł Tryznowie. Muzeum Książki Artystycznej zaprezentuje swoją działalność na przygotowanych przez nich wydrukach, fotografie oraz nagranie z koncertu Karbido z Muzeum Książki na Otwartej Wystawie, maj 2011.

Łukasz Ogórek urodził się w 1979 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Zajmuje się filmem, buduje instalacje dźwiękowe, działa w przestrzeni miejskiej. Studiował w l.1998-2003 w łódzkiej ASP. Od 2003 wspólnie z Konradem Kuzyszynem roku prowadzi tam Pracownię Multimediów. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i zagranicą. Jest współorganizatorem (wraz z Marcinem Polakiem) licznych akcji uaktywniających przestrzeń publiczną miasta. Mieszka i pracuje w Łodzi.

Piotr Szmitke urodził się w 1955 r. w Katowicach. Artysta interdyscyplinarny: malarz, dramatopisarz i poeta, kompozytor, twórca filmów, scenograf teatralny. Twórca interesującej strategii artystyczne- metaweryzmu, w obszarze którego mnoży byty artystyczne. Mieszka i pracuje w Katowicach.

Artur Trojanowski urodził się w 1968 r w Łodzi. Studia w PWSSP w Łodzi. Zajmuje się malarstwem, graffiti, filmem, instalacją w przestrzeni publicznej. W 2005 roku zakłada grupę Artykuły spożywcze, której uliczne działania pojawiają się w różnych miasta całej Europy. Mieszka i pracuje w Lanckoronie.

ZbyZiel urodził się w 1961 r. w Bydgoszczy. Malarz, fotograf, grafik. Członek nieistniejącej już Szkoły Bydgoskiej (1990-2011). Maluje oszczędnie, fotografuje syntetycznie. Inicjator i główny aranżer przenośnej strefy wystawienniczej Kasetka Szkoły bydgoskiej, czyli jawny proces twórczy dla zainteresowanych (2008-2011). Współorganizator wystawy HALLO! (GM BWA Bydgoszcz 2010). Ostatnie cykle i wystawy: Minimalarstwo, Osiemnaście kompozycji zupełnie nie związanych z bardzo trudną sytuacją (FRGS Mózg, 2011), ART245896 (Galeria Kantorek, 2012), Polska Wina (Winosfera, 2012). Obecnie realizuje projekt fotograficzny Analogowy zapis artystów im. Z. Lubaczewskiego – Kogo spotkałem finansowany przez UM Bydgoszczy.

Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej
Wystąpią: Grzegorz Jurczyk, Waldemar Franczyk, Tomasz Skrętowski, Jan Wezner, Monika Cieślik, Tomasz Skruszewicz, Maria Murawska

Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej to idea, która powstała w celu propagowania nowej muzyki wywodzącej się z tzw. muzyki klasycznej. Jest to zespół, który nigdy nie ma stałego składu, który to zawsze dostosowany jest specjalnie do potrzeb wykonywanego materiału. Główne cele zespołu to edukacja muzyczna odbiorców, wykonawców i twórców nowej muzyki poprzez prezentacje dzieł klasyków gatunku oraz wyłanianie nowych twarzy wśród młodych kompozytorów.

W tegorocznej edycji projektu, z okazji międzynarodowego roku Johna Cage’a, repertuar orkiestry został poświęcony w pełni kompozycjom tego twórcy. Przy współpracy z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, spośród profesorów oraz studentów, udało się wyłonić wspaniałych wykonawców, którzy zaprezentują się w charakterystycznych dla Cage’a kompozycjach, takich jak: First construction in metal, Amores, Credo in us czy Living room music.

Iwona Mironiuk i Szábolcs Esztényi

Iwona Mironiuk studiowała w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu Bronisławy Kawalla i w klasie kameralistyki Jerzego Marchwińskiego. Jako stypendystka Fundacji Kultury ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe w zakresie wykonawstwa muzyki współczesnej u Szábolcsa Esztényi. Sztukę pianistyczną doskonaliła na Mistrzowskich Kursach Interpretacji w Lubece u Pavla Gililova i w Zurychu u Rudolfa Buchbindera. Od wielu lat współpracuje z Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej i Związkiem Kompozytorów Polskich.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz