• 2012-11-19

COMING OuT

Od 24 listopada do 2 grudnia 2012 roku | Budynek orkiestry Sinfonia Varsovia w Warszawie

Na wystawie COMING OuT zostanie pokazanych 25 najlepszych dyplomów z siedmiu wydziałów (Malarstwa, Rzeźby, Grafiki, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Architektury Wnętrz, Wzornictwa, Sztuki Mediów i Scenografii) ASP w Warszawie. Wśród nich między innymi: studium/analiza formy wiersza, projekt scenografii do filmu o lotnikach II wojny światowej, film o kobiecie-guru, przewodnik miejski – trasy tematyczne zwiedzania Warszawy, dyplom poświęcony zwyczajom Japonii i wiele innych.

Autor: Barbara Bednarowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Barbara Bednarowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

To już czwarta edycja tej imprezy, która z roku na rok przyciąga coraz więcej publiczności i stała się ważnym wydarzeniem kulturalnym.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie jako jedna z pierwszych zaczęła prezentować najciekawsze dyplomy absolwentów w formie samodzielnej wystawy organizowanej poza murami uczelni. Wystawa stała się nie tylko skutecznym narzędziem promocji młodej sztuki, ale również dorocznym nieformalnym spotkaniem twórców – pedagogów, absolwentów i studentów warszawskiej ASP.

Większość osób, które prezentowały swoje prace na tej wystawie, uznaje ją za kluczowe wydarzenie na początku swojej samodzielnej drogi artystycznej. Drogi, którą będą podążać śladami słynnych absolwentów warszawskiej ASP – już znanych twórców współczesnej sztuki np. Mirosława Bałki, Katarzyny Kozyry, Leona Tarasewicza i wielu innych.

COMING OuT, czyli – jak rozumiem – zobaczcie nas!. A może raczej – jako że to Akademia jest organizatorem tego wydarzenia – zobaczcie ich!. To jakby pożegnalny i pewnie ostatni gest Akademii, który robi ona dla jej absolwentów i wychowanków. Wystawa – w ramach Akademii, siłami Akademii, ze zorganizowaną przez Akademię promocją młodych artystów, którzy przez nią zostali uznani za autorów najciekawszych dyplomów.

Jednak podobno decydujące są dwa następne lata – i dla tych najlepszych, i dla tych niewyróżnionych. Wtedy Akademia pomóc już nie może. Gdzie i jak odnajdą się młodzi artyści? Projektując, malując, tworząc filmy, rzeźby, instalacje, akcje jako wolni strzelcy (z wszystkimi minusami i plusami takiego wyboru) czy jako artyści zaopiekowani przez prywatne galerie? Jako część tak zwanych przemysłów kreatywnych, artworldu czy jako nauczyciele i wykładowcy? A może jeszcze gdzie indziej? Na pewno potrzebni są wszędzie. I w systemie, i poza systemem, gdzie może powstać coś nowego i niesformatowanego – poza przemysłem, poza galerią i poza Akademią.

Jedno jest ważne. Nie powinni się obrażać na rzeczywistości. Mogą się na nią wkurzać, nie zgadzać się z nią, kontestować ją, ale by to robić, muszą jej być świadomi. Tak jak powinni być świadomi sztuki współczesnej, która wszak jest tej rzeczywistości częścią. Mam więc nadzieję, że się jeszcze zobaczymy. W Zachęcie, Centrum Sztuki Współczesnej czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej lub (a może także) w którejś z prywatnych galerii.

Jeśli nie jako wystawiający i kuratorzy, to jako widzowie, choćby najbardziej krytyczni, ale obecni odbiorcy – uczestnicy życia społecznego.

Hanna Wróblewska, Dyrektor,Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Autor: Patryk Kowalczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Patryk Kowalczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prof. Adam Myjak, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie:

Wystawa COMING OuT oraz towarzyszący jej katalog to cenna inicjatywa i wyróżnienie dla najzdolniejszych studentów, którzy swoją sumienną pracą zasłużyli na wyjątkowe zwieńczenie wielu lat studiów. Wszystkim uczestnikom COMING OuT 2012 gratuluję oraz życzę powodzenia w życiu zawodowym. Oby zawsze towarzyszyła Wam pasja tworzenia i dobra passa. (…) Pozostaję z życzeniami wspaniałych doznań artystycznych oraz nadzieją, iż w niedalekiej przyszłości usłyszymy o kolejnych sukcesach naszych wychowanków.

Prof. Paweł Nowak, prorektor ds. artystycznych i naukowych, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie:

Wystawa COMING OuT Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie wpisała się na trwałe w kalendarz jesiennych imprez artystycznych naszej Uczelni. W tym roku już czwarty raz przygotowaliśmy wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest promowanie najlepszych absolwentów oraz pomoc im w rozpoczęciu, mam nadzieję, wspaniałych karier zawodowych.

To zadanie traktujemy priorytetowo jako powinność Uczelni wobec jej wychowanków. Organizując kolejne edycje COMING OuT, staramy się, aby to przedsięwzięcie było ważnym wydarzeniem kulturalnym, żeby wzbudzało duże zainteresowanie środowiska artystycznego, instytucji kulturotwórczych, sponsorów, krytyków oraz mediów. Nieustannie udoskonalamy nasz projekt, poszerzając zakres jego oddziaływania. Przybywa partnerów wystawy oraz chętnych do jej zwiedzania. W tym roku między innymi pozyskaliśmy kolejną nagrodę dla uczestników COMING OuT – niezależne gremium złożone z wybitnych osobowości wybierze laureata, który zaprezentuje swój dorobek na wystawie w galerii Salon Akademii.

Wierzę, że nie zabraknie nam sił oraz pomysłów przy organizowaniu kolejnych edycji, a wszyscy Państwo współtworzący z nami to wydarzenie, nadal będą nas tak licznie i hojnie wspierać. Serdeczne dziękuję za pomoc, a naszym absolwentom gratuluję wyróżnienia i życzę powodzenia!!!

Autor: Emilia Pyza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Emilia Pyza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ola Dębniak, absolwentka Wydziału Grafiki, uczestniczka COMING OuT 2011, tak komentuje ubiegłoroczną edycję:

Wystawa COMING OuT 2011, w której brałam udział, była dla mnie bardzo dużym wyróżnieniem. Dała mi możliwość pokazania mojego dyplomu – efektu całorocznej pracy – szerokiemu gronu odbiorców, do których sama nie miałabym szansy dotrzeć. Dzięki niej poznałam ludzi, którzy ułatwiają mi rozpoczęcie kariery zawodowej, a mój dyplom – opracowanie graficzne książki Kwiatki św. Franciszka – zwrócił uwagę osób pomagających mi teraz tę książkę wydać. Realizacja projektu dyplomowego wykonanego w ASP jest rzadkością z powodu wielu przeszkód biurokratycznych i 4 finansowych czekających absolwenta. Dzięki wystawie COMING OuT udało mi się te trudności pokonać.

Krzysztof Smaga, absolwent Wydziału Wzornictwa, uczestnik COMING OuT 2009:

COMING OuT pomaga zaistnieć. Nawet już po wystawie miałem parę telefonów z różnych miejsc. Ważną sprawą są też pierwsze doświadczenia w kontakcie z miediami; okazały się bezcenne, kiedy rok później z żoną produkowaliśmy dla MSZ bączki – gadżety dla polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. COMING OuT nikogo nie wyniesie na szczyt sławy tak po prostu, ale jest mega kopem do pracy i daje dużo motywacji do rozwoju.

Martyna Ścibor, „Macierz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martyna Ścibor, „Macierz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Domagalski, absolwent Wydziału Grafiki, uczestnik COMING OuT 2010:

COMING OuT stał się bardzo ważnym punktem w mojej artystycznej drodze, zmienił wiele – to ujawnienie się szerszej grupie odbiorców spowodowało uruchomienie licznych przyjacielskich i biznesowych kontaktów. Założeniem COMING OuT jest trafna promocja, która stała się dla mnie początkiem rosnącego zainteresowania moimi plakatami i kolejnych ciekawych i nieprzypadkowych graficznych realizacji.

Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

COMING OuT
Wernisaż: 23 listopada 2012 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 2 grudnia 2012 roku
Budynek orkiestry Sinfonia Varsovia
ul. Grochowska 272
Warszawa

Dodaj komentarz