• 2012-11-09

Festiwal Mody Neo Fashion Jamboree

Od 16 do 18 listopada 2012 roku | Galeria Sfera w Bielsku-Białej

Endless Creation to hasło przewodnie zbliżającej się edycji odnoszące się do nieograniczonych możliwości, jakie niesie za sobą wyobraźnia ludzka. Poszukiwania tych kreatywnych pomysłów tradycyjnie będą odbywać się na wielu polach – w fotografii, projektowaniu, rysunku i filmie. Konsekwentnie na wybiegu polskie i zagraniczne premiery, kolekcje dyplomowe m.in. florenckiej Polimody i antwerpskiej Akademii Sztuk Pięknych i Edynburga, różnorodna estetyka prezentująca ciekawe spojrzenie na modę, inspirujące wystawy i instalacje, a do tego modowy happening.

Fotografia Frederika Heymana (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia Frederika Heymana (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gość specjalny festiwalu, Frederik Heyman, zaprezentuje surrealistyczną kolekcję zdjęć, Kaja Śródka wraz ze studentami wykonają niekończącą się kreację, Narelle Dore z Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii pokaże na wybiegu wyróżnioną kolekcję, a projektująca dla Balenciagi Julia Rodowicz opowie o swojej pracy.

Ponadto druga odsłona konkursu DreamTeam dla ekip pracujących nad efektem sesji zdjęciowej i reedycja katalogu Neo Label. Nowością jest plebiscyt S4S dedykowany wszystkim miłośnikom zjawiska street fashion oraz showroom, który w nowej lokalizacji pomieści jeszcze więcej kreatywnych projektantów i marek.

Program 2. edycji Festiwalu Mody Neo Fashion Jamboree:

Pokazy:

  • Narelle Dore – absolwentka Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, wybrana do grona finalistów prestiżowego międzynarodowego konkursu HYERES 2012. Na pytanie, jakie trzy słowa charakteryzują jej kolekcję odpowiada: macramé (rodzaj plecionki), kryształki soli i kobieta. Narelle pochodzi z Australii.
  • Juliazar czyli Julia Zaremba, absolwentka MSKPU i brytyjskiego uniwersytetu w Leeds, założyła swoją markę w 2010. W jej stylistyce miesza się moda i sztuka, geometryczne cięcia, proste formy i funkcjonalność. Zwyciężyła Faces of Design 2012 oraz była półfinalistką organizowanego przez Vogue Talents competitions w kategorii najbardziej obiecujący projektant. Dotychczas jej kolekcję można było zobaczyć podczas Berlin Fashion Week i FashionPhilosophy Fashion Week Poland (showroomy) oraz podczas CPD w Düsseldorfie.
  • Sacrum to marka tworzona przez duet – Stefanię Włostowską i Veronikę Pawlak. Główna idea to wygoda, klasa, dobra jakość. Projektantki wyznają zasadę, że jeżeli tylko się ubierasz to nie uciekniesz przed modą. Dlatego kwestia wygody i użyteczności jest tak istotna, a to nie oznacza, że ma być nudno. Na początek czerń, duuużo czerni…
  • IMA MAD to marka stworzona w 2012 roku przez trio projektantów. Podczas OFF Out Of Schedule zaprezentowali kolekcję We come to you Father. To projekt eksperymentalny łączący trzy odmienne podejścia do projektowania. Próba odpowiedzi na pytanie o źródło ludzkich ekscytacji i fascynacji.
  • Sophie Kula – projektantka i stylistka. Jej pierwsza kolekcja została wyróżniona przez magazyny modowe i doceniona w wielu konkursach. To w jej projekcie podczas zeszłorocznego Sylwestra Brodka została uznana za najciekawiej ubraną gwiazdę. Podczas NFJ zaprezentuje kolekcję Global Warm, której część można było zobaczyć podczas tegorocznego Open’er Festival.
  • Anna Cicha – reprezentantka Czech, studiowała Nowe Media i Projektowanie Mody na Uniwersytecie Tomasza Baty w Zlinie. Projektowała kostiumy do filmu Młyn oraz stroje dla zespołów muzycznych Eternal Seekers i Apatheia. Brała udział w wystawie CIESLAR+DVA oraz Dizajn stela na Zamku w Cieszynie, gdzie można było zobaczyć jej dwie kolekcje: Eternal Seekers i CoCoat. Podczas 2. edycji Festiwalu zaprezentuje kolekcję No.00
Kolekcja Narelle Dore (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kolekcja Narelle Dore (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawy

Interaktywna Wystawa Mody to największy tego typu projekt w Polsce, polega on na zrealizowaniu sesji zdjęciowych w technologii obrotowej, przy współpracy z Orbitvu. Kolekcje prezentowane są na modelce, a dzięki dokładności obrazu i opcji oglądania z każdej strony, można dokładnie przyjrzeć się nawet najdrobniejszym szczegółom. Dzięki temu każdy oglądający na ekranie swojego komputera, tabletu czy smartfona może przyjrzeć się projektowi, zobaczyć jakość wykonania, fakturę tkaniny i jak dany projekt układa się na sylwetce. Jest to swoista forma obcowania z modą, której nie sposób się przyjrzeć z taką dokładnością oglądając tradycyjne zdjęcia czy nawet film z pokazu mody.

Interaktywna Wystawa Mody będzie miała swoją premierę podczas 2. edycji Festiwalu Mody Neo Fashion Jamboree w Bielsku-Białej, w ramach której na multidotykowych ekranach i tabletach będzie można obejrzeć kolekcję Ani Kuczyńskiej, Łukasza Jemioła i Sophie Kuli.

Fotografia z cyklu REM (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia z cyklu REM (źródło: materiały prasowe organizatora)

Moda w obiektywie to cykl wystaw fotografii różnych artystów. Dla każdego inny element ma znaczenie i inaczej postrzega piękno. Surrealistyczny obraz kontra reportażowe street fashion przemieszane z minimalistyczną wizją trendów – tak kształtuje się perspektywa obiektywu Neo.

Artyści, których prace będzie można zobaczyć na wystawach to m.in.:

  • Frederik Heyman – młody fotograf z Antwerpii, który ma swoim koncie współpracę z Kenzo, Vogue Homme Japan, Metal magazine i L’ OFFICIEL Paris. To, mimo młodego wieku, weteran wystaw, które miały miejsce w różnych zakątkach świata.
  • Kasia Bobula – polska fotograf mieszkająca w Londynie, na jej zdjęciach można zobaczyć kulisy największych pokazów mody z całego świata. Jej zdjęcia regularnie publikowane są przez The New York Times T Magazine, Elle UK, L’Officiel , The Independent, V Magazine, Vogue Germany, Vogue UK czy Viva! Moda. Pracowała m.in. dla Burberry i Mary Katrantzou.

Rysunek i grafika to integralne elementy procesu projektowania. I podobnie, jak na innych płaszczyznach, tak i tu nie ma identycznego podejścia. Na początek organizatorzy zaprosili do współpracy przy realizacji wystawy projektantkę, która podczas pierwszej edycji zaszczyciła pokazem, a tym razem wystąpi w roli artysty grafika – Nataszę Pavluchenko.

  • Natasha Pavluchenko – projektantka znana i ceniona w Polsce i za granicą. Stworzyła Natasha Pavluchenko Fashion Studio. Otrzymała Oskara Mody New Look 2005 oraz jest laureatką konkursu Smirnoff International Fashion Award. Aktualnie grafiki przelewa na dzianinę w projekcie Fashion Sketch.
  • Monika Wykręt – ukończyła grafikę artystyczną w Instytucie Sztuki przy Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Od 17 lat zajmuje się grafiką warsztatową (druk wypukły i wklęsły) oraz użytkową. Woli patrzeć na prace niż mówić o nich. Brała udział w kilku zbiorowych wystawach. W 1999 otrzymała I nagrodę w konkursie fotograficznym Uroda za zdjęcie reklamowe, a w 2000 I nagrodę konkursie fotograficznym Pepsi/foto.
Fotografia Kasi Bobuli (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia Kasi Bobuli (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkursy

DreamTeam – druga edycja konkursu przeznaczonego dla zespołów: fotograf, wizażysta, fryzjer, stylista, model/modelka. Jury oceniać będzie pracę osób pracujących nad efektem sesji zdjęciowej, której aktualnym motywem przewodnim jest hasło festiwalu: Endless Creation. Ocenie poddany zostanie pomysł na sesję, spójność oraz jakość poszczególnych kadrów i dopracowanie wszystkich elementów sesji. Finał konkursu odbędzie się w sobotę 17 listopada w Muzeum Techniki i Włókiennictwa. W jury konkursu zasiadają m.in. fotograf Frederik Heyman, blogerka Ewelina Gralak, Lucyna Szymańska – właścicielka agencji D’VISION, Anna Puślecka – dziennikarka i producentka związana ze stacją TVN, aktorka Ada Fijał, dziennikarka i projektantka Monika Onoszko, Agnieszka Zajączkowska – przedstawiciel marki Eisenberg.

S4S Plebiscyt Style4Street, dla wszystkich miłośników tematu street fashion. Czekamy na zgłoszenia prezentujące cztery różne stylizacje. W ocenie tym razem jury skupi się głównie na przemyślanych lookach, a nie na samym wykonaniu zdjęcia. Na bazie wybranych zdjęć ma powstać wystawa – collage, która będzie stanowiła punkt odniesienia do hasła festiwalu Endless Creation, czyli ilu ludzi tyle pomysłów na wyrażanie siebie. W tym wypadku chodzi głównie o komunikację strojem. Do projektu zaproszono polskich i zagranicznych blogerów – streetfanów, dla których dzielenie się swoim wizerunkiem to czysta przyjemność i pasja. Wśród selekcjonujących nadesłane propozycje będzie m.in. koordynująca Endless Creation Kaja Śródka.

Konkurs S4S (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konkurs S4S (źródło: materiały prasowe organizatora)

NEO LABEL to innowacyjny projekt polegający na wydaniu internetowego katalogu autorskich marek produkujących ubrania, akcesoria, gadżety czy wyposażenie wnętrz własnego projektu. Pomysłodawcą inicjatywy i jednocześnie pierwszą selektorką była Dorota Korczyk, współautorka bloga Tourdelans. Pod uwagę wzięto pojedynczych projektantów, pracownie, jak i działalność grup twórczych. Celem projektu jest promocja niezależnych twórców, których oferta to produkty kreatywne i nieszablonowe, wsparcie dla nowo powstających marek i ułatwienie internautom poszukiwanie oryginalnych produktów. Swoisty katalog ma ułatwić komunikację między tworzącymi, a ich potencjalnymi klientami. Celem nie jest ocenianie, tworzenie rankingu, ale jedynym kryterium jest stała aktywność projektanta/marki i jej niepowtarzalność.

W ramach projektu Neo Label podczas festiwalu będzie otwarty showroom dla wszystkich marek i projektantów, którzy będą mieli możliwość zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności

Neo Fashion Label, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Neo Fashion Label, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Endless Creation – Hasło przewodnie 2. edycji festiwalu odnosi się do nieograniczonych możliwości, jakie niesie za sobą wyobraźnia ludzka. W ramach tego elementu programu na terenie Galerii Sfera powstanie gigantyczna kreacja zaprojektowana przez Kaję Śródkę, której fragment będą mogli tworzyć wszyscy zainteresowani, przy współpracy ze studentami i pod okiem wykładowcy projektowania ubioru warszawskiej ASP. Projekt zostanie zawieszony we foyer Galerii. Na zakończenie festiwalu odbędzie się publiczne mierzenie kreacji, recital gwiazdy, losowanie projektów wykonanych przez twórców Neo Label oraz rozdanie nagród w plebiscycie S4S i otwarcie fragmentu wystawy tego projektu.

NEWINTAGE – projekt zrealizowany przy współpracy organizacji CZECHDESIGN i studentów Wydziału Komunikacji Multimedialnej z Uniwersytetu Thomasa Baty. Różne spojrzenia na sztukę i modę oraz chęć stworzenia czegoś całkiem nowego, zaowocowały stworzeniem w zaledwie kilku dniu, od podstaw marki Newintage, która łączy styl vintage i nowoczesne technologie. Na Festiwalu będzie można zobaczyć ostateczny efekt ich współpracy w postaci specjalnej kolekcji, na którą składa się unikatowa biżuteria, odzież i dodatki do dekoracji wnętrz.

Warsztaty/Wykłady

Cykl wykładów i warsztatów przygotowany przez specjalistów z różnych dziedzin. Odbywać się będą m.in. zajęcia z fotografii obrotowej realizowane w dedykowanym do tego studiu przez specjalistów z Orbitvu oraz warsztaty z Visual merchandising’u. Wykłady prowadzić będą także Ewelina Kozak (Southampton Solent University), Katarzyna Koperczak (wykładowca konstrukcji ubioru na warszawskiej ASP), Karolina Pięch (absolwentka Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, po stażu u Balenciagi) i Julia Rodowicz (projektantka Balenciagi) oraz Olga Nieścier, wykładowca florenckiej Polimody i Via Mody.

Warsztaty poprowadzi również Agnieszka Zajączkowska reprezentująca luksusową markę kosmetyków Eisenberg, Magda Lusińska – absolwentka brytyjskiego uniwersytetu w Cardiff na wydziale Dziennikarstwa Międzynarodowość oraz Natalia Mleczak – artystka, rzemieślnik i scenograf, która współpracowała z Japońskim Vogue Hommes oraz większością polskich magazynów: Exclusive, Fashion Magazine, K-Mag, Gaga, Kikimora, Gala, Viva!.Tworzyła scenografię do ostatniego pokazu Jungle Gardenia ZUO Corp.

Neo Fashion Jamboree, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Neo Fashion Jamboree, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Neo Fashion Jamboree
16-18 listopada 2012 r.
Galeria Sfera
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz