• 2012-11-05

Izabella Gustowska Przypadek Antoniny L…

Od 23 listopada do 9 grudnia 2012 roku | Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Przypadek Antoniny L… to pierwsza tak duża wystawa Izabelli Gustowskiej w Toruniu, a jej charakter będzie nieco inny od wcześniejszych propozycji artystki. Podzielona na kilka oddzielnych przestrzeni Galeria Sztuki Wozownia buduje wspaniały plan dla wirujących, żywych obrazów, pozwalając Antoninie ukryć się, rozpuścić się w przestrzeni.

Izabella Gustowska, „Trojaczki Czerwone” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabella Gustowska, „Trojaczki Czerwone” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szkicując koncepcję Przypadku Antoniny L… Gustowska zanotowała:

Od dawna miałam ochotę na zrobienie wystawy lekkiej, a nawet frywolnej, a może nawet trochę infantylnej, na dodatek w kolorze różowym (a przyznaję, że tego koloru wyjątkowo nie lubię). Już parę lat temu zrobiłam pewną przymiarkę, stwarzając młodą artystkę Antoninę de Lodi (włoskie nazwisko mojej babci). To Ona była autorką pracy Przyjaciele pokazaną na Art Poznań w 2005, to Ona była też jedną z poszukiwanych kobiet w Media Story She, realizowanej w Starej Rzeźni w 2008. Myśląc o Niej zrobiłam Pokój Antoniny w 2009 na wystawie Differences Beyond Differences w Starym Browarze. I widziałam Ją jako jedną z panien młodych w Love Stories w Parku Sołackim na Festiwalu Urban Legend w 2009. Pomyślałam, że złożę te różne odpryskowe sytuacje i w przestrzeni galerii pokażę epizody z życia Antoniny, a właściwie ukryję ją wśród paru młodych kobiet.

Będzie więc jej różowy pokój z projekcjami widmowych cytatów z filmów i programów telewizyjnych, które oglądałam w latach 70tych i 80tych wymieszany z aktualnościami wziętymi z You Tube. Hip hopowe dziewczyny, bliźniaczki w czerwonych dresach zasłuchane w popularnej nieznanej im piosence z lat 40tych Rum and Coca Cola śpiewanej przez Andrew Sisters. I 18-letnie o prerafaelickiej urodzie trojaczki Kasia, Ewa i Magda wpatrzone w wyskakującego z cylindra – białego królika z pracy Noisy Boy z 2007. I także złożony z ślubnych sukni krąg w kalejdoskopowej projekcji wchłaniający mozolnie konstruowane i szybko rozpadające się obrazy z Domino Day z 2008. To wszystko taka utopia, składanka – story zanurzona w różu i czerwieni i wiecznie padającym sztucznym śniegu. To taka trochę Różyczka jak z Obywatela Kane’a Orsona Wellesa. Lekkie Story o młodości, do której nie można już wrócić.

Izabella Gustowska, „Trojaczki Czerwone” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabella Gustowska, „Trojaczki Czerwone” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paradoksalnie więc, zmysłowy i infantylny róż pomaga złożyć z fragmentów historię Antoniny, która równie dobrze może być dziewczynką, nastolatką lub zmysłową kobietą. W bogatej ikonografii, która, jak pisał P. Leszkowicz: wywodzi się z życia osobistego artystki, tekstów i przedstawień z historii kultury oraz współczesnej sfery medialnej, odnajdujemy wiele kobiet: w wizerunkach, odbiciach, imionach, namiętnościach, być może któraś z nich to tajemnicza Antonina L… Nawet jeżeli wątpimy w jej obecność, to nigdy nie możemy być tego pewni i to czyni Przypadek Antoniny L… tak fascynującym.

Kim jest ta kobieta ta ONA? – jakiś jej fragment będzie zapewne szeptem Summer Time, inny wypełni Pokój Antoniny lub ujawni się w jednej z opowieści Love Stories.Niekończące się domysły konstruują Antoninę, która jest tak samo znajoma, jak i nieznana, odległa, ale i bliska – jest znikającym punktem, który mamy przed oczyma, który wciąż nam ucieka, ciągle jest przed nami na wyciągnięcie ręki. Jedyne co jest pewne, to to, że tak, jak wiele innych wątków w twórczości Izabelli Gustowskiej, należy ją odnaleźć tropiąc znaki, kolekcjonując je i składając z nich własną historię.

Małgorzata Jankowska

Izabella Gustowska, „Summer Time”, panorama (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabella Gustowska, „Summer Time”, panorama (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabella Gustowska to artystka, pedagog, urodzona w 1948 roku w Poznaniu. Uprawia malarstwo, grafikę, fotografię, realizuje instalacje, performances, wideo-performances; w większości prac wykorzystuje różne media. Uzyskała dyplom w poznańskiej PWSSP (dziś Uniwersytet Artystyczny), od 1991 posiada tytuł profesora zwyczajnego, prowadzi Pracownię Działań Performatywnych i Multimedialnych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej UA oraz uczy na kierunku Grafika w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.

Uważana za jedną z najciekawszych polskich artystek posługujących się techniką wideo. Realizuje prace w obszarze rożnych mediów, pracuje cyklami, kolejno: Względne cechy podobieństwa, Sny, Płynąc, Śpiewające pokoje, Namiętności i inne przypadki, Life is a Story, SHE-Media Story, Struny Czasu. W latach 1979-1992 prowadziła Galerię ON w Poznaniu. Gustowska prezentowała swoje prace na wielu wystawach i prestiżowych wydarzeniach, takich jak: Biennale Sztuki w Wenecji /dwukrotnie i Biennale w São Paulo. Jej prace znajdują się między innymi w kolekcjach Contemporary Graphics Collection w Edmonton, Graphische Sammlung Albertina – Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig w Wiedniu, Victoria and Albert Museum w Londynie, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Jako kuratorka przygotowała wiele wystaw i wydarzeń artystycznych.

Izabella Gustowska, Przypadek Antoniny L… .
Wernisaż: 23 listopada 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 9 grudnia 2012 roku
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Kuratorka: Małgorzata Jankowska

Dodaj komentarz