• 2012-11-10

22. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych – Promocje 2012

Od 8 listopada do 9 grudnia 2012 roku | Galeria Sztuki w Legnicy

22. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych – Promocje ma na celu promowanie wyłącznie świeżo upieczonych absolwentów malarstwa wyższych uczelni plastycznych. Odbywa się w legnickiej Galerii Sztuki od 22 lat, ciesząc się ogólnym zainteresowaniem.

Grand Prix 21.OPMM PROMOCJE 2011 – Magdalena Laskowska, „Mistyka miejsc II", olej na płótnie, 80x80 cm (źródło: materiały prasowe)

Grand Prix 21.OPMM PROMOCJE 2011 – Magdalena Laskowska, „Mistyka miejsc II", olej na płótnie, 80x80 cm (źródło: materiały prasowe)

Do tegorocznego Przeglądu zakwalifikowano 95 absolwentów malarstwa z trzynastu wyższych uczelni artystycznych z całej Polski. Po pierwszym etapie obrad jury pozostało 34 uczestników i 88 prac. W drugim etapie komisja może wykluczyć kolejnych autorów lub prace. Rozdysponuje również nagrody, ale nazwiska zwycięzców poznane zostaną dopiero podczas uroczystego wernisażu, który odbędzie się 23 listopada.

Młodzi malarze walczą o szereg nagród. Między innymi o Grand Prix fundowanym przez patrona – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieła laureata zostaną wystawione w indywidualnej przestrzeni wystawienniczej organizatora. Prócz nagrody głównej młodzi walczą także o granty finansowe oraz rzeczowe, m.in. w postaci wystawy w bydgoskiej BWA oraz  o publikacje poświęcone laureatom w prasie branżowej: Exit oraz Format.

W tegorocznym jury przeglądu zasiedli: Magda Ujma – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka, eseistka, feministka, blogerka, obecnie związana z krakowskim Bunkrem Sztuki; Jolanta Ciesielska – krytyk i historyk sztuki, kuratorka drugiej edycji Łódź Biennale; Zbigniew Rogalski – malarz, absolwent ASP w Poznaniu (1999), autor szeregu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, związany z warszawską Galerią Raster; Andrzej Saj – wrocławski krytyk i teoretyk sztuki, kurator wystaw, wykładowca, redaktor naczelny czasopisma artystycznego Format.

Wystawa potrwa do 9 grudnia. Po niej odbędzie się organizowana raz na kilka lat prezentacja Drogi Twórcze, będąca swoistym monitoringiem twórczości i karier poszczególnych artystów, którzy zadebiutowali w legnickich Promocjach. Tegoroczna wystawa Drogi Twórcze ukaże dokonania ponad trzydziestu artystów, rozpocznie się w grudniu br. i potrwa do 20 stycznia 2013 r.

W jury Promocji na przestrzeni lat zasiadało wielu znakomitych i uznanych artystów, krytyków, pedagogów, kuratorów, m.in.: Agata Smalcerz, Iza Kowalczyk, Agata Zbylut, Dorota Jarodzka, Katarzyna Roj, Marek Sobczyk, Jerzy Kosałka, Leszek Knaflewski, Jacek Rykała, Paweł Jarodzki, Kamil Kuskowski, Dominik Lejman, Wojciech Kozłowski, Grzegorz Sztwiertnia, Andrzej Saj, Mirosław Ratajczak.

Laureatami Przeglądu byli do tej pory m.in.: Dominik Lejman, Edyta Sobieraj, Łukasz Konieczko, Waldemar Kuczma, Dariusz Syrkowski, Ivo Nikić, Pascale Héliot, Julia Curyło.

Dominik Lejman jest polskim artystą współczesnym. Zajmuje się malarstwem oraz sztuką wideo, W 1993r ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Gdańsku oraz Royal College of Art w Londynie, gdzie uzyskał Degree of Master of Arts. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1996 roku. W swoich pracach łączy projekcje wideo z podmalówkami malarskimi, tworzy wideo freski oraz wielkoformatowe fototapety. Trudno jednoznacznie powiedzieć czym są prace Dominika Lejmana ponieważ nie mieszczą się w żadnych konkrentych ramach – wykraczają poza malarstwo i nie są w żaden sposób uwspółcześnianiem tego medium. Nie można nazwać ich też ekranami, ponieważ przed takim określeniem wzbrania się sam artysta. Jednym z jego najbardziej znanych projektów był realizowany w ramach europejskiego programu Culture 2000 Szpital jako krajobraz małych spektakli, który polegał na wyświetlaniu na ścianach dziecięcych szpitali projekcji wideo ze zwierzętami (2002). Projekcje można było zobaczyć w Brukseli, Paryżu, Madrycie i Warszawie. Projekt znalazł później swoją kontynuację także w innych miastach.

Chlebek Monika „Wpatrzona", olej na płótnie, 24x20, 2012 (źródło: materiały prasowe)

Chlebek Monika „Wpatrzona", olej na płótnie, 24x20, 2012 (źródło: materiały prasowe)

Łukasz Konieczko w latach 1984 – 1990 studiował na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1988 roku otrzymał staż stypendialny w pracowni prof. Wernera Knauppa w Akademie der Bildenden Künste w Norymberdze.Od 1990 jest pracownikiem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a od 2005 profesorem ASP na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Od 2007 jest organizatorem i opiekun artystyczny Galerii „Cztery ściany” działającej przy Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na ASP w Krakowie.W dorobku ma udział w ponad pięćdziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in w Litwie, Francji, Niemczech, Holandii, USA, Szwajcarii, Szwecji, Belgii, Danii.

Waldemar Kuczma rodził się w 1967r. w Sanoku. W latach 1988-93 studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu W 1993 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Józefa Hałasa i prof. Mieczysława Zdanowicza. Aktualnie prowadzi pracownię dyplomującą z malarstwa. Od 2009 roku jest adiunktem habilitowanym. Od 2008roku jest kierownikiem Katedry Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. O swoim malarstwie mawia:

Niestrudzenie podejmuję trudny dialog z obrazem, z moim ukochanym malarstwem, w którym wartością nadrzędną jest dla mnie, uczciwość wobec własnej pracy, a co za tym idzie uczciwość wobec siebie. Determinuje ona wszelkie moje poczynania jako człowieka, malarza i dydaktyka.

Cały proces odbywa się na płaszczyźnie obrazu, która – dzięki malarstwu staje się nieokreślona i jest nośnikiem wielu wymiarów. W obliczu owej płaszczyzny analizuję i eksperymentuję wartość dla mnie najwyższą- kolor. Wszystkie elementy plastyczne obrazu podporządkowuję jego archetypicznemu działaniu.

Wyjadlowski Erwi Olej na plotnie bez tytułu 80x80cm 2012 (źródło: materiały prasowe

Wyjadlowski Erwi Olej na plotnie bez tytułu 80x80cm 2012 (źródło: materiały prasowe)

Dariusz Syrkowski jest malarzem i grafikiem. Dyplom uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki, gdzie uzyskał tytuł doktora sztuki. Od 1993 roku jest zatrudniony w macierzystej uczelni i aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta w Pracowni Grafiki Warsztatowej.

Ivo Nikić urodził sie w 1974 w Pristinie (Serbia), obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Dyplom z malarstwa otrzymał w Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.Jest znanym artystą współczesnym. Maluje zniszczone, używane przedmioty, uliczne brudy bezwolnie unoszone podmuchem wiatru, zakamarki mieszkań, ślady zdarzeń. Wybierając fragmenty, charakterystycznie kadruje pole obrazu, patrząc w głąb, do środka. Ivo Nikić posługuje się w swoich pracach malarstwem, fotografią, filmem wideo, tworzy obiekty i instalacje.

Julia Curyło jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Leona Tarasewicza (dyplom 2009), który jako jeden z pierwszych dostrzegł dojrzałość i wyjątkowość jej sztuki. Curyło prezentuje unikalne na scenie najnowszej polskiej sztuki tendencje – porusza zagadnienia trudne, nie boi się tematów tabu. Korzenie jej twórczości odnajdziemy w surrealizmie i neo-pop a inspiracje formalne w dziełach Jeffa Koonsa.

Najważniejszym celem legnickich Promocji jest prezentacja tego, co we współczesnym malarstwie jest najświeższe, najnowsze i najbardziej intrygujące.

W drugiego etapu tegorocznego przeglądu zakwalifikowali się: Anna Brandys, Mariusz Brodowski, Marek Broszkiewicz, Monika Chlebek, Alicja Czarna, Dawid Czycz, Marta Garbaczewska, Bartłomiej Górny, Martyna Grzeszczak, Martin Imrich, Wiktor Jackowski, Radosław Jastrzębski, Albertyna Kacalak, Natalia Karasińska, Malwina Karp, Justyna Kisielewicz, Agata Kleczkowska, Rafał Kwiczor, Mariusz Maksel, Kamila Moder, Monika Mysiak, Damian Nieroda, Łukasz Patelczyk, Sonia Ruciak, Irmina Staś, Monika Stolarska, Olga Szczechowska, Marcin Szłapka, Martyna Ścibor, Katarzyna Śmiałowicz, Pola Wójcik, Erwin Wyjadłowski, Wioletta Wykowska, Matylda Zaorska.

***

W piątek, 23 listopada w Legnicy ogłoszono laureatów 22. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2012.

Jury jednogłośnie przyznało Grand Prix Ministra Kultury.

Zwycięskie prace są szczere i niekoniunkturalne, dobre, ale nie cwane, zdecydowanie wyróżniające się od reszty – uzasadnili swój wybór członkowie komisji. Towarzysząca tym obrazom aura intymności, oryginalny malarsko-graficzny sposób wypełniania przestrzeni, ujmująca delikatność kreski i prostolinijność robótek ręcznych – to cechy za które to malarstwo Martyny Ścibior zostało nagrodzone – komentowała Jolanta Ciesielska.

Komisja zgodnie zdecydowała także o zmianie nazwy jednej z nagród – nie przyznano Srebrnej Ostrogi za odwagę, bezkompromisowość, nowatorstwo bądź dowcip wypowiedzi twórczej. Zabrakło buntowników, pracy błyskotliwie krytycznej, wywrotowego gestu artystycznego. Twórcy coraz częściej koncentrują się na projekcji własnych, wewnętrznych światów, rzadko odnoszą się bezpośrednio do rzeczywistości zewnętrznej – stwierdza. Taki trend da się obserwować od paru lat. Podobnie jak powrót abstrakcji oraz feminizację Przeglądu – nie dość, że kobiety są w wyraźnej przewadze liczebnej, to jeszcze zgarniają większość nagród.

Laureaci 22. OPMM PROMOCJE 2012:

  • Martyna Ścibior (ASP Warszawa) –Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wartości 10.000 zł oraz Nagroda Kwartalnika Artystycznego EXIT
  • Monika Chlebek (ASP Kraków) – Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego
  • Albertyna Kacalak (ASP Wrocław) – Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy oraz Nagroda Miesięcznika Artystycznego „Format”
  • Wioletta Wykowska (ASP Łódź) – Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy
  • Irmina Staś (ASP Warszawa), Natalia Karasińska (ASP Wrocław) – Wyróżnienia Honorowe Jury
  • Radosław Jastrzębski (ASP Warszawa) – Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy
  • Malwina Karp (ASP Wrocław) – Nagroda BWA w Zielonej Górze

Wystawa Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych – Promocje
Od 8 listopada do 9 grudnia 2012 roku.
Galeria Sztuki w Legnicy

Dodaj komentarz