• 2012-11-24

Radykalne języki

Od 7 do 9 grudnia 2012 roku | Kraków

Nowa siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka zostanie otwarta w 2013 roku. Inaugurację nowej działalności poprzedzi między innymi program wydarzeń, pokazów i wykładów zatytułowany Radykalne języki, który rozpocznie się 7 grudnia.

Elmgreen & Dragset, „Drama Queens", 2007, dzięki uprzejmości Elmgreen & Dragset Studio (źródło: materiał prasowy)

Elmgreen & Dragset, „Drama Queens", 2007, dzięki uprzejmości Elmgreen & Dragset Studio (źródło: materiał prasowy)

Wykresem mojej twórczości byłby labirynt. Właśnie brak wyjścia świadczy o tym, że jesteśmy na dobrej drodze. W sztuce – oczywiście.

Tadeusz Kantor

Tadeusz Kantor był artystą radykalnym i bezkompromisowym, który budował swoje dzieło na konfliktach i napięciach, wciąż prowokując. Chciał, żeby sztuka była bezużyteczna i autonomiczna. Uznawany za heretyka awangardy zostawił po sobie ogromny dorobek, na który składają się manifesty, teksty teoretyczne, obrazy, rysunki i projekty artysty, a także obiekty oraz kostiumy ze spektakli Cricot 2. W 1980 roku założył Cricotekę, która miała być Żywym Archiwum legendarnego Teatru Cricot 2. Fundamentalnym pytaniem dla Cricoteki jest dziś pytanie o charakter dorobku artysty i o sposób jego prezentacji w kontekście muzeum.

Projekt Radykalne języki próbuje zmierzyć się z twórczością artysty, jednocześnie wskazując na nowe możliwe kierunki jej interpretacji, otwierając tym samym dzieło Tadeusza Kantora na współczesne dyskursy. Wydarzenie będzie mieć charakter multidyscyplinarny i performatywny. Na program składać się będą pokazy performansów, przedstawienia teatralne, wykłady performatywne, warsztaty, projekcje filmów oraz pokazy instalacji. Jego unikatowość ma wskazać na wyjątkową misję instytucji. Program będzie przeglądem różnorodnych postaw sztuki współczesnej w czasach, gdzie white cube zamieniono na black box, artyści zmieniają dyscypliny (czerpią z teatru, literatury, historii tańca, kina), poszukują luk w historii, pasożytują na językach i formach dobrze już znanych z przeszłości. Projekt łączy zindywidualizowany język sztuki współczesnej z autonomicznym dziełem Tadeusza Kantora. Jego radykalne i przełomowe poglądy na sztukę i teatr, jego idee dotyczące bycia na scenie, pozycji i roli aktora a także te związane z Żywym Archiwum będą przywoływane w działaniach zaproszonych artystów.

Udział wezmą: Nicole Beutler / Yann Chateigné Tytelman / Sebastian Cichocki / Michael Elmgreen & Ingar Dragset / Jos de Gruyter & Harald Thys / Styrmir Örn Guðmundsson / Zhana Ivanova / Tadeusz Kantor / Nathaniel Mellors / Yoko Ono / Michael Portnoy / Ian Saville / Egill Sæbjörnsson / Voin de Voin & Ancelle Beauchamp.

Styrmir Örn Guðmundsson, „Performance death show" (źródło: materiał prasowy)

Styrmir Örn Guðmundsson, „Performance death show" (źródło: materiał prasowy)

W przewodniku po Radykalnych językach będzie można znaleźć informacje o projekcie, manifest Tadeusza Kantora, teksty piosenek śpiewanych w czasie performansu Nicole Beutler, opis nowej działalności Cricoteki, oraz dziewięć wybranych instrukcji perfomansów napisanych przez Yoko Ono. Artystka namawia widzów, żeby śmiali się przez cały dzień, tworzyli w wyobraźni mapy miasta czy obserwowali spadające płatki śniegu… Dzięki instrukcjom każdy może zostać performerem!

W 1964 roku Yoko Ono wydała książkę pt. Grapefruit, która zawiera ponad 150 scenariuszy i prostych instrukcji performansów. Przedrukowane w publikacji instrukcje ukażą się po polsku po raz pierwszy.

Yoko Ono (ur. 1933) to japońska artystka zajmująca się konceptualizmem i performansem, wokalistka i kompozytorka, autorka filmów, aktywistka na rzecz pokoju na świecie, feministka. W 2009 roku otrzymała na Biennale w Wenecji Złotego Lwa za całokształt twórczości.

„Grapefruit", Wunternaum Press, Tokyo 1964, Photo by David Behl, © Yoko Ono (źródło: materiał prasowy)

„Grapefruit", Wunternaum Press, Tokyo 1964, Photo by David Behl, © Yoko Ono (źródło: materiał prasowy)

PROGRAM WYDARZEŃ

 • 7 grudnia, godzina 18.00, Otwarcie wystawy w ramach projektu Radykalne języki
  Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora, ul. Sienna 7/5
  wystawa czynna do 27 grudnia 2012
  Artyści: Tadeusz Kantor (obiekty), Nathaniel Mellors (rzeźba), Egill Sæbjörnsson (instalacja)
 • 8 grudnia, godzina 17.00 – 24.00, Radykalne języki – wieczór performatywny
  Teatr Bagatela, Scena przy ul. Sarego 7
  Uczestnicy: Yann Chateigné Tytelman, Sebastian Cichocki (wystąpią Marzena Lubaszka i Ian Saville), Michael Portnoy (oraz Dorota Brzozowska i Władysław Chłopicki), Jos de Gruyter & Harald Thys, Ian Saville, Voin de Voin & Ancelle Beauchamp, Nathaniel Mellors & Andy Cooke jako God of Hackney.
  Na początek o tym, co łączy sztukę Tadeusza Kantora ze współczesnymi artystami i kto boi się androidów. Czy brzuchomówcy naprawdę istnieją? Co łączy sztukę ziemi ze śpiewem operowym? Wieczór poświęcony opowiadaniu anty-dowcipów i wywoływaniu duchów. W kinie filmy inspirowane Monty Pythonem, folklorem i sztuką wysoką. Artyści nie stronią od amatorszczyzny, tandetnych dekoracji oraz teatrzyku lalek. Płynnie przejdą od poważnych akademickich dyskusji do magicznych sztuczek. Późnym wieczorem koncert.
 • 9 grudnia, godzina 18.00 – 23.00,  Radykalne języki – wieczór performatywny
  Teatr Bagatela, Scena przy ul. Sarego 7
  Uczestnicy: Styrmir Örn Guðmundsson, Elmgreen & Dragset, Zhana Ivanova (oraz Mariangela Tinelli), Nicole Beutler (wystąpi Ibelisse Guardia Ferragutti).
  Tego wieczoru do głosu dochodzą przedmioty. W naszym kinie kultowa produkcja – na scenie spotykają się gwiazdy, m.in. Króliczek Jeffa Koonsa i Kroczący Giacomettiego. Niektóre przedmioty z dalszej części programu pochodzą z niższych sfer, ale ich użycie jest twórcze. Jeden z zaproszonych artystów prezentuje zwodniczą naturę piecyków gazowych. Pod koniec wieczoru uczestników przejdą dreszcze. Performans nazwany egzystencjalną gimnastyką śpiewającego ciała, podczas którego bohaterka wcieli się w Antygonę, Medeę i Małgorzatę z Fausta…


Projekt Radykalne języki 
Kuratorki: Maaike Gouwenberg i Joanna Zielińska
Od 7 do 9 grudnia 2012 rok
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA
Kraków

Dodaj komentarz