• 2012-12-05

Faza delta

Od 6 grudnia 2012 roku | Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Mocny współczesny tekst Radosława Paczochy pokazuje jak łatwo rzeczywistość może wymknąć się spod kontroli, jak niewiele dzieli nas od zła. Jest on zabawny, ale i straszny. W przewrotny sposób udowadnia, że wystarczy bardzo niewiele, aby uruchomić nieprzewidziany ciąg zdarzeń…

„Faza delta", reż. Gabriel Gietzky, fot. Luka Łukasiak (źródło: materiał prasowy)

„Faza delta", reż. Gabriel Gietzky, fot. Luka Łukasiak (źródło: materiał prasowy)

Ponoć taki drobiazg jak trzepot skrzydeł motyla, może spowodować tajfun na drugiej półkuli.

Efekt motyla, reż. Eric Bress, J. Mackye Gruber

Jedna przypadkowość, powoduje kolejną, która powoduje następną. W końcu ścieżka jest w całości. To jest teoria chaosu.

Teoria chaosu, reż. Tony Giglio

Trzech kumpli z osiedla w małym mieście, jak co sobotę imprezuje w lokalnym pubie. Pod wpływem alkoholu i dopalaczy nudna rzeczywistość zmienia się w szaloną, kolorową bajkę – tytułową fazę delta. Dopiero następnego dnia rekonstrukcja zdarzeń uświadamia im, co naprawdę wydarzyło się ostatniej nocy.

Obsada: Anna Smołowik, Jacek Beler, Piotr Ligienza, Sławomir Pacek

Radosław Paczocha (ur. 1977) to jeden z najbardziej interesujących dramatopisarzy młodego pokolenia. Ukończył Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wiedzę o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Przez sześć lat pracował w Teatrze Powszechnym w Warszawie, jako sekretarz literacki. Autor dramatów: Zapach czekolady (laureat V Ogólnopolskiego Konkursu na Dramat Windowisko 2008), Bar Babylon (druk: Dialog, 2009 nr 12), Przyjaciel (główna nagroda w konkursie Metafory Rzeczywistości 2009), Benjamin (wyróżnienie na III Komediopisaniu w Łodzi, 2011) oraz dramatu i scenariusza filmowego Być jak Kazimierz Deyna. Dwukrotnie został stypendystą Ministra Kultury; jest również stypendystą programu Młoda Polska ufundowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Obecnie doktorant w Instytucie Sztuki PAN.

„Faza delta", reż. Gabriel Gietzky (źródło: materiał prasowy)

„Faza delta", reż. Gabriel Gietzky (źródło: materiał prasowy)

Gabriel Gietzky (Wąsiński) (ur.1969) jest aktorem, scenarzystą i reżyserem teatralnym. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (wydziały zamiejscowe we Wrocławiu). W latach 1994-1999 pracował w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, gdzie zagrał główne role w ponad 20 przedstawieniach. W roku akademickim 2000-2001 był stypendystą Wydziału Reżyserii DAMU w Pradze. W roku 2004 z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej w Warszawie. Był uczniem M. Wojtyszki, J. Englerta, G. Holoubka, J. Kulczyńskiego i asystentem K. Lupy (Wymazywanie według T. Bernharda oraz Azyl według M. Gorkiego). Zrealizował różnorodne spektakle w teatrach w Polsce i za granicą.

Sławomir Pacek ukończył warszawską PWST w roku 1990. W latach 1990 – 1996 był aktorem stołecznego Teatru Nowego, gdzie występował m.in. jako Czupurek, szekspirowski Merkuccio i Pan Tadeusz w spektaklach Adama Hanuszkiewicza. Od roku 1997 jest aktorem Teatru Powszechnego. Ma na swoim koncie drugoplanowe role w popularnych filmach kinowych, m.in. Ostatni dzwonek, Spona, Kraj świata, Młode wilki, Chłopaki nie płaczą, a także szereg ról w spektaklach Teatru TV stworzonych pod kierunkiem m.in. Olgi Lipińskiej, Andrzeja Łapickiego, Agnieszki Glińskiej, Stanisława Różewicza i Władysława Kowalskiego. Jest także cenionym aktorem radiowym.

„Faza delta", reż. Gabriel Gietzky, fot. Luka Łukasiak (źródło: materiał prasowy)

„Faza delta", reż. Gabriel Gietzky, fot. Luka Łukasiak (źródło: materiał prasowy)

Piotr Ligienza ukończył krakowską PWST. Grał w Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Rozmaitości w Warszawie oraz Teatrze Polskim w Bydgoszczy (główna rola w spektaklu Grzegorza Wiśniewskiego Plastelina). W zespole Teatru Powszechnego jest  od roku 2007.

Faza delta, reż. Gabriel Gietzky
Premiera: 6 grudnia 2012 roku
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera
Warszawa

1 komentarz do artykułu “Faza delta

  1. Scenariusz jest świetny, wierzę, że cały spektakl trzyma bardzo wysoki poziom.

Dodaj komentarz