• 2013-01-14

arena DESIGN 2013

Od 5 do 8 marca 2013 roku | Międzynarodowe Targi Poznańskie

Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia arena DESIGN jest ergonomia, którą od kilku lat śmiało można uznawać za klucz do sukcesu projektu – nie tylko w przypadku mebli czy akcesoriów wystroju wnętrz, ale we wszystkich dziedzinach projektowania. Z ergonomią, ale także z minimalizmem i dostosowaniem do indywidualnych potrzeb użytkowników szczególnie silnie kojarzy się design skandynawski.

Fot. Agencja fotograficzna Fotobueno, arena DESIGN w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Agencja fotograficzna Fotobueno, arena DESIGN w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stworzenie silnego bloku tematycznego umożliwia przyjeżdżającym do Poznania projektantom, przedsiębiorcom, architektom i architektom wnętrz nie tylko zapoznanie się z jak najbardziej kompleksową i przekrojową ofertą oraz z najnowszymi trendami i tendencjami, ale także budowanie wielopoziomowych relacji pozwalających na kreowanie wizerunku i wzmacnianie pozycji na rynku.

Specjaliści z różnych gałęzi przemysłu, producenci, wykładowcy uczelni artystycznych oraz projektanci z kraju i Europy poruszać będą kwestie związane z funkcjonalnością produktu oraz celem jego powstania, czyli ze wszystkim tym, co powinno determinować jego finalny kształt. Wśród tematów tegorocznych dyskusji ważne miejsce zajmie zatem design uczestniczący oraz innowacyjność rozumiana jako całościowe spojrzenie na projekt oraz jego rolę w zmieniającym się technologicznie otoczeniu człowieka. Nie zabraknie również rozmów o produkcyjnej fazie tworzenia – wykonanie warunkuje bowiem funkcjonalność, bezpieczeństwo i wygodę użytkowania produktu tak samo jak dobry projekt.

Fot. Agencja fotograficzna Fotobueno, arena DESIGN w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Agencja fotograficzna Fotobueno, arena DESIGN w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy arena DESIGN postanowili zatem zaprosić na najbliższą edycję trzy szwedzkie projektantki tworzące grupę Front Design: Sofię Lagerkvist, Charlotte von der Lancken i Annę Lindgren. Ich projekty wymykają się jednoznacznej interpretacji i jednocześnie są świetnym przykładem wykorzystania zasad ergonomii w projektowaniu koncepcyjnym. Idea stojąca za projektem jest dla tej szwedzkiej grupy tak samo ważna jak inne wyznaczniki składające się na dobry projekt – stąd często funkcjonalność i wygoda użytkowania spotykają się tu z ekstrawagancką formą.

Niezmiennym celem areny DESIGN, realizowanym od początku jej istnienia, jest prezentacja talentu, wyobraźni i wiedzy, dzięki którym powstają projekty o doskonałej formie dostosowanej do funkcji produktu. Kierując się tym założeniem, również w tym roku organizatorzy zaplanowali szereg wystaw, będących hołdem dla idei projektowania w służbie człowiekowi i wzornictwa zaspokajającego szereg jego potrzeb – od estetyki poprzez bezpieczeństwo aż do wygody użytkowania. Przestrzeń wystawowa tegorocznej areny DESIGN to wędrówka poprzez historię, a jednocześnie swoista podróż w przyszłość. Każda z zaplanowanych ekspozycji oparta jest na emocjach, które są podstawą designu, zarówno jeśli chodzi o projektowanie, jak i o odbiór. To emocje kreują trendy i to one są przyczyną, dla której niektóre przedmioty stają się ikonami wzornictwa.

FRONT blow away vasefor MOOI, arena DESIGN (źródło: materiały prasowe organizatora)

FRONT blow away vasefor MOOI, arena DESIGN (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jedną z wystaw, które z pewnością wywołają emocje wśród odwiedzających arenę DESIGN będzie wystawa gości specjalnych – projektantek ze szwedzkiego studia Front Design. Sofia Lagerkvist, Charlotte von der Lancken i Anna Lindgren zaprezentują przedmioty, obok których nie sposób przejść obojętnie. Ich projekty są świetnym przykładem na to, jak zasady funkcjonalności wykorzystać można w projektowaniu koncepcyjnym. W swojej pracy projektantki skupiają się bowiem głównie na rozwijaniu idei, jednak jest ona zawsze zapakowana w ergonomiczny i przyjazny odbiorcy, choć czasem ekstrawagancki design.

Wśród zaplanowanych wystaw znalazła się także wystawa Rosenthal – ewolucja formy, pokazująca niezwykłą historię zapisaną w przedmiotach z porcelany. Na przykładzie najbardziej charakterystycznych elementów porcelanowych serwisów – dzbanka i filiżanki – przedstawione zostało ponad 130 lat doświadczeń marki i towarzysząca im ewolucja formy. Jej zmiany, dyktowane panującym stylem czy tendencją, były każdorazowo związane także z koniecznością zachowania przypisanej przedmiotom funkcji oraz chęcią proponowania obiektów wygodnych w użyciu. Ekspozycja prezentuje wynikającą z tej zależności różnorodność form powstających na przestrzeni lat.

Fot. Agencja fotograficzna Fotobueno, arena DESIGN w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Agencja fotograficzna Fotobueno, arena DESIGN w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowym akcentem w przestrzeni pokazowej będzie także wystawa Transfer designu, ukazująca współczesne ikony wzornictwa oraz aktualne nowości przez pryzmat stojących za ich formą designerów, którzy podjęli współpracę z markami Rosenthal, Kartell i Alessi. Zestawienie realizacji, powstałych dla różnych producentów i wykonanych z odmiennych tworzyw, pozwala widzieć prezentowane obiekty jako miejsce swoistego transferu designu. Styl charakterystyczny dla każdego z projektantów – jak rodzaj ukrytego kodu – obecny jest w przedmiotach ich autorstwa i jest czytelny, pomimo różnic materiału czy funkcji. Za każdym z obiektów stoi inna koncepcja i inny sposób materializowania jej w oparciu o konkretne tworzywo – porcelanę, plastik czy metal. Uczestnicy tegorocznej areny DESIGN zostają tym samym zaproszeni do poznania języka, w którym za pomocą różnych materii, wypowiadają się najlepsi współcześni projektanci, jak m.in. Patricia Urquiola, Mario Bellini, Philippe Starck czy Marcel Wanders.

Tymczasem przygotowana przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego oraz firmy Noti i Balma wystawa Piotr Kuchciński. Designer Roku 2012 pokazuje to, z czego jesteśmy najbardziej dumni w naszym rodzimym, polskim wzornictwie i na czym opiera się cały koncept areny DESIGN – sukces współpracy designera i przemysłu. Meble zaprojektowane przez Piotra Kuchcińskiego są dopasowane do potrzeb polskiego rynku i globalnych odbiorców, świetnie sprzedają się w Polsce i na świecie, wpadają w oko, podobają się zarówno ekspertom designu, jak i konsumentom, którzy szukają na rynku dobrej kanapy czy ładnego i ergonomicznego krzesła. Sofy Tritos czy Bloc, meble gabinetowe Xeon, zestaw mebli 4 You by VOX czy fotel Fan PROFIm – to najlepsze przykłady nie tylko udanych wdrożeń, ale i mebli przyjaznych człowiekowi, odczytujących potrzeby różnych użytkowników i wychodzące naprzeciw ich estetycznym pragnieniom i aspiracjom.

Gentle, arena DESIGN (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gentle, arena DESIGN (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa PERSPECTIVE_S FROM POZNAN wieńczy udziałem w poznańskiej arena DESIGN 2013 trwające rok tournee po najważniejszych europejskich imprezach branżowych. Prace prawie czterdziestu młodych designerów wyłonione w dwóch konkursach: designedforpoznan.pl i designedinpoznan.pl spotkały się z ciepłym przyjęciem tak w Mediolanie, jak i w Berlinie, Brukseli, Gdyni, Warszawie i Cieszynie. Organizator wystawy – Miasto Poznań, promując świeżą i bezkompromisową myśl projektową, cementuje swój wizerunek ważnego ośrodka na mapie europejskiego designu.

Tradycyjnie znaczącą rolę na arena DESIGN odgrywają uczelnie artystyczne. Podczas tej edycji zaprezentowane zostaną między innymi wystawy organizowane przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu: Wystawa mebla – FURNITURE FOR FUTURE – PODNIEŚ – USTAW – USIĄDŹ, Wystawa 12. edycji PE-P – PRZESTRZEŃ ŁAZIENKI oraz Wystawa wzornictwa – IDEA / PRODUKT / ERGONOMIA. Niezwykle interesująco zapowiada się także prezentacja projektu studentów poznańskiej School of Form LETS COOK THE FUTURE, podczas której potrawy zostaną zaprojektowane i podane przez… robota.

To jednak nie wszystko. W przestrzeni wystawowej znajdzie się także wystawa Dobroteki – mjesca służącego łączeniu świata młodych projektantów z realiami przemysłowej produkcji. Goście areny DESIGN będą mogli również zapoznać się z projektami powstałymi w trakcie swarzędzkich warsztatów Nowa FORMA oraz z wystawą ilustrującą unikalną na światową skalę koncepcję Brzoza Polska!. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci – w kreatywnej strefie dziecka Mebli Vox rodzice będą mogli zostawić swoje pociechy, które spędzą czas na twórczym wykorzystywaniu swojej nieograniczonej wyobraźni.

arena DESIGN 2013
Spotkania potrwają od 5 do 8 marca 2013 roku
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ul. Głogowska 14
Poznań

Dodaj komentarz